Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Sigara bağımlılığı, beyin hücresel yapısında ve fonksiyonunda kalıcı değişikliklerle giden, dürtüsel, önüne geçilemeyen, tekrarlayan sigara kullanımı davranışı gösteren kronik beyin hastalığıdır. Her gün ne kadar sigara içiyorsanız, uyandıktan ne kadar süre sonra sigara içiyorsanız o kadar bağımlısınız demektir.

Nikotin bağımlılığı derecenizi bilmek, doktorunuzun sizin için en iyi tedavi planını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

  • Sigara solunum sistemine zarar verir.
  • Damarlardaki kan akışını engelleyerek kalp damar sistemine zarar verir.
  • Sigara cilde zarar vererek cilt renginin solmasına ve sağlıksız bir görünüme sebep olur.
  • Sigara ağız ve diş sağlığına zarar verir. Ağzınızın kötü kokmasına neden olur ve dişinizde çürük oluşturabilir ve sarartır.
  • Sigara damar sertliğine yol açtığı için beyin yolu enfeksiyonunu olumsuz yönde etkiler.
  • Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar.
  • Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH

Sigara İçmenin Riskleri Nelerdir?

Nikotin yüksek oranda bağımlılık yapıcı olduğundan nikotin bağımlısı olabilirsiniz. Sigarayı bırakmaya çalışan içicilerin en az yarısında önemli oranda yoksunluk semptomları ortaya çıkar. Bağımlı olanlar sigarasız bir hayatı hayal etmekte zorlanırlar. Bazı kullanıcılar tek başlarına yardımsız bırakabileceklerini düşünürler. Bazı kullanıcılar ise olumsuz duygularla baş etme stratejileriyle ilgili sınırlı birikime sahiptir ya da sigarayı bırakmanın çok kolay olduğunu, dolayısıyla bununla uğraşmaya gerek olmadığını düşünürler. Sigaranın zararları konusuna göz atacak olursak akciğer kanseri olma riskiniz diğer insanlara göre 22 kat daha fazladır. Rahim ağzı kanseri riski 16 kat, bronşit olma riskiniz 10 kat ve kalp krizi riskiniz 1 ile 4 kat daha fazladır.

Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Tütün dumanının aktif veya pasif olarak solunması başta solunum sistemi olmak üzere birçok sistemi etkilemekte ve hastalıklara neden olmaktadır. Sigaranın bırakılması tütün ile oluşan hastalıkları önlemede ilk adımdır. Sigara bırakma tedavisi bireyler için olduğu kadar toplum için de son derece önemlidir. Sigara içenlerin %70’i sigarayı bırakmayı istemekte, ancak %40’ı bırakma girişiminde bulunmaktadır. Tütün bağımlılığının psikolojik, fiziksel ve davranışsal yönleri vardır.

Sigarayı bırakmak için bütün yönlerini ele alıp mücadele etmek gerekir. Yalnız başınıza mücadele etmekte zorlanırsanız bir doktora görünebilirsiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.