Randevu Al

Şişman Hastalarda Mide Botoksu

Doktor Kanalı

Şişmanlık (Obezite) Nedir ?

Herkese merhaba, bugün günümüzdeki en önemli sağlık problemlerinden birini şişmanlığı konuşacağız. Şişmanlık artık çok yaygın bir problem çünkü hareketsiz yaşam çok yemek beraberinde şişmanlığı getiriyor ve şişmanlıkla beraber sağlığımızı kaybediyoruz.

Damar sağlığımız eklem sağlığımız, algılarımız bozuluyor ve her şeyden önce estetik görüntü gidiyor. En önemlisi de bu olsa gerek.

Şişmanlığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Günümüzde şişmanlığın bir sürü tedavi seçeneği var. Diyet yapabilirsiniz ama hastaların büyük bir kısmı diyette çok da başarılı olamıyor. Söyledikleri şey şu; hocam diyet yaptım 15 kilo verdim ancak 3 ay sonra hepsini geri aldım. Çünkü şişmanlık yeme alışkanlığındaki bir bozukluk. Ona yardımcı olabilecek bir sürü cerrahi ya da endoskopik tedavi yöntemleri söz konusu. Cerrahi bugün günümüzde çok başarılı bir şekilde yapılmakta ama uzun vadede yan etkileri olan bir durum. Ama ihtiyacı olan hastalarda yapılması gerekiyorsa artık kaçılacak başka bir nokta olmaz bu hastalarda. Bir gastroenterolog olarak söyleyeceğim yöntemler endoskopik yöntemler. Yani geri dönüşümü olan yöntemler. Balon uygulamasını daha önceki videolarımızda konuşmuştuk. Mide balonu yerleştirdiğimizde midede yer kaplayan bir oluşum çok fazla yemenize engel olduğu için belli bir sürede 6 ay ya da 1 yıllık bir sürede kilonuzun büyük bir kısmını kaybedebilirsiniz. 6 aylık sürede bu oran toplam kilonuzun %20 – %25’ine ulaşabilir. Tabi ki de endoskopik cerrahi bütün yöntemlerde hastanın esas uyması gereken şey yeme alışkanlığını değiştirmesi.

Mide Botoksu Nedir?

Bugün konuşacağımız konu ise mide botoksu. Bildiğimiz üzere botoks bir sürü hastalıkta kullanılıyor. Estetik amaçlı kullanılabilir. Biz gastroenterolojide bu konudaki en büyük tecrübemiz akalazya dediğimiz yemek borusunun alt ucundaki kasların gevşeme problemlerinde ilk kullandık. Ancak botoks akalazya hastalığında geçici bir tedavi yöntemi. Bugün artık balon, POEM dediğimiz endoskopik olarak uyguladığımız yöntemler söz konusu.
Şişmanlıkta Botoksun Yeri Nedir?
Şişmanlıkta botoksun yeri ne ? Şişmanlık bildiğimiz üzere çok yemeyle ilişkili. Doygunluk hissi olmuyor. Çünkü mide duvarından salgılanan hormonlar var. Bu hormonlardan bir tanesi ghrelin. Diğeri de midenin boşalımı hızlı olabiliyor. Botoksu uyguladığınız zaman midenin içindeki kaslara endoskopik olarak uyguladığınızda mide boşalımı yavaşlıyor. Hastada bir doygunluk hissi oluyor. Bunun yanında midenin kendi duvarından salgılanan ghrelin adını verdiğimiz hormonu ihlibe ettiği söylenmekte ki bu deneysel olarak kanıtlanmış yöntemler.

Mide Botoksu Ne İşe Yarar ?

Ne yapıyoruz endoskopik olarak botoksu hastanın kilosuna ayarlı olarak farklı dozlarda midenin farklı yerlerine uyguladığımız zaman mide hareketlerini yavaşlatıyorsunuz. Çünkü bizim asetilkolin mide hareketlerini düzlemleyen bir transmitter adını verdiğimiz bir salgıyı baskılıyorsunuz. Ve böylece ne oluyor mide boşalımı güçleşiyor. Hasta yedikleriyle beraber bir öğünle bile doygunluk hissi alabiliyor. Ancak cerrahi yöntemlerden farklı olarak dezavantajı ne, geçici olarak uyguluyorsunuz. Yaklaşık 6 aylık bir süre etki ediyor. İstenildiği zaman tekrarı olabilir mide botoksunun.
Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mıdır ?
Yan etkileri var mı ? Yan etkileri alerji yapabilir bunun içinde biz işlem öncesinde kendi tedbirlerimizi alarak bunu önlemeye çalışıyoruz.

Mide Botoksu Nasıl Bir Yöntemle Yapılır?

Nasıl bir yöntem hasta aynen gastroskopi de olduğu gibi iğnelerle uyutuluyor. Uygun pozisyon sonrası gastroskopi cihazı mideye ulaştırıldıktan sonra bizim skleroterapi dediğimiz cihazlar midenin içine uzatılarak midenin farklı kesimlerinde farklı yerlere botoks uygulanarak hastalarda bunun şişmanlık amacıyla kilo vermesi için yardımcı olarak kullanabilmekteyiz.

Mide Botoksunun Sonuçları Nasıl Olur?

Sonuçlar nasıl videonun başında da söylediğim gibi şişmanlık tedavisinde kullanılan bütün yöntemler bu cerrahi olabilir, endoskopik olabilir, bunların tümü hastaya yardımcıdır. Hastanın asıl yapması gereken yaşam tarzında, yeme alışkanlığında değişiklik yapmak. Hareketini arttırmak artı bu yöntemlerle kilo vermeye çalışmak ve daha sonrasında da bunu bir yaşam tarzı haline getirmek.

Mide Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Mide botoksunun avantajları ne mide botoksu uyguladığınız zaman hasta bir kaç içinde kilosunun var olan kilosunun %25’ini kaybedebilir. Başarısız olduğu zamanlarda yeniden yeni bir botoks uygulamasıyla hasta bundan yardım alabilir. Tekrar söylüyorum tabi ki bunlar yardımcı yöntemler esas sizin motivasyonumuz gerekiyor. Evet ben kilo vermeliyim, daha iyi görünmeliyim, sağlığıma yeniden kavuşmalıyım. Çünkü şişmanlıkla beraber beyin sağlığınızdan tutun eklem sağlığınıza kadar bir sürü şey bozuluyor. Bunları ancak yemeyerek ve bizim yardımımızla verebilirsiniz. Şimdiden sağlıklı günler diliyorum.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.