Randevu Al

Kolon Polipleri

Doktor Kanalı

Kolon Polipleri

Herkese sağlıklı günler diliyorum. Bugün kolon poliplerini yani kalın bağırsak poliplerini konuşacağız.

Kalın bağırsak polipleri dediğimiz zaman bağırsak lümeninin kalın bağırsak lümeni içine doğru etbeni şeklinde oluşan oluşumlara polip denir. Polipler yaşla beraber artar. O yüzden 50 yaşın üzerinde hiçbir şikayeti olmayan bütün topluma bir kolonoskopik tetkiki biz mutlaka öneriyoruz.

Çünkü kolon polipleri ikiye ayrılır. Bunlar adenomatöz ve hiperplastik polipler dediğimiz poliplerdir. Daha nadir görülen tipleri vardır ama onları burda konuşmak çok da doğru değil.

Kolon poliplerinden hiperplastik olanlar çok kanserleşme özelliği göstermez. Bunlar kanserleşme özelliği çok çok düşüktür. Ancak adenomatöz polipler zaman içinde, bu zaman dediğim şey 15 gün, 20 gün, 1 ay değil yıllar içinde kalın bağırsak kanserine neden olabilirler. Ve sıklıkla 50 yaşından sonra arttığı için kolonoskopik işlem esnasında eğer polip var ise endoskopik olarak çok basit bir şekilde bunların çıkarılma ihtimali var.

Bunları çıkarttığınız zaman kansere giden yolu engellemiş olursunuz. O yüzden 50 yaşın üzerinde herkesin mutlaka kolonoskopik tetkiki bir defa mutlaka yaptırması gerekir.

Onun dışında ailesinde risk faktörü olan 1. derece akrabalarında çocuklarında anne babasında ya da kardeşlerinde kalın bağırsak kanseri olanların, kalın bağırsak kanseri teşhisi konulduğu yaşın 10 yaş gerisine alarak, bir örnek verecek olursak hastaya 50 yaşında kalın bağırska kanseri teşhisi konuldu. Bu hastanın 1. derece akrabasının 10 yıl öncesinde yani 40’lı yaşlarda mutlaka bir kolonoskopik tetkik yaptırması gerekiyor.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.