Frengi (Sifiliz) Nedir? Frengi Belirtileri Nelerdir?

Frengi, genellikle cinsel temasla yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Hastalık ağrısız bir şeklinde başlar. Tipik olarak cinsel organlarınız üzerinde meydana gelir. Erken sifiliz, bazen tek bir penisilin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.

Sifiliz, kalbinize, beyninize veya diğer organlara ciddi şekilde zarar verebilir ve hayatı tehdit edebilir. Hatta anneden doğmamış bir çocuğa geçirilebilir.

Frengi Belirtileri

Frengi aşamalar halinde gelişir ve belirtiler her aşamada değişir. Ancak aşamalar üst üste gelebilir ve belirtiler her zaman aynı sırada gerçekleşmez.

Birincil sifiliz

Sifilizin ilk belirtisi, chancre (SHANG-kur) adı verilen küçük bir yaradır. Bakterilerin vücudunuza girdiği noktada belirir. Risk, genellikle frengiye maruz kalmanızdan sonra, yaklaşık üç hafta gibi bir süreçte gelişir. Frengi olan birçok insan bu olasılığı görmez, çünkü genellikle ağrısızdır ve vajina veya rektum içinde gizlenmiş olabilir. Bu yüzden frengi belirtileri göremeyebilir.

İkincil sifiliz

Tüm vücudunuzu kaplayan bir kızarıklık yaşayabilirsiniz (avuç içi ve ayak tabanlarınız). Bu döküntü genellikle kaşıntılı değildir ve ağızda veya genital bölgede siğile benzer yaralarla görülür. Bazı insanlar saç dökülmesi, kas ağrıları, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş lenf bezleri de yaşarlar. Bu belirti ve semptomlar birkaç hafta içinde kaybolabilir veya art arda bir yıl kadar gelip devam edebilir.

Gizli sifiliz

Frengi tedavisi görmüyorsanız, herhangi bir belirti yaşamadığınızda hastalık ikincilden gizli aşamaya geçer. Gizli aşama yıllarca sürebilir. Belirtiler ve semptomlar asla geri gelmeyebilir veya hastalık üçüncü (üçüncü) aşamaya ilerleyebilir.

Tersiyer (Geç) sifiliz

Tedavi görmeyen sifilizle enfekte olan kişilerin, yaklaşık yüzde 15 ila 30’unda, üçüncül (geç) sifiliz olarak bilinen komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. Geç aşamalarda, hastalık beyninize, sinirlerinize, gözlerinize, kalbe, kan damarlarına, karaciğere, kemiklere ve eklemlere zarar verebilir. Bu sorunlar orijinal, tedavi edilmemiş enfeksiyondan yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Konjenital sifiliz

Frengi olan kadınların doğumu sırasında çocuğa enfekte olabilir. Konjenital sifilizli yeni çocouklar için semptomarı yoktur. Ancak bazıları avuçlarında ve ayak tabanlarında döküntüler yaşar.

Frengi Nasıl Önlenir

Sifiliz tedavileri arasında aşı yoktur fakat sifilizden kaçınmanın tek yolu seks yapmaktan vazgeçmektir. Lateks prezervatif kullanın. Prezervatifler, sifilise yakalanma riskinizi azaltabilir.Eğlence amaçlı ilaçlardan kaçının.

Sifilizin doğmamış çocuklar üzerindeki ölümcül etkilerinin ışığında, sağlık görevlileri tüm hamile kadınların hastalık taramasından geçirilmesini önermektedir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.