Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubu Diyeti Olumsuz Tarafı Nedir?

1996 yılında bir naturopatik doktor olan Peter D’Adamo, insanların nasıl daha sağlıklı olabileceğini, daha uzun yaşayabileceğini ve kan gruplarına göre yemek yiyerek ideal kiloya nasıl ulaşabileceklerini anlattığı bir kitap yayınladı.

Kişinin çeşni, baharat ve hatta egzersiz seçimi, kişinin kan grubuna bağlı olmalıdır.

Kısa süre sonra kitap en çok satanlar listesine girdi ve her yerdeki insanlar kan gruplarını öğreniyor, alışveriş listelerini gözden geçiriyor ve yemeklerini, egzersizlerini ve sağlıklarını nasıl düşündüklerini değiştiriyorlardı.

“Türünüz İçin Doğru Beslenin” diyetine göre bazı öneriler şunlardır:

  • O tipi kanı olanlar: Yüksek proteinli yiyecekleri seçmeli ve bol miktarda et, sebze, balık ve meyve yemeli, ancak tahılları, fasulyeleri ve baklagilleri sınırlamalıdır. Kilo vermek için deniz ürünleri, yosun, kırmızı et, brokoli, ıspanak ve zeytinyağı en iyisidir; buğday, mısır ve süt ürünlerinden kaçınılmalıdır.
  • A tipi kanı olanlar: Meyve, sebze, soya peyniri, deniz ürünleri, hindi ve tam tahılları seçmeli ancak etten kaçınmalıdır. Kilo vermek için deniz ürünleri, sebzeler, ananas, zeytinyağı ve soya en iyisidir; süt, buğday, mısır ve barbunya fasulyesinden kaçınılmalıdır.
  • B tipi kanı olanlar: Et, meyve, süt ürünleri, deniz ürünleri ve tahıllar dahil olmak üzere çeşitli bir diyet seçmelidir. Kilo vermek için B tipi bireyler yeşil sebzeleri, yumurtaları, karaciğeri ve meyan kökü çayını seçmeli, ancak tavuk, mısır, yer fıstığı ve buğdaydan uzak durmalıdır.
  • AB tipi kan olanlar: Süt, soya peyniri, kuzu eti, balık, tahıl, meyve ve sebze yemelidir. Kilo kaybı için soya peyniri, deniz ürünleri, yeşil sebzeler ve yosun en iyisidir ancak tavuk, mısır, karabuğday ve barbunya fasulyesinden kaçınılmalıdır.

Belirtildiği gibi, kan grubu diyetleri için öneriler, yiyecek seçimlerinin çok ötesine uzanır.

Örneğin, kan grubu O olan kişilere yüksek yoğunluklu aerobik egzersizi seçmeleri ve hassas mideleri için takviyeler almaları tavsiye edilirken, A tipi kanı olanlar düşük yoğunluklu aktiviteleri seçmeli ve rutinlerinin bir parçası olarak meditasyonu dahil etmelidir.

Kan Grubunuza Göre Yemek Yemek İşe Yarıyor Mu?

Kan grubu diyetiyle ilgili yüksek kaliteli çalışmalar, hakemli tıbbi literatürde yayınlanmamıştır. Şu anda bile, yazarın adı için tıbbi literatürde yapılan bir araştırma, bu diyetle ilgili hiçbir araştırma ortaya koymamaktadır.

Kan grubu diyetleriyle ilgili 2013 ve 2014 yıllarında yayınlanan araştırmalar kayda değerdir. 2013 çalışma dünyanın tıbbi literatürü analiz ve kan grubu diyet fayda gösteren hiçbir çalışma bulunmuştur.

Kan Grubu Diyeti Bir Anlam İfade Ediyor Mu?

Bu diyetin arkasındaki teori, kan grubunun belirli gıda türlerini sindirme yeteneğimize yakından bağlı olmasıdır, böylece doğru diyet sindirimi iyileştirir, ideal vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur, enerji seviyelerini artırır ve kanser ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere hastalıkları önler.

Tip O’nun, hayvansal protein bakımından yüksek diyetlere sahip, avcı-toplayıcı olan ilk insanların orijinal “atalarının” kan grubu olduğu söyleniyordu.

A Grubunun, insanlar çiftçilik yapmaya başladığında ve daha fazla vejetaryen diyetleri olduğunda evrim geçirdiği söyleniyordu.

Grup B kan gruplarının çok fazla süt ürünü tüketen göçebe kabileler arasında ortaya çıktığı söyleniyordu. Ve Grup AB kanının, insanların A ve B tipi kanla karıştırılmasından ortaya çıkması beklendiğinden, AB tipi öneriler, A ve B tipi kanları olan kişiler için orta düzeydeydi.

Bu teorilerin her birine meydan okundu. Örneğin, A tipinin aslında insanlarda evrimleşen ilk kan grubu olduğuna dair kanıtlar var, tip O değil. Ayrıca kan grubu ile sindirim arasında kanıtlanmış bir bağlantı yok.

Bu nedenle, diyetin işe yaradığına dair kanıt eksikliğine ek olarak, neden ilk etapta işe yaraması gerektiği konusunda ciddi sorular kalır.

Kan Grubu Diyetinin Olumsuz Tarafı Nedir?

Bu adil bir soru, özellikle belirli kan grubu diyetlerini benimseyen insanlarda bazı gelişmeler görüldüğü için.

Kan grubunuza göre yemek yemek bilmenizi gerektirir ve ardından kısıtlayıcı bir diyet izlemenizi.

Kişisel tercihler bir sorun olabilir: O tipi kanlı bir vejeteryan, belirlenen diyette kalmakta zorlanabilir ve kırmızı eti seven insanlar, A tipi kanları olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğrayabilir.

Önerilen takviyeler ucuz değildir; önerilen organik yiyecekler de değildir.

Yüksek kolesterol veya diyabet gibi belirli sağlık sorunlarınız varsa, bir beslenme uzmanı sizin için kan grubunuza göre belirlenenden daha iyi kanıta dayalı önerilerde bulunabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.