Rahim (Uterus) Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması bazı nedenlerden dolayı uterusun, vajinanın içine doğru inmesidir. Pelvik taban kasları ve bağları zayıfladığı ve uterusu destekleyemediği zaman gerçekleşebilir. Bazı durumlarda rahim vajinadan dışarı çıkabilir. Üreme organları vajina içine sarkabilmektedir. Kadınlarda ilerleyen yaşlarda sıkça görünmektedir.

55 yaşını doldurmuş kadınların,histerektomi yani rahmin vücuttan tamamen çıkarılması gibi durumlar mevcuttur.

Rahim Sarkması Belirtileri

Bazı tipik rahim sarkması belirtileri şunlardır:

  • Pelvik bölgesinde ağrı
  • Vajinal kanamada artış
  • Cinsel ilişkide zorluklar
  • İdrar kaçırma veya mesane enfeksiyonları
  • Kabızlık gibi bağırsak hareketi zorlukları

Hafif vakalarda, hiçbir belirti olmayabilir. Fakat günün sonuna doğru belirtiler kendini gösterebilir.

Rahim Sarkması Nedenleri

Rahim sarkması tek başına olduğunda kadının özellikle ayakta durduğunda, öksürdüğünde, hapşırdığında ve ıkındığında ağrı ve alt bölgede dolgunluk hissetmesine neden olur. Buda rahim sarkması nedenleri arasında yer almaktadır. Çok ileri durumlarda rahim tümüyle vajinadan dışarı çıkar, kadın parmakları ile rahmi geri itse bile bir süre sonra tekrar dışarı çıkar, zamanla üzerinde ülserler açılabilir. Ciddi rahim sarkmalarında vajinada yaralar oluşabilir. Çünkü sarkan rahim, vajina duvarı ile dıştaki cildin sürtünerek yara oluşturmasına neden olacaktır. Nadiren, mikrop kapmasına da yol açabilir.

Rahim Sarkması Tedavisi

Çoğu zaman sarkma kendiliğinden çözülebilir. Daha ciddi vakalarda tıbbi tedavi gerekebilir. Şiddetli sarkma vakalarında, tahrişe, ülserasyona ve cinsel sorunlara neden olabilir. Bunun için tedavilerinizin size uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz ile görüşün.
Cerrahi olarak tedavisi, vajina veya karın yoluyla prolabe uterusun cerrahi düzeltilmesi yapılabilir. Deriye, uterusun süspansiyonunu sağlamak için, donör dokusu veya başka bir materyal ile rahim sarkması tedavisi yapılabilir. Yada direkt olarak bir histerektomi önerilebilir.

Rahim sarkması tedavisinde histerektomi zor bir tercihtir. Bu yüzden hamile olmayı planlayan hastaların ameliyat olmaması gerekmektedir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.