Randevu Al

Diyabetik Ayak Enfeksiyonu nedir?

Doktor Kanalı

Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şeker hastalarının ya da diyabetes mellitus vakalarının sayısı gidderek artmaktadır.

Toplumun %5 kadarının şeker hastalığına maruz kaldığı bilinmektedir.

Şeker regülasyonunun bozulmasıyla beraber damar yapıları da bozulabilmekte ve yıllar içerisinde yeterince ??????? bağlı olarak özellikle periferik dokularda ve özellikle ayaklarda birtakım diyabetik ayak ülseri adını verdiğimiz yaralar açılabilmektedir. Aynı şekilde periferik sinir sistemi de etkilendiği ve diyabetik nöropatiler gelişebildiği için şeker hastaları ayakaların maruz kaldığı birtakım fiziksel etmenleri farkedememekte hastalarımız ve yüksek ısı gibi ya da kesici delici alet yaralanması gibi birtaakım fiziksel etmenlere maruz kalabilmekte.

Bu da ayaklarında açılan yaralara ve bu yaraların da zamanla enfekte olmasına neden olabilmektedir.

Diyabetik hastalarda ortopedik enfeksiyon sorunu sıklıkla karşımıza çıkmakta ve bunlar genel olarak diyabetik ayak enfeksiyonları olarak adlandırılmaktadır. Bu enfeksiyonların zamanında teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi ekstremitelerin ayak ve bacak gibi uzuvlarımızın korunması adına son derece önemlidir.

You might be interested in

Comment (1)

  1. Merhabalar değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. 20 yaşındayım ayaklarımda çevremdekilere göre daha fazla terleme var. Durduk yere ayaklarım terliyor. Bunun diyabetik ayak enfeksiyonu ile herhangi bir alakası var mı?
    Ya da konu ile ilgili bir çözümünüz var mı ?

    Şimdiden teşekkür ederim.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.