Titreme Nasıl Durdurulur? Nedenleri Nedir? 2018

İnsanlar genellikle soğuk olduklarında ısınmak için titriyorlar. Bununla birlikte, titremenin başka nedenleri vardır, bunların bir kısmı temel sağlık sorununu gösterebilir.

İnsanlar soğuduğunda, vücutlarındaki kaslar ısı üreterek hızlıca büzülecek ve rahatlayacaktır. Bu, vücudun bir kısmının veya tümünün titremesine veya sallanmasına neden olur. İnsanlar serin bir esinti varsa ya da gölgede oturuyorlarsa sıcak bir günde hala titreyebilirler.

Titreme, bedenin istemsiz hareketidir, yani kontrolsüzdür. Hıçkırık ve hapşırma, istemsiz hareketlerin diğer örnekleridir.

Titremenin sekiz nedeni hakkında ve bir doktora görünmek gerektiğinde hakkında bilgi edinin.

Titreme Neden Olur?

Titreme neden olur
Titreme neden olur

Titreme, genellikle bir kişi soğuk olduğunda ortaya çıkar. Genellikle geçicidir ve birey ısındığında durmalıdır.

Bununla birlikte titreme, fiziksel veya akıl hastalığının belirtisi olabilir.

Aşağıda, titremenin sekiz olası nedeni vardır:

1. Ateş

1. Ateş
1. Ateş

Soğuk olmanın ötesinde, titremenin en yaygın nedeni, doktorların 100 ° F’den yüksek vücut sıcaklığı olarak tanımladığı ateştir .

Ateş genellikle enfeksiyon sonucu oluşur, ancak iltihap veya alerjik reaksiyon da vücut ısısını artırabilir. Ateşi olan bazı kişilerde grip belirtileri de olabilir , ancak diğerlerinde ek semptomlar olmayacaktır.

Bol miktarda sıvı içmek ve nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar ( NSAID ) kullanmak bir sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kişinin başka semptomları varsa, özellikle boyun tutulması, hızlı kalp atışı veya sığ solunum, 24 saat içinde tıbbi yardım almalıdır. Başka semptomları yoksa, eğer ateş 3 günden fazla sürerse doktoru ziyaret etmeleri gerekecektir.

2. Psikojen Hareket Bozuklukları

2. Psikojen hareket bozuklukları
2. Psikojen hareket bozuklukları

Bazı insanlar için stres veya zihinsel sağlık faktörleri titreme ve diğer istemsiz hareketlere neden olabilir. Bu genellikle vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilen psikojenik bir hareket bozukluğundan kaynaklanır.

Bir nörolog olarak adlandırılan, beyni etkileyen tıbbi durumlarda uzmanlaşmış bir doktor, genellikle psikojenik hareket bozuklukları tanıyacaktır. Tanı koyarken aşağıdaki özellikleri arayabilirler:

  • uyarı olmadan aniden meydana gelen hareketler
  • travmatik olayın tetikleyici hareketlerinin anıları
  • Bir kişi dikkati dağılırsa hareketler durur
  • Depresyon gibi altta yatan ruhsal sorunlar

Genellikle altta yatan bir beyin ya da sinir hasarı yoktur. Bunun yerine, titreme vücudun strese tepkisi.

Doktorlar genellikle psikojenik hareket bozukluklarını zihinsel terapi ve fizik tedavikombinasyonuyla tedavi edeceklerdir

3. Postanestezik Titreme

Titreme, bir kişi genel anestezi sonrası bilinç kazanırsa ortaya çıkabilir.

Bir cerrahi işlem sırasında bir kişinin sıcaklığı düşebilir, bu da operasyon bittikten sonra uyandıklarında titremelerine neden olabilir.

Anestezikler aynı zamanda vücudun sıcaklığı ayarlama yeteneğini de etkileyebilir, bu da bir operasyondan sonra vücudun hızla ısınmasını zorlaştırabilir.

Doktorlar genellikle bir kişinin sıcaklığını kontrol edecek ve gerekirse battaniyeye veya ısıtıcılara sahip olacaklardır.

4. Korku, Heyecan Ya Da Stres

Güçlü duygular kişinin titremesine veya titremesine neden olabilir. Bu genellikle vücutta bir adrenalin dalgasından kaynaklanır. Adrenalin, vücudun dövüş ya da uçuş cevabını tetikleyen bir hormondur.

Adrenalin vücudu terk ettikten sonra titreme durmalıdır.

Birçok insan için, bu özellikle çok heyecan verici veya korkutucu bir anda çok nadiren gerçekleşir. Kronik stres yaşayanlar için adrenalin dalgalanması ve titreme daha sık olabilir.

5. Tremor

5. Tremor
5. Tremor

İstemsiz titreme, titreme veya titreme, esansiyel titreme adı verilen tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir . Esansiyel tremor nörolojik bir durumdur, yani beyin ile ilişkilidir.

Bu durum , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 10 milyon kişiyi etkiler ve ellerde, bacaklarda, vücutta veya seste titremeye neden olabilir.

Titreme, Parkinson hastalığının bir belirtisi olabilir . Bu, beynin bir bölgesini etkileyen ve yavaş yavaş gelişmeye eğilimli bir rahatsızlıktır.

6. Düşük KanŞekeri

Eğer bir kişi uzun süre yiyecek veya su içmemişse, kanlarındaki glikoz seviyesi düşebilir. Bu düşük kan şekeri titreme veya titremeye neden olabilir.

Diyabetli insanlar için , bu hipoglisemi olarak bilinir ve şiddetli olabilir. Diyabetli kişiler, seviyelerinin çok düşük düşmesini önlemek için kan şekerini düzenli olarak kontrol etmelidir.

7. Kaygı

7. Kaygı
7. Kaygı

Anksiyete , bedeni ve zihni de etkileyebilen bir zihinsel sağlık durumudur. Bulantı, kalp atış hızı, titreme ve titreme gibi fiziksel semptomlara neden olabilir.

Anksiyete tedavisi, terapi, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.

Bir kişinin kaygılarını yönetmesine yardımcı olabilecek etkinlikler arasında egzersiz yapmak, müzik dinlemek ve destekleyici arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek bulunmaktadır.

8. Sepsis

Sepsis , vücudun enfeksiyona karşı ezici bir yanıdır ve sıklıkla akciğer, deri, bağırsak veya idrar yolu enfeksiyonları ile bağlantılı olarak ortaya çıkar .

Sepsisin belirtilerinden biri titriyor. Diğer semptomlar arasında karışıklık, terleme veya terleme hissi, ağrı, artmış kalp atım hızı ve nefes darlığı bulunur.

Sepsis tıbbi bir acil durumdur. Sepsisli kişiler bir hastanede antibiyotiklerle hızlı tedaviye ihtiyaç duyacaktır .

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.