Maca Kökü Yararları Nelerdir? 10 Faydaları 2018

Maca, Andes dağlarında yetişen Perulu bir bitkidir. Brokoli, lahana ve lahana ile ilgili olduğu anlamına gelen, turpgillerden oluşan bir sebzedir.

Maca, Peru mutfağında, dünya mutfağının lezzetini veren ortak bir malzemedir.

Maca kök bitkisi bir toz haline getirilebilir ve yemeklere veya smoothilere eklenebilir.

Mutfak kullanımlarının yanı sıra, makarın da birkaç sağlık yararı olabilir. Bu yazıda, makak kökü 10 olası sağlık yararları ele alınacaktır.

10 Faydaları

Makaka kökü, dahil olmak üzere çeşitli potansiyel faydalar vardır:

1. Artan Libido

1. artan libido

Maca kökü en çok bilinen faydası libidoyu artırma potansiyeli. Bu iddiayı destekleyecek bazı bilimsel kanıtlar var.

Örneğin, 2002’den daha eski bir çalışma, günde 1.5 veya 3 gram (g) maka alan erkeklerin plasebo alanlara göre libido artışı yaşadıklarını bulmuştur .

Bir 2010 yorum maca ve cinsel işlev üzerine çalışmaların libido iyileştirebilecek maca önermek için bazı kanıtlar bulduk, ama yazarlar daha çok araştırma gereklidir uyardı.

Bir 2015 çalışma Maca kökü bir götürüyorlardı kim postmenopozal kadınlarda cinsel işlev bozukluğu azaltmaya yardımcı olabileceği tespit antidepresan .

2. Erektil Disfonksiyonun Azaltılması

Maca kökü ayrıca erektil disfonksiyonlu (ED) kişiler için de fayda sağlayabilir . Bir 2009 yılında küçük bir çalışma genel ve cinsel refah katılımcıların algısı üzerinde 12 hafta boyunca günde Maca kökünün 2.4 g tüketen etkisi baktı.

Çalışma katılımcıları hafif ED’li erkeklerdir. Makak kökü alan kişiler, cinsel refahta plasebo alanlara göre daha önemli bir artış yaşadılar.

3. Enerji ve Dayanıklılığın Artırılması

Bazı sporcular ve vücut geliştiriciler, enerji ve performansı arttırmak için ek olarak maca kökü kullanırlar. Bunu desteklemek için bazı kanıtlar vardır.

2009 yılında yapılan bir pilot çalışma, 14 gün boyunca maca ekstresinin kullanılmasının 40 kilometrelik bir zaman aralığındaki erkek bisikletçiler için performansı geliştirdiğini ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, sonuçlar plasebo alanlarda görülen iyileşmeden önemli ölçüde farklı değildi.

Ancak, aynı çalışma, maca ekstresinin onu kullanan katılımcılarda libidoyu geliştirdiğini bulmuştur. Ancak, bu çalışmanın örneklem büyüklüğü çok küçüktü, bu nedenle sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

4. Artan Doğurganlık

Maca kökü bir diğer yaygın kullanımı, özellikle erkeklerde, doğurganlığı artırmaktır.

Bir 2016 yorum Maca kökü bereketli ve hem de sperm kalitesini artırabilir bazı kanıtlar bulduk kısırerkek. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Ruh Durumunun İyileştirilmesi

Maca, ruh halini iyileştirmek ve anksiyeteyi azaltmak için düşünülen flavonoidleri içerir . 14 postmenopozal kadında yapılan bir çalışmada , makaanın anksiyete ve depresyon duygularını azaltabileceği bulunmuştur .

Ayrıca, 2015 yılında yapılan bir çalışmada , maca’nın Çin postmenopozal kadınlarda depresyon belirtilerini azaltabileceği bulunmuştur.

6. Kan Basıncını Düşürmek

Maca kökü kan basıncını arttırmaya da yardımcı olabilir . Aynı 2015 araştırması da, 12 hafta boyunca günde 3.3g makalanın, Çin postmenopozal kadınlarda kan basıncını düşürdüğünü buldu.

7. Güneş Hasarının Azaltılması

Güneş

Bir hayvan modelindeki daha eski bir çalışma , maca’nın cildin UV ışınlarından korunmasına yardımcı olabileceğini buldu. 2011’de yapılan bir başka hayvan çalışması da , maca yapraklarından elde edilen ekinlerin güneş yanığı hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur .

Bir hayvan modelindeki daha eski bir çalışma , maca’nın cildin UV ışınlarından korunmasına yardımcı olabileceğini buldu

2011’de yapılan bir başka hayvan çalışması da , maca yapraklarından elde edilen ekinlerin güneş yanığı hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur .

8. Serbest Radikallerle Savaşmak

Maca kökü aynı zamanda vücutta, glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi doğal antioksidanları da destekler .

Antioksidanlar vücuttaki hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olurlar. 

Bazı insanlar antioksidanların kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere bazı sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyor .

9. Menopoz Semptomlarının Azaltılması

Makaka kökü bazı savunucuları, hormon östrojen düzeylerini dengelemeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır .

Perimenopoz sırasında, bir kadından önceki evre menopoza ulaşır , östrojen seviyeleri dalgalanır ve çeşitli semptomlara neden olur.

Bir çalışma , maca içeren iki günlük tablet alan postmenopozal kadınlarda, sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi azalmış semptomlar yaşadığını bulmuştur.

10. Öğrenmeyi ve Hafızayı Geliştirmek

Maca

Maca’nın öğrenmeyi ve hafızayı geliştirebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Örneğin, 2011 yılında yapılan bir çalışmada , makakların farelerde belleği geliştirebileceği bulunmuştur.

Literatüre ilişkin bir 2014 gözden geçirmesi , maca’nın öğrenme ve hafıza performansı için yarar sağlayabileceğini öne sürmüştür. Araştırmacılar, Alzheimer hastalığı gibi bu süreçleri etkileyen koşulların tedavisinde yararlı olabileceğini öne sürdüler .

Bununla birlikte, sadece hayvan modelleriyle ilgili araştırmalar şu anda mevcuttur, bu nedenle maca’nın insanlarda aynı yararlara sahip olup olmadığı net değildir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.