Randevu Al

Hepatit B hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doktor Kanalı

Hepatit B hastalığı hepatit B virüsü adını verdiğimiz viral etkenin karaciğerde neden olduğu bir enfeksiyon tablosudur. Hepatit B virüsüne maruz kalan bireyler yıllarca sessiz bir şekilde bu enfeksiyon etkenini taşıyabilirler. Sağlıklı taşıyıcı olarak adlandırdığımız klinik bir tablo içerisinde olabilirler. Öte yandan hepatit B virüsünü aktif replikasyon göstererek karaciğer hücresinde nekrozlara ve karaciğer fonksiyon kayıplarına yol açtığı ve yıllar sonrasında da siroza kadar giden bir kısım hastada da karaciğer kanserine yol açabilen önemli bir etken durumundadır.

Ülkemizde 2 milyon kadar kişinin hepatit B virüsüne maruz kaldığı bilinmektedir.

Bu yaklaşık populasyonun halkımızın %3 üne tekabül etmektedir. Bu nedenle çok önemli hastalık tablolarına yol açabilen bu etkenin zamanında teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önem arzetmektedir. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji polikliniklerinde Hepatit B virüsünün kanda taşınıp taşınmadığı, buna karşı koruyucu antikorların bulunup bulunmadığı kolaylıkla teşhis edilebilmekte ve hepatit B virüsünün aktif replikasyonunun devam ettiğinin ya da bulunduğunun saptandığı bireyleerde de hepatit B virüsüne yönelik antiviral tedavinin başlanması günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Dolayısıyla bu basit tarama testlerinin yapılması vatandaşlarımız açısından önemlidir.

İnsanlarımız açısından önemlidir ve ihmal edilmemesinde mutlak suretle yarar vardır. Günümüzde son 10-15 yıldır giderek yaygın olarak kullanılan antiviral ilaçlarla birlikte Hepatit B virüsü enfeksiyonunun kolayca kontrol altına alınması ve bu az önce bahsettiğimiz siroz gibi karaciğer kanseri gibi komplikasyonların önüne büyük ölçüde geçilmesi artık mümkün hale gelmiştir. Dolayısıyla ailelerin çocuklarıyla birlikte hepatit B virüsü ve bağıklığının olup olmadığının tespiti açısından tarama teastlerine tabi olmalarında yarar vardır.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.