Cilt Kanseri Riskli Faktörleri Nelerdir? Cilt Kanserine Ne Sebep Olur? 2018

Çoğu cilt kanseri, cildin yerel olarak tahrip edici kanserli ( malign) büyümesidir. Epidermisin hücrelerinden, cildin yüzeysel tabakasından kaynaklanırlar. Kutanöz malign melanomadanfarklı olarak , bu tip cilt kanserlerinin büyük çoğunluğu, nadiren vücudun diğer bölgelerine yayılır ( metastasize). ) ve hayatı tehdit eder hale gelir.

Üç ana deri kanseri türü vardır : (1) bazal hücreli karsinom(en yaygın), (2) skuamöz hücreli karsinom (ikinci en yaygın), deri hücrelerinden kaynaklanır ve (3) melanom , Pigment üreten deri hücreleri (melanositler), ancak ilk iki çeşitten daha tehlikeli olmasına rağmen daha az yaygındır.

Diğer nadir deri kanseritürleri arasında lenfomalar  Merkel hücre kanserleri ve sarkomlar ve aynı zamanda saç ve ter bezi tümörleri dahil olmak üzere derideki diğer dokuların kanserleri bulunur.

Bu yazıda sadece en yaygın kanser türlerini, bazal hücreli karsinomu ve skuamöz hücreli karsinomu inceleyeceğiz.

Cilt Kanseri İçin Riskli Faktörler Nelerdir?

Cilt Kanseri İçin Riskli Faktörler Neler
Cilt Kanseri İçin Riskli Faktörler Neler

Deri kanseri için en yaygın risk faktörleri aşağıdaki gibidir.

 • Güneşten ya da bronzlaşma yataklarından ultraviyole ışık maruziyeti. Açık tenli bireyler, ela ya da mavi gözlerle, ve sarışın ya da kızıl saçlı insanlar özellikle savunmasızdır. Sorun, güneş ışığına maruz kalmanın daha yoğun olduğu yüksek rakımlı bölgelerde veya ekvatorun yakınında daha kötüdür.
 • HIV / AIDS enfeksiyonu veya kanser gibi altta yatan hastalıklardan veya prednizon veya kemoterapi gibi bazı ilaçlardan kronik olarak baskılanmış bir bağışıklık sistemi (immün baskılama)
 • İyonlaştırıcı radyasyona ( X-ışınları ) veya arsenik gibi kansere yatkın olduğu bilinen kimyasallara maruz kalma
 • Bazı cinsel yolla bulaşan siğil virüs enfeksiyonları türleri
 • Bir cilt kanseri geçmişi olan kişilerin gelecek iki yıl içinde% 20 oranında ikinci bir cilt kanseri gelişme şansı vardır.
 • Yaşlı hastalarda daha fazla cilt kanseri var.

Cilt Kanseri Kalıtsal mıdır?

Cilt kanseri kalıtsal mıdır
Çoğu cilt kanserine ultraviyole ışık maruziyeti neden olduğundan, cilt kanserleri genellikle kalıtsal olarak kabul edilmez . Ancak, cilt kanserinin kötü pigmentli bireyler arasında çok daha yaygın olması ve cilt renginin miras kalması, genetiğin çok önemli olduğu önermesini desteklemektedir. Etkilenen kişilerde artan sayıda cilt kanserine yol açan çok nadir görülen bazı genetik sendromlar vardır.

Cilt Kanserine Ne Sebep Olur?

Nadir örneklerin dışında, çoğu cilt kanseri epidermisin hücrelerini etkileyen ultraviyole ışığın yol açtığı DNA mutasyonlarından kaynaklanır. Bu erken kanserlerin birçoğu, doğal bağışıklık gözetimiyle kontrol altına alınmış gibi gözükmektedir; bu durum, tehlikeye düştüğünde, tümörlere dönüşmeye başlayan malign hücrelerin kitlelerinin gelişmesine izin verebilir.

Farklı Cilt Kanseri Türleri Nelerdir?

Farklı Cilt Kanseri Türleri Nelerdir
Farklı Cilt Kanseri Türleri Nelerdir

Birkaç farklı cilt kanseri türü vardır:

 • Bazal hücreli karsinom , insanlarda en sık görülen kanserdir. ABD’de her yıl 1 milyondan fazla yeni bazal hücreli karsinom vakası teşhis edildi. Yüzeysel tip, en az endişe verici çeşitlilik dahil olmak üzere birkaç farklı bazal hücre karsinomu vardır; nodüler tip, en yaygın olanı; ve morfeaform, tedavi edilmesi en zor olanıdır, çünkü tümörler genellikle iyi tanımlanmış bir sınır olmadan çevre dokuya (infiltre) büyürler.
 • Skuamöz hücreli karsinom tüm cilt kanserlerinin yaklaşık% 20’sini oluşturur, ancak bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde daha yaygındır. Çoğu durumda, biyolojik davranışı, küçük ama anlamlı bir uzak yayılma şansına sahip olan bazal hücre karsinomuna benzer.
 • Daha az görülen cilt kanserleri arasında melanom , Merkel hücreli karsinom , atipik fibroksanoma, kütanöz lenfoma ve dermatofibrosarkom bulunur.

Cilt Kanseri Hangi Durumlarda Belli Olur

Bazal hücreli karsinomların çoğunda herhangi bir semptom varsa çok az görülür. Skuamöz hücreli karsinomlar ağrılı olabilir. Her iki cilt kanseri türü kanama, sızıntı, kabuklanma veya başka türlü iyileşmeyen bir yara olarak görünebilir.

Küçük travma sonrası kanamaya neden olabilecek deri üzerinde yavaşça büyüyen bir şişlik olarak başlarlar . Her iki deri kanserinin de kenarları ve merkezi bir ülserasyonu olabilir.

Bazal hücreli karsinomların belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Parlak pembe, kırmızı, inci veya yarı saydam bir yumruğun görünüşü
 • Pembe cildin büyümesi veya ortasındaki kabartılmış kenarları olan lezyonlar
 • Kabuk ya da kaşıntıya neden olabilecek cildin artmış kırmızısı yaması , ancak genellikle ağrılı değildir.
 • Bir benzeyebilir kötü tanımlanmış sınır bir beyaz, sarı, veya mumlu alan yara

Skuamöz hücreli karsinomların belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Düzensiz kenarlı, kalıcı, pullu kırmızı lekeler kolayca kanabilir
 • Haftalar boyunca uzaklaşmayan açık ağrılar.
 • Ortada girintili pürüzlü bir yüzeye sahip yükseltilmiş bir büyüme
 • Siğil benzeri bir büyüme

Aynı zamanda güneş keratozu olarak da adlandırılan aktinik keratozlar (AK), genellikle yüz bölgesinde, kafa derisinde ve ellerin sırtlarında ultraviyole ışığın verdiği hasarın neden olduğu kabuklu, kabuklu lezyonlardır . Bunlar prekanserler olarak kabul edilir, çünkü tedavi edilmezse% 10’a kadar aktinik keratozlar skuamöz hücreli karsinomlara dönüşebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.