Meme kanserinden sonra alınan memenin yerine nasıl meme yapılabilir?

Doktor Kanalı

Meme kanserinden alınması gereken memenin alındıktan sonra yeniden meme yapılması iki şekilde olmaktadır. Bir tanesi dışardan elde ettiğimiz ve estetik cerrahide de kullanmış olduğumuz meme silikonlarının kullanılması diğer bir tanesi de kendinin öz dokularıyla yeniden meme oluşturulmasıdır.

Memenin dışardan silikonlarla oluşturulması hastanın ihtiyacına göre yapılmaktadır.

Özellikle daha önceden alınmış olan memelerin yani göğüs dokusu dümdüz olan hastalarımızda silikonlarla bir meme yapma ihtiyacı ortaya çıktığı zaman kullanmış olduğumuz doku genişletici balonlar adını verdiğimiz özel silikonlarımız vardır. Buradaki dokunun altına yerleştirilen bu silikonlarla dışardan serum fizyolojik adını verdiğimiz bir serumun bu balonun içine enjekte edilmesiyle balonun yavaş yavaş büyümesi sağlanmakta ve burada daralmış olan dokunun meme şeklinde yeniden büyütülmesi sağlanmaktadır. Daha sonra bu balon çıkarılıp estetik jel dolgulu silikon ile değiştirilmesiyle ömür boyu kalıcı bir meme ortaya konulabilmektedir.

Ancak meme kanserinin alınması esnasında memenin boşaltılmasıyla derinin korunması artık günümüzde modern cerrahide mümkün olmaktadır.

Bu derisinin korunmuş olduğu hastalarda biz kalıcı meme silikonlarıyla eş zamanlı olarak memenin onarımını da sağlayabilmekteyiz. Bunun yanında özellikle radyoterapi görecek hastalarımızda kendi öz dokusuyla karın bölgesinden alınan yağ dokusuyla veya sırt bölgesinden alınan kas dokusuyla yeni memeyi tekrar oluşturabilmekteyiz. Bu şekilde yapılan onarımlarla hastalarımız ömür boyu kullanabilecekleri yeni memelere sahip olabilmektedirler.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.