Her yaşta meme kanseri sonrası meme yapılabilir mi?

Doktor Kanalı

Meme kanseri hastalarımızın özellikle ergenlik dönemi sonrasında meme gelişimi tamamlanmış kadınlarda ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu yaştan itibaren 18-20 yaşından sonrasında özellikle 70-80 yaşına kadar meme kanseri gelişen tüm kadınlara meme onarımı ya da estetik meme cerrahisi yapılabilmektedir.

Bu hastalarımızda özellikle çok büyük göğüslü olanlarda göğüs küçültme işlemiyle birlikte meme kanserinin alınması mümkün olmaktadır.

Günümüzde genel cerrahide memeyle ilgilenen hocalarımızla birlikte plastik cerrahinin meme onarımıyla ilgilenen doktorları birlikte ameliyata ekip şeklinde girerek özellikle memesi büyük olan kadınlarda meme küçültme, orta ve küçük göğüslü hastalarımızda da memenin içinin boşaltılmasıyla birlikte silikonların gündeme gelmesi ve silikonla yeniden meme yapılması mümkün görünmektedir.

Burada bir yaş kısıtlaması yoktur.

Ancak çok ileri yaştaki hastalarda sistemik problem adını verdiğimiz şeker , tansiyon , bunun yanında diğer hastalıkları mevcut olan hastalarda ameliyat süresini uzatmamak adına onarım yapmamayı tercih eden cerrahlar mevcuttur. Ancak bu hastalarımızda bile meme onarımı hızlıca yapılabildiği teknikler kullanılabilmekte, her yaşta meme onarımının yeniden yapılması mümkün olmaktadır. Günümüzde meme kanserinin modern cerrahisiyle birlikte meme onarımını gelişmiş teknikleriyle hastalarımız ameliyattan yeni memeleriyle çıkabilmekte ve sosyal yaşama daha rahat adapte olabilmektedirler.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.