Liposuction Nedir? Riskleri Nelerdir?

Liposuction, ya da sadece lipo, şeklini değiştirmek için insan vücudundan yağları gideren bir tür estetik ameliyattır . Kanıtlar, birkaç aydan fazla kilo üzerindeki etkiyi desteklememektedir ve obezite ile ilgili problemleri etkilememektedir .Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık yapılan kozmetik ameliyattır.

Ciddi komplikasyonlar arasında derin ven trombozu , organ perforasyonu , kanama ve enfeksiyon yer alır . Ölüm on binde bir vakada meydana gelir.

Prosedür genel, bölgesel veya lokal anestezi altında yapılabilir . Daha sonra yağ emmek için bir kanül ve negatif basınç kullanarak içerir. Normal kilolu ve iyi cilt elastikiyeti olan insanlarda en iyi işe yaradığı düşünülmektedir.

Emilen yağ hücreleri kalıcı olarak kalırken, birkaç ay sonra genel vücut yağı genellikle tedaviden önceki seviyeye döner.Bu, önceki diyet ve egzersiz rejimini sürdürmesine rağmen. Yağ, tedavi edilen bölgeye bir miktar geri dönerken, artan yağın çoğu, abdominal bölgede meydana geldi. Visseral yağ – iç organları çevreleyen yağ – artmıştır ve bu durum diyabet, inme ve kalp krizi gibi yaşamı kısaltan hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Liposuction Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir liposuction nedeniyle ortaya çıkabilecek bir komplikasyon spektrumu vardır.

Tedavi edilen alanlar vücudun daha büyük bir yüzdesini kapladığında, insizyonlar çok sayıda olduğunda, çok miktarda doku çıkarıldığında ve aynı anda aynı anda yapılan ameliyatlar sırasında risk artar.

Bazı yan etkiler ve komplikasyonlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Ölüm
 • Geçici veya kronik olabilen ağrı
 • Liposuction sonrası yağ yeniden dağıtımı veya liposuction sonrası kilo alımı
 • morarma
 • Enfeksiyonlar ciddi sorunlar haline gelebilir.
 • Liposuction sırasında gevşemiş yağ, kan damarları yoluyla kanın içine girdiğinde emboliler oluşabilir. Yağ parçaları akciğerlerde veya hatta beyninde bile olabilir. Yağ embolisi kalıcı sakatlığa neden olabilir veya bazı durumlarda ölümcül olabilir.
 • Organlardaki delinme yaraları (viseral perforasyonlar) onarım için ameliyat gerektirebilir. Ayrıca ölümcül olabilirler.
 • Seroma , dokunun çıkarıldığı bölgelerde, kanınızdaki saman rengi sıvı olan serum bir havuzudur .
 • Paresteziler (sinir sıkışmasının neden olabileceği his değişimleri), liposuction sahasında değişmiş bir duygudur. Bu, ya artan bir duyarlılık (ağrı) ya da alandaki uyuşma şeklinde olabilir. Bazı durumlarda, duyumdaki bu değişimler kalıcı olabilir.
 • Bazı durumlarda şişlik , liposuction sonrası haftalarca veya aylarca devam edebilir.
 • Cilt nekrozu , liposuction bölgesinin üstündeki cilt rengi değiştiğinde ve düştüğünde ortaya çıkar. Cilt nekrozunun geniş alanları bakteri veya mikroorganizmalarla enfekte olabilir.
 • Ultrason sondası ısınırsa ultrason destekli liposuction sırasında yanıklar oluşabilir.
 • Sıvı dengesizliği, eve gittikten sonra sizi etkileyebilir. Bu durum, kalp problemleri, akciğerlerde fazla sıvı birikmesi veya böbrek problemleri gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Lidokain kullanımı, cilt uyuşturan bir ilacın kullanımına bağlı anestezi toksisitesi , baş dönmesine, huzursuzluğa, uyuşukluğa, kulakta çınlama, konuşmada konuşma, ağızda metalik bir tat, dudakların ve dilin uyuşukluğuna, titreme, kas neden olabilir seğirme ve kasılmalar. Lidokain toksisitesi kalbin durmasına neden olabilir.
 • Kesi yerindeki skarlar genellikle küçüktür ve zamanla azalır, ancak bazıları daha büyük veya daha belirgin olabilir.
 • Ameliyattan sonra liposuction bölgesinde deformiteler, Bumpy veya dalgalı görünümler veya daha ciddi deformiteler oluşabilir.

Güç Destekli Liposuction

Güç Destekli Liposuction

PAL, daha fazla yağ çıkarılması için kanülün yukarı ve aşağı, titreşimli benzeri bir hareketini kullanır. Basit emiş destekli liposuction ile karşılaştırıldığında, PAL cerrahın çalışması için daha az enerji gerektirirken aynı zamanda daha fazla yağ çıkarılmasına neden olur. Zor, ikincil, yaralı alanlar ve diğer bölgelere transferler için büyük miktarlarda yağ toplarken yaygın olarak kullanılır. 

Dikişler

Doktorlar, dikiz sıvısına açık yaraları bırakarak şişmenin çözülmesine izin vermeden sararma ile ilgili sorunlara katılmamaktadır. Yana kesikler küçüktür ve dışarı tahliye gerekir sıvının miktarı büyük olduğundan, diğerleri ise, bazı cerrahlar, açık kesiler bırakmak tercih dikmek sadece kısmen onları sıvı dışarı akıtmak için boşluk bırakır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.