Meme Büyütme Cerrahisi Nedir? Göğüs Büyütme Sonrası Yaşam Nasıl Olur ?

Meme büyütme, tipik olarak silikon veya tuzlu meme implantlarının yerleştirilmesi yoluyla meme boyutunu artırmak ve meme şeklini geliştirmek için kozmetik bir ameliyat prosedürüdür. Bir estetik cerrahın bakış açısına göre, meme büyütmenin nihai hedefi hastanın doğal oranlarını arttırmak ve daha simetrik, estetik olarak hoş bir göğüs profili yaratmaktır. Kesin prosedür, bir kadının bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için uyarlanmıştır.

“Tipik” meme büyütme hastası yoktur ve kadınlar birçok farklı nedenden ötürü prosedürü tercih ederler – daha büyük göğüslere sahip olmak bunlardan sadece bir tanesidir. Göğüs büyütme, fark edilebilir meme asimetrisini düzeltmek için en etkili prosedürlerden biridir ve meme implantları, tüplü meme deformitelerinin düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Meme büyütme diğer ortak hedefleri:

 • Hamilelik ve emzirme sonrası kaybedilen göğüs dolgunluğunu geri alma
 • Bir mayoda kendinden daha emin hissetmek
 • Daha iyi tamamlayıcı kıvrımlı kalçalar için denge ekleme
 • Kendi imajını geliştirmek

Meme İmplant Seçenekleri

Meme İmplant Seçenekleri

Göğüs büyütme için daha iyi bir zaman olmamıştı, çünkü bugün yeni görünümünüzü kişiselleştirmenize yardımcı olmak için her zamankinden daha fazla seçeneğiniz var. İster daha dramatik eğriler isterse bölünme konusunda mütevazı bir destek olsun, sizin için bir seçenek var. İşte istişare süreciniz boyunca gözden geçirmeniz için beklediğiniz bazı seçenekler:

 • Dolum tipi: Tuzlu, Silikon Jel veya Yüksek Yapışkanlı Silikon “Sakızlı Ayı” Implantlar. Ne de “en iyisi”, ama düşünmeniz gereken maliyet, his ve kesi gereksinimlerinde bazı farklılıklar var. Estetik cerrahınız sizin için doğru implant tipini bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Şekil: Tuzlu ve Silikon Jel implantlar genellikle yuvarlaktır, sakızlı ayı implantları ise şekil ve yuvarlak seçeneklerle gelir. Yuvarlak implantlar genellikle daha dolgun bir üst direk (göğsünüzün üst kısmı) elde eder, şekilli implantlar meme profilinize hafifçe eğimli bir görünüm verir. Her ikisi de yetenekli bir kozmetik cerrahın yardımı ile çok doğal görünebilir.
 • Profil: Kozmetik cerrahınız, mevcut oranlarınıza ve hedeflerinize göre bunu seçmenize yardımcı olacaktır. Genel olarak, daha fazla petit çerçeveli hastalar, implantların taban üzerinde çok geniş olmamasını temin ederken istenen boyut artışını elde etmek için daha yüksek profilli bir implant gerektirecektir.
 • Boyut: Meme implantları yaklaşık 150cc ila 800cc veya daha büyük boyutlardadır. Birçok hasta, her meme için farklı büyüklükte bir meme implantı gerektirir; Bu mümkün olan en iyi simetriyi elde etmeye yardımcı olur. Seçtiğiniz beden, mevcut meme büyüklüğünüze, kişisel hedefinize ve kozmetik cerrahınızın önerilerine bağlıdır.

Elbette, bu seçeneklerin tümü, iyi nitelikli ve çeşitli göğüs implantları kullanan deneyime sahip bir estetik cerrahın seçilmesini daha da önemli hale getirmektedir.

Meme Büyütme için İnsizyon Seçenekleri

Meme Büyütme için İnsizyon

Hastaların meme büyütmeden önce karşılaştıkları yaygın bir soru “Yaralarım neye benzeyecek?”.

Deneyimli, kaliteli bir estetik cerrahın meme büyütme insizyonlarını yerleştiren bir cerrahi teknik kullanacağını ve sonuç olarak ortaya çıkan yara izlerinin kolayca olduğunu öğrenmekten memnuniyet duyarsınız.

Gizli ve göze çarpmayan, hatta hastanın kendisi için. Anatomize ve istenilen sonuca bağlı olarak, estetik cerrahınız meme implantlarınızı yerleştirmek için aşağıdaki ensizyon tekniklerinden birini kullanacaktır:

 • Kıvrımı:  Bu, memenin altındaki kırışıklıkta, inframamin katmanı olarak adlandırılan kısa bir kesiyi içerir. Bu, kıvrım içinde kolayca gizlenen ince, 1 ila 2 inç arası bir yara bırakır. Bu insizyon tipinin avantajları arasında daha geniş bir erişim noktası bulunmakta olup, bir kozmetik cerrahın daha büyük silikon implantları ya da sakızlı ayı implantlarını hassas bir şekilde yerleştirmesine izin vermektedir.
 • Peri areolar: Kesi, areolanın dış kenarı etrafında yapılır, sonuçta ortaya çıkan iz pigmentasyonda bu doğal geçiş içinde bulunur. Estetik cerrahlar, aynı zamanda hafif ve orta dereceli bir meme asansörü de yapıyorlarsa, bu insizyon tipini sıklıkla kullanacaklardır.
 • Trans-aksiller: Bu koltukaltı içinde yapılan küçük bir kesik içerir, bu sayede estetik cerrahınız en uygun yerleşimi sağlamak için özel bir kamera ve aletler kullanarak göğüs implantını yerleştirir. Bu, koltuk altı içinde küçük bir iz bırakır, ancak memenin üzerinde herhangi bir yara izi olmadan meme büyütme işlemi gerçekleştirir.
 • Transumbilical: Bu teknik, göbek düğmesinin hemen üzerinde bir kesik içerir. Her bir göğüs implantı bu insizyondan sokulur ve daha sonra memeye getirilir. Transumbilikal tekniğin avantajları, memenin kendisi üzerinde hiçbir yara izi bırakmayan tek bir skarı içerir.

Göğüs Büyütme Sonrası Yaşam

Göğüs Büyütme Sonrası Yaşam

Meme büyütme, genel anestezi kullanılarak tipik olarak uygulanan bir ayakta tedavi prosedürüdür. Ameliyattan birkaç saat sonra kendi başınıza yürümeyi bekleyebilirsiniz ve çoğu hasta bir sonraki gün veya iki gün içinde evden ayrılmayı hisseder.

İlk hafta ya da öfkeli hissedebilirsiniz, ve yoğun egzersiz yaklaşık 2-4 hafta boyunca sınırlandırmanız gerekir. Estetik cerrahınız ayrıca, göğüs büyütme işleminden sonra belirli bir süre boyunca destekleyici bir cerrahi sutyen veya spor sutyeni giymenizi isteyebilir – en iyi şekilde iyileşmenizi sağlamak için kozmetik cerrahınızın talimatlarına uymanız çok önemlidir.

Göğüs implantlarınız, çoğu durumda tercih edilen yöntem olan pektoral kasın kısmen altına yerleştirilirse, göğüsleriniz ilk önce göğüste yüksek gibi görünebilir. Bu normaldir ve implantlarınız önümüzdeki birkaç hafta içinde en iyi pozisyona yerleşecek ve birkaç ay sonra nihai sonuçlara ulaşacaktır.

Göğüs implantlarınızı aldıktan sonra, aşağıdakileri aklınızda bulundurmak istersiniz:

 • Meme implantlı mamogramlara sahip olmak güvenlidir, bu nedenle doktorunuzun reçetelediği şekilde düzenli bir tarama yaptığınızdan emin olun.
 • Silikon implantlar için, hastaların nadir görülen rüptürü taramak için periyodik izlemeden (mamogram, ultrason veya MRI yoluyla) tavsiye edilmesi önerilir.
 • Gelecekteki hamilelikler veya kilo dalgalanmaları sonuçlarınızı etkileyebilir ve zaman içinde mutsuz olduğunuz değişiklikleri düzeltmek için ikincil bir ameliyat gerekebilir.
 • Hiçbir şey normal yaşlanma sürecini durduramaz; Zamanla, meme dokusu değişecektir. Etkinlik seviyeniz için yeterli desteği olan bir sütyen giyerek gereksiz sarkmayı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Nitelikli bir kozmetik cerrah tarafından yapıldığında, meme büyütme uzun süreli sonuçlarla güvenli bir ameliyattır ve çok sayıda hasta bu prosedürü tercih ettikleri için çok memnundur. Göğüs büyütme işleminin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenin en iyi yolu, konsültasyon için bir sertifikalı kozmetik cerrah ile görüşmektir. ABCS Bul-a-Surgeon aracımızı kullanarak bölgenizdeki kozmetik cerrahlarını bulabilirsiniz .

About The Author

You might be interested in

Comment (1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.