Liposuction işleminin ölümcül yan etkileri var mıdır?

Doktor Kanalı

Liposuction ameliyatları dünyada artık plastik cerrahinin önemli ve sık yapılan ameliyatlarından bir tanesidir. Liposuction ameliyatında özellikle vücut ağırlığının %5 ini aşan liposuction işlemi uygulanmadığı takdirde ameliyat sonrasında ölüm gibi ciddi yan etkilerin ortaya çıkmadığını izliyoruz. Ancak ciddi düzeyde yağ alımlarının yapılacağı hastalarda özel merkezlerde özel eğitimli hemşire ve tıbbi bakım kadrosuyla birlikte yapılan ameliyatlarda da ciddi bir hayati risk ortaya çıkmaz.

Bunun dışında tecrübeli olmayan bir ekiple kenar ücra köşedeki küçük hastanelerde yapılacak ciddi miktardaki liposuctionlarla ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.

Vücuttan ani olarak ciddi miktarda dokunun uzaklaşmasıyla birlikte damar içindeki sıvının damar dışına çıkması ve hastalarda hipotansiyon şoka kadar gidebilecek yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar tamamiyle tecrübesiz doktorlar tarafından yapılan ve özellikle tecrübesiz personelin ameliyat sonrasındaki yetersiz bakımlarıyla ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ameliyatın belli bir düzeyi yapılacak hastalarda vücudun %5inden az liposuction yapılacak kişilerde yapılacak ameliyat teknikleri tümesan infiltrasyon dediğimiz alınacak sıvının yerine konmasıyla liposuction ameliyatından sonra hayati riskler ortaya çıkmaz.

Ameliyatın diğer riskleri iyileşme problemleri bölgedeki liposuctiona bağlı olarak doku bozuklukları, dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir.

Ancak bunlar da tecrübeli bir ekip tarafından ve yapılacak yeni teknolojik cihazların kullanılmasıyla bu ciddi yan etkilerin çok nadir olarak görüldüğünü söyleyebilirim. Tamamiyle liposuction ameliyatları tecrübeli bir doktor, tecrübeli bir ekip , ameliyat sonrası iyi bakımla hayati tehlike arz etmemektedir.

You might be interested in

Comment (1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.