Liposuction İle Zayıflamak Mümkün Olabilir mi?

Liposuction geçiren kişiler genellikle stabil bir vücut ağırlığına sahiptirler, ancak vücudun belirli bölgelerinde vücut yağının istenmeyen birikintilerini uzaklaştırmak isterler.

Liposuction genel bir kilo kaybı yöntemi değildir. Öyle obezite için bir tedavi değildir .

Prosedür selüliti , çukurları veya streç işaretleri ortadan kaldırmaz . Amaç estetiktir. Vücudunun konturunu değiştirmek ve geliştirmek isteyenlere uyar.

Liposuction, vücudun şeklini değiştirerek yağ hücrelerini kalıcı olarak temizler. Ancak, hasta operasyondan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmezse, kalan yağ hücrelerinin daha da büyüyeceği riski vardır.

Güvenli bir şekilde çıkarılabilecek yağ miktarı sınırlıdır.

Enfeksiyon, uyuşukluk ve yara izi gibi bazı riskler vardır. Çok fazla yağ çıkarılırsa, ciltte yumru olabilir veya şişlik olabilir. Cerrahi riskler kaldırılan yağ miktarına bağlı gibi görünmektedir.

Liposuction Kullanımları

Liposuction Kullanımları
Liposuction Kullanımları

Liposuction, herhangi bir fiziksel sağlık yararı sağlamaktan ziyade görünümü geliştirmek için kullanılır. Çoğu insan dengeli bir diyet, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir uyku programı ile sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek aynı veya daha iyi sonuçlara ulaşabilir.

Vaser Liposuction normal olarak, ancak yaşam tarzı değişiklikleri istenen sonuçlara ulaşmadığı takdirde tavsiye edilir. Egzersiz ve diyete dirençli yağ alanlarını tedavi edebilir.

Bir birey kilo aldığında, her bir yağ hücresi boyut ve hacimde artar. Liposuction, izole alanlarda yağ hücrelerinin sayısını azaltır.

İnsanlar, devam edip etmeyeceklerine karar vermeden önce, liposuction tedavisinin artılarını ve eksilerini doktorlarıyla tartışmalıdırlar. Liposuction sadece dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra yapılmalıdır.

Sonuçlar dramatik olmaktan çok süptildir.

Liposuction tedavisi için aşağıdaki vücut bölgeleri hedeflenir:

Liposuction, sağlık odaklı değil, kozmetiktir.

 • karın
 • geri
 • kalça
 • göğüs
 • iç dizler
 • kalçalar
 • yanaklar (aşk kolları)
 • boyun çizgisi ve çene altındaki alan
 • uyluk, hem “eyerbags”, hem de dış uyluk ve iç uyluk
 • üst kollar

Liposuction, cildin kendisini yeni konturlara dönüştürdüğü, iyi bir cilt tonu ve esnekliğe sahip insanlar için en iyi şekilde çalışır.

Cildi esneklikten yoksun olan insanlar, prosedürün yapıldığı bölgelerde gevşek görünümlü bir deri ile sonuçlanabilir.

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve sağlığının iyi olması gerekir. Koroner arter hastalığı , diyabetveya zayıflamış bağışıklık sistemi gibi dolaşım veya kan akışı sorunları olanlar liposuction yapılmamalıdır.

Liposuction Yararları

Liposuction Yararları
Liposuction Yararları

Liposuction normalde kozmetik amaçlar için yapılır, ancak bazen belirli durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

 • Lenfödem: Lenf olarak bilinen aşırı sıvının, dokularda birikerek ödem veya şişmeye neden olduğu kronik veya uzun süreli bir durumdur . Ödem genellikle kollarda veya bacaklarda görülür. Liposuction bazen şişliği , rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için kullanılır .
 • Jinekomasti: Bazen yağ, bir erkeğin göğüslerinin altında birikir.
 • Lipodistrofi sendromu : Yağ vücudun bir kısmında birikmekte ve bir diğerinde kaybolmaktadır. Liposuction, daha doğal görünümlü bir vücut yağ dağılımı sağlayarak hastanın görünümünü iyileştirebilir.
 • Obeziteden sonra aşırı kilo kaybı: VKİ’lerinin en az% 40’ını kaybeden morbid obezitesi olan bir kişinin fazla deri ve diğer anormallikleri gidermek için tedaviye ihtiyacı olabilir.
 • Lipomlar: Bunlar iyi huylu, yağlı tümörlerdir.

Liposuction Operasyonu

Liposuction Operasyonu
Liposuction Operasyonu

Ameliyattan önce, hastaların ameliyat için uygun olduklarından emin olmak için bazı sağlık testlerinden geçmeleri gerekecektir.

Aşağıdaki öneriler yapılabilir.

 • Düzenli aspirin ve antiinflamatuar ilaçlar kullanan kişiler, ameliyattan en az 2 hafta önce bunları almayı bırakmalıdır.
 • Kadınlardan kontraseptif hapı almayı bırakması istenebilir.
 • Anemi olan hastaların demir takviyesi alması istenebilir.

Bireyin bir izin formu imzalaması gerekecek. Bu, prosedürün risklerinin, faydalarının ve olası alternatiflerinin tamamen farkında olduklarını teyit eder.

Liposuction Operasyonu Sırasında Ne Olur?

Operasyon sırasında
Operasyon sırasında

Hastalar işlemden önce genel anestezi alabilirler, bu da 1 ila 4 saat sürebilir.

Alt vücuttaki tedaviler için epidural kullanılabilir. Bu durumda, anestezi omurun etrafında dura veya sıvı dolu keseyi çevreleyen epidural boşluğa enjekte edilir. Bu kısmen karın ve bacakları uyuşur.

Liposuction çok küçük alanlarda yapıldığında lokal anestezi kullanılabilir.

Hasta sadece lokal anestezi gerektiriyorsa, uygun yağ giderme işlemini sağlamak için prosedür sırasında ayağa kalkmaları istenebilir.

Bir dizi liposuction tekniği vardır .

Şişen liposuction: Lokal anestezik (lidokain) ve damar-konstrüktör (epinefrin) içeren birkaç litre tuzlu su çözeltisi, emilecek alandaki derinin altına pompalanır. Yağ, küçük emme tüpleri yoluyla emilir veya emilir. Bu liposuction en popüler şeklidir.

Kuru liposuction: Yağ çıkarılmadan önce sıvı enjekte edilmez. Bu yöntem bugün nadiren kullanılmaktadır. Morarma ve kanama riski daha yüksektir.

Ultrason destekli liposuction (UAL): Ultrasonik liposuction olarak da bilinen kanül ultrason ile enerjilenir . Bu yağın temas halinde erimesini sağlar. Ultrason titreşimleri yağ hücrelerinin duvarlarını patlatır. Bu, emişini kolaylaştırır veya sıvılaştırır, emmeyi kolaylaştırır. Bu yöntem, erkek meme, sırt ve daha önce liposuction yapılan alanlarda lifli alanlar için uygundur.

Ultrasonik liposuction sonrası sıvılaştırılmış yağın giderilmesi için emiş destekli liposuction yapılır.

Güç destekli liposuction (PAS): Güçlendirilmiş liposuction olarak da bilinen PAS, hızlı bir şekilde ileri-geri hareket ederek, cerrahın yağları daha kolay çekmesini sağlayan mekanik bir sistemle özel bir kanül kullanır.

Lazer Destekli Lipoliz (LAL): Lazer güdümlü lipo olarak da bilinir, bu prosedür şişirilebilir sıvının kullanımını gerektirir. Yağ çıkarmak için geleneksel liposuction yönteminden daha az invaziv ve kanlı bir prosedürdür. Küçük bir insizyondan küçük bir insizyonla lazer enerjisi ve ısıyı cildin altındaki yağın içine sokmak için yerleştirilir.

Ameliyattan sonra, cerrah kesiği açık bırakabilir, böylece fazla sıvı ve kan vücuttan boşalabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.