Larenjit Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Larenjit bir çeşit gırtlak iltihaplanması olarak bilinen bir boğaz hastalığıdır. Ses kısılmasına veya kaybına sebebiyet verebilmektedir. Genellikle tahriş veya iltihaplanma sonrasında meydana gelmektedir.

Larenjit genellikle soğuk algınlığı, grip veya bronşit gibi hastalıklar ile meydana gelir .

Larenjit Nedir?

Larenjit, ses tellerinin iltihabıdır .
Ses telleri normalde yavaş ve sabit bir hareketle sesi üretmek için açılır ve kapanır. Bir kişi larenjit olduğunda, ses telleri şişmiş demektir. Bu, havanın boğazdan hareket etme şeklini değiştirir. Hava akımındaki bu değişim, ses tellerinin ürettiği seslerin bozulmasına yol açar. Kronik larenjitte iltihap devam etmektedir. Vokal kordlar gerilebilir ve polip veya nodül gibi büyümeler gelişebilir. Larenjitiniz 2 hasta gibi bir süre devam ediyorsa, ses kısıklığı tedavisi için doktorunuzdan tıbbi yardım almalısınız.

Larenjit Belirtileri

Yetişkinler üzerinde görülen larenjit belirtileri aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bir çok nedenden olabilir:

 • Ses kısıklığı
 • Konuşma zorluğu
 • Boğaz ağrısı
 • Düşük ateş
 • Kalıcı öksürük

Bu semptomlar aniden başlar ve 2 ila 3 gün içinde sıklıkla daha şiddetli hale gelir. Semptomlar 3 haftadan daha uzun sürerse, vakanın kronikleşmesi olasıdır. Bu, daha fazla araştırma yapılmasını gerektiren daha ciddi bir temel neden olduğunu göstermektedir.

Larenjit belirtileri sıklıkla diğer hastalıklarla birlikte gelir. Boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya grip, bir larenjit vakasıyla birlikte ortaya çıkabilir. Bu nedenle aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Yutmada zorluk
 • Yorgunluk ve halsizlik

Semptomların, enfeksiyonun yedinci gününde tedavi olmadan çözülmesi muhtemeldir. Semptomlar daha uzun süre devam ederse doktora başvurmalısınız.

Çocuklarda Larenjit Belirtisi

larenjitÇocuklarda görülen larenjit belirtileri yetişkinlerde görülenlerden biraz daha farklı olabilir. Çocuklarda görülen larenjit nedir? Çocuklar arasında sık görülen bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Akut lanerjit olarakta bilinmektedir. 6 aylık – 3 yaş arası çocuklarda sık görülen, akut larenjit enfeksiyon kaynaklı üst solunum yolu tıkanıklığıdır. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşayan çocuklar için tıbbi yardım almaları önerilir:

 • Nefes almada zorluk
 • Yutmada zorluk
 • 39.4 derecenin üzerinde bir ateş

Bu belirtiler epiglottit hastalığını da gösterebilir. Bu trakea veya soluk borusunu çevreleyen dokunun iltihaplanmasıdır. Hem yetişkinler hem de çocuklar sıklıkla görülmektedir. Tehlikeli olabileceği için, tıbbı tedaviler alınmalıdır.

Larenjit Tedavisi

Akut larenjit sıklıkla bir hafta içinde kendi başına iyileşir. Evde yapılacak tedaviler ile septomları hafifletebilirsiniz.
Kronik larenjit tedavileri, mide ekşimesi, sigara veya aşırı alkol kullanımı gibi altta yatan nedenlerin tedavi edilmesini amaçlar.

Bazı durumlarda kullanılan ilaçlar şunlardır:

Antibiyotikler: Hemen hemen tüm larenjit vakalarında, bir antibiyotik işe yaramaz çünkü nedeni genellikle viraldir. Ancak bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz bir antibiyotik önerebilir.
Kortikosteroidler: Bu tedavi yalnızca larenjit tedavisi için acil bir ihtiyaç olduğunda – örneğin, sesini bir konuşma veya sözlü sunum yapmak için kullanmanız gerektiğinde veya bazı durumlarda bir yürümeye başlayan çocuk krupatla ilişkili larenjit olduğunda kullanılır.

Ses kısıklığı nedeni soğuk algınlığından dolayı olduğu için, tedavinin büyük kısmını da evde istirahat etmek oluşturur.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.