Farenjit Nedir? Farenjit Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Farenjit, boğazın arkasındaki üst yutağın iltihaplanmasıdır. Genellikle “boğaz ağrısı” olarak adlandırılır. Farenjit boğazda çiziklere ve yutmada zorluğa neden olabilir. Yılın en soğuk aylarında daha fazla farenjit hastalığı görülür.

Farenjit bakteriyel veya viral enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

Farenjit Belirtileri

Hapşırma 
Burun akıntısı 
Baş ağrısı 
Öksürük 
Ateş 
Vücut ağrıları 

 Kas Ağrıları
 Genel yorgunluk
 Halsizlik
 İştah kaybı
 Titreme
 Boğaz ağrısı

Soğuk algınlığı genellikle 10 günden az sürer.  Bu sure zarfında farenjit belirtileri görüyor iseniz, soğuk bir virüsle ilişkilidir. Akut olarak bilinen farenjitin ana belirtisi boğaz ağrısı olarak geçmektedir. Yutkunurken zorluk çekmek ve boğazda kızarıklık, eklem ağrıları, halsizlik ve üstteki diğer nedenler farenjit bunların başında gelmektedir. Boğazlarda kuruluk hissi ve gıcık yapabilir. Bu yüzden hastalar farenjit oldukları zaman, boğazlarını ferah tutmak için temizlerler. Fakat bu boğaz tahrişi yapabilir. Daha kötü sonuçları doğurabilir.

Farenjit'in Nedenleri

Farenjit nedenleri arasında çok sayıda viral ve bakteriyel enfeksiyonlar vardır. Bazıları şunlardır:

  • Kızamık
  • Adenovirüs
  • Suçiçeği
  • Krup
  • Pertussis (Boğmaca)

Virüsler boğaz ağrısının en yaygın sebebidir. Farenjit yaygın olarak soğuk algınlığı, grip veya mononükleoz gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Viral enfeksiyonlar antibiyotiklere cevap vermez ve tedavisi sadece semptomları hafifleterek gerçekleşir. Bakteriyel enfeksiyonlar daha az yaygındır. Tedavisi isi antibiyotikler ile gerçekleşmektedir. Bakteriyel farenjitin nadir nedenleri arasında gonore , klamidya ve corynebacterium bulunur. Soğuk algınlığına ve kızarıklığa sık sık maruz kalmak, farenjite yakalanmak için biz neden olabilir.

Uygun tedavi ve hastanın maksimum dikkati bile kronik farenjit bulgularını ortadan kaldırmayabilir. 

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.