DHT (Dihidrotestosteron) Nedir? Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerde görülen en yaygın saç dökülmesi tiplerinden biridir. Dihidrotestosteron (DHT) erkek cinsiyet hormonudur. DHT, kadınlarda da saç dökülmesi ile bağlantılı olmuştur. Dihidrotestosteron’da vücudumuzdaki bir enzim ile testosteron birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir saç dökülmesi görülmektedir.

Testosteron, bazı kişilerde saç kılının kökünde dihidrotestosteron olarak adlandırılan bir maddeye dönüşür.

DHT Nedir?

DHTDHT’nin birçok rolü vardır. Saç dökülmesinin yanı sıra, iyi huylu prostat hiperplazisi veya prostat kanseri ile de bağlantılıdır. DHT cinsel steroiddir, yani gonadlarda üretilir. Aynı zamanda bir androjen hormonudur. Androjenler, daha kalın bir ses ve daha kıllı bir vücutta dahil olmak üzere erkeklerin biyolojik özelliklerinden sorumludur. Fetal gelişim sırasında DHT, penis ve prostat bezinin gelişiminde hayati bir rol oynar. Erkeklerde 5-alfa redüktaz enzimi, testeste ve prostatta testosteronu DHT’ye dönüştürür . Testosteronun yüzde 10’una kadar normalde DHT’ye dönüştürülür. DHT testosterondan daha güçlüdür.

  • DHT bir androjendir ve erkeklerin erkeklik özelliklerini vermelerine yardımcı olur.
  • DHT’nin saç kökleri küçülttüğüne neden olduğu düşünülür. Bu da erkek tipi saç dökülmesine katkıda bulunur.
  • DHT’yi bloke eden tedaviler saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Saç Büyümesi ve Saç Dökülmesi

Dihidrotestosteron saç dökülmesi erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Saçtaki tüyler yavaşça incelir ve en sonunda kaybolur. Bunun nedeni kesin olarak bilinmiyor fakat genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülüyor. DHT’nin temel bir faktör olduğuna inanılmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesini anlamak için, öncelikle saç büyümesini anlamamız gerekir. Saç büyümesinin üç aşaması şunlardır: Anagen, Katagen ve Telojen:

Anagen, büyüme aşamasıdır. Tüyler bu aşamada 2 ila 6 yıl kalır. Ne kadar uzun sürerse, saçlar o kadar uzar. Normalde, kafadaki kılların yaklaşık yüzde 80 ila 85’i bu aşamadadır.
Katagen, 2 hafta sürer. Saç folikülünün kendini yenilemesini sağlar.
Telojen, dinlenme aşamasıdır. Folikül 1-4 ay uykuda kalır. Normalde saçların yüzde 12 ila 20’si bu aşamadadır.

Saç Kaybı

Erkek tipi saç dökülmesi, foliküller yavaşça minyatürleştirildiğinde, anajen fazı azaldığında ve telojen fazı uzadığında meydana gelir. Kısaltılmış büyüme evresi, kılların eskisi kadar uzun süre uzamadığı anlamına gelir. Telojen saç gelişimi, saç derisine daha az tutturulur ve bu sayede dökülmeyi kolaylaştırır. Foliküller küçüldükçe, saçın şaftı her büyüme döngüsü ile incelir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin, anabolik steroid ilaçlarını kullanan kişiler daha fazla dihidrotestosteron seviyelerine sahiptir.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Erkek tipi saç dökülmesini açıklamak için öne sürülen bir başka teori ise, yaşla birlikte gelen foliküllerin kafa derisi üzerinde artan baskıdır. Genç insanlarda, foliküller cildin etrafındaki yağ dokusu tarafından tamponlanır. Cildimiz susuz kaldığı zaman, kafa derisi foliküllerini sıkıştırır. Bu da saç dökülmesine neden olur. Testosteron yağ dokusunda bir azalmaya da katkıda bulunur. Yüksek testosteron seviyeleri saç derisinin saç köklerini tamponlama kabiliyetini daha da azaltabilir. Fazla testosteronlar DHT‘ye dönüştürülür, daha fazla erozyona ve daha fazla saç kaybına yol açar.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.