Jinekomasti – Jinekomasti Nedir ve Neden Olur?

Jinekomasti nedir? erkeklerin göğüslerinin şişmesine ve normalden daha büyük olmasına neden olan yaygın bir hastalıktır. Genellikle genç ve yaşlı erkeklerde en yaygın olarak görülür. jinekomasti, erkeklerde kadınsı meme büyümesi olarak tanımlanır. Tam olarak neden olduğu bilinmeyen bu durumun birden çok sebebi olduğu düşünülmektedir.

Jinekomasti nedir? erkeklerin göğüslerinin şişmesine ve normalden daha büyük olmasına neden olan yaygın bir hastalıktır. Genellikle genç ve yaşlı erkeklerde en yaygın olarak görülür. jinekomasti, erkeklerde kadınsı meme büyümesi olarak tanımlanır. Tam olarak neden olduğu bilinmeyen bu durumun birden çok sebebi olduğu düşünülmektedir.

Çok fazla östrojen (kadınlık hormonu) veya çok az testosteron (erkeklik hormonu) memenin dokusunu bozar ve şişer. Bir göğüs tomurcuğu (genişlemiş meme) oluşturur.

Jinekomasti Neden Olur?

Hormon dengesizliği

Jinekomasti, seks hormonları (testosteron ve östrojen) arasındaki dengesizliklerden kaynaklanıyor olabilir. Östrojen meme dokusunun büyümesine neden olur. Tüm erkekler bir miktar östrojen üretirken, genellikle östrojenin meme dokusunun büyümesini engelleyen testosteron seviyeleri daha yüksektir.
Vücuttaki hormon dengesi değişirse, bu bir erkeğin göğüslerinin büyümesine neden olabilir. Bazen bu dengesizliğin nedeni bilinmemektedir.

Şişmanlık

Çok fazla kilolu olmak jinekomastinin yaygın bir nedenidir. Bunun nedeni aşırı kilonun östrojen seviyelerini artırabilmesidir, bu da meme dokusunun büyümesine neden olabilir. Aşırı kiloluysanız, göğüs dokusunu büyütebilecek yağlar daha da yüksektir. Bazı insanlar bu durumu önlemek için kilo verir veya daha fazla egzersiz yaparlar. Ancak bu durum her zaman iyileştirmeyebilir.

Ergenlik

Ergenlik sırasında, erkek hormon düzeyleri değişir. Eğer testosteron seviyesi düşükse östrojen meme dokusunun büyümesine neden olabilir. Birçok genç erkekte bir miktar meme büyüme vardır. Ergenlikte jinekomasti genellikle kişi büyüdükçe hormon seviyeleri stabil hale geldikçe düzelenilir.

 

Yaşlılık

Erkekler yaşlandıkça daha az testosteron üretir. Yaşlı erkekler de daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedir ve bu daha fazla östrojen üretilmesine neden olabilir. Hormon seviyelerindeki bu değişiklikler, fazla meme dokusu büyümesine neden olabilir.

Diğer nedenler

Nadir olabilecek jinekomastinin nedenleri şunlardır:

  • İlaçların yan etkileri, örneğin ülser önleyici ilaçlar veya kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar,
  • Uyuşturucular, örneğin esrar veya anabolik steroidler gibi uyuşturucular,
    Çok fazla alkol içmek,
  • Böbrek yetmezliği veya karaciğer hastalığı,
    Testislerde enfeksiyon jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti genellikle fizik muayene ve tıbbi yöntemler ile teşhis edilebilir. Çoğu durumda, testler gerekli değildir. Fakat eğer meme yumruları alışılmadık derecede büyük, tek taraflı, hassas veya sert ve sabitse, diğer sorunları dışlamak için bir biyopsi yapılabilir.
Tek taraflı meme yumruğu bulanan herhangi bir erkek, meme kanseri olan yakın akrabaları olup olmadığını doktoruna bildirmelidir. Kanserle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bir biyopsi veya cerrahi ile bir yumru kontrol edilebilir.

Jinekomasti Tedavisi

Bebeklerde ve gençlerde jinekomasti normalde tedavi gerektirmez ve genellikle kendi kendine geçer. İlaç veya hastalıktan kaynaklanıyorsa, ilacı durdurmak veya hastalığı tedavi etmek jinekomastiyi tedavi edebilir. Testosteron eksikliği ve östrojen artışı nedeniyle ortaya çıkarsa, hormonal tedavi verilebilir. Bir doktor tedavisine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız;

  • Fazla meme dokusunu çıkarmak için jinekomasti ameliyatı,
  • Hormon dengesizliğini ayarlamak için ilaç tedavisi önerebiliriz.

Bazı erkeklerde meme dokusunda büyümeyle beraber, meme derisinde de sarkma vardır. Liposuction veya meme bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması ile tedavi edilebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.