Apandisit Belirtileri – Apandisit Nedir ve Ne Tarafta Bulunur?

Apandisitin en temel belirtileri karın ağrısı, kusma ve iştahsızlıktır. Ağrı, başlangıçta göbek çevresinde olmakla birlikte bir süre sonra karnın sağ alt bölgesine yerleşir.Apandisti ilerlemiş kişilerde genellikle ateş  görülür.

Apandisit Belirtileri Nedir? Apandisitin en temel belirtileri karın ağrısı, kusma ve iştahsızlıktır. Ağrı, başlangıçta göbek çevresinde olmakla birlikte bir süre sonra karnın sağ alt bölgesine yerleşir.Apandisti ilerlemiş kişilerde genellikle ateş  görülür. Bu durum halk arasında “patlamış apandisit” olarak bilinen perforasyon, yani iltihabın karın içine yayılması ile birlikte ortaya çıkar.

Kişi, sürekli bir ağrı hisseder ve bu durum giderek artar. İştah genellikle kaybolur ve bir çok kişi de kusma da birlikte görülür.

Apandisit Neden Olur?

Akut Apandisit, apandis denilen organın ani iltihaplanması nedeniyle oluşur. Apendiksin içinin tıkanmasıyla apendiks lümeninde sıvı birikir, mikroplar çoğalmaya başlar ve iç basınç artar. Appendiks’in infekte olmuş salgılarla şişmesi sebebiyle duvar beslenmesi bozulmaya başlar ve infeksiyon tüm duvar katlarına yayılır. Karnın sağ alt bölümünde Apandisit ağrısı hissedilir. Ağrıya ateş, mide bulantısı ve kusma eklenir. Appendiks duvarının tamamının hasar görmesiyle duvar delinir ve enfeksiyonlu bağırsak salgıları karın içerisine dökülür. Apandisit patlaması denilen bu dönemde, şiddetli ağrı, ateş ve kusma görülür, müdahelede geç kalınmışsa enfeksiyonun kana karışması anlamına gelen sepsis oluşur.

Apandisit Ne Tarafta Bulunur?

Apandis, karın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıç kısmında, kör uçla sonlanan bir organdır.

3 Çeşit Akut Apandisit Vardır;

• Mukuslu apandisit; Mukus salgısının arttığı bu tipte apandisit iyice iltihaplanmış, gergin ve büyümüştür. Zamanında müdahale edilmezse irinli apandisite dönüşebilir.

• İrinli apandisit; Apandisit iç boşluğunda ve duvarında biriken irin çok sayıda apse odağı oluşturur. Bu apselerin ülserleşerek apandisit dışına açılmasıyla periton iltihabı oluşur.

• Kangrenli apandisit; Apandisit damarlarının pıhtıyla tıkanmasıyla kangrenli apandisit gelişir.

Apandist Belirtileri

Akut apandisit genellikle göbek çevresinde ağrıyla kendini gösterir. Ağrıya iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma eşlik eder. Göbek çevresinde başlayan ağrı 6 ila 12 saat sonra karnın sağ alt kısmına doğru  yerleşir. Apandisit ağrısının diğer karın ağrılarından farkı şiddetinin azalmaması, gelip geçici olmamasıdır. Appandiks’in patlamasıyla tüm karın duvarında ağrı ve sertlik oluşur. Zamanında müdahele edilmemiş apandisit vakalarında, iltihaplı apandis delinerek iltihabın karın içine yayılmasına yol açar ve hastanın durumu daha da ağırlaşır.

Apandisit Nasıl Anlaşılır ?

Anlamak için genellikle aşağıdaki testler kullanılır:

– Inflamasyonu tespit etmek için karın muayenesi
– İdrar yolu enfeksiyonu dışlamak için idrar testi
– Rektal muayene
– Vücudunuzun enfeksiyonla savaştığını görmek için kan testi
– CT taraması ve / veya ultrason

Apandisit tanısı zor olabilir. Apandisit semptomları genellikle safra kesesi problemleri, mesane veya idrar yolu enfeksiyonu, Crohn hastalığı, gastrit, bağırsak enfeksiyonu ve yumurtalık problemleri gibi diğer rahatsızlıklara çok benzer veya belirsizdir.

Apandisit Ameliyatı

  • Apandisit tedavisi kolaydır. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşacağı bölgede olduğu için antibiyotik ilaçlar hastalığı tedavi etmez. Kesin bir tedavi için cerrahi müdahele şarttır.
  • Appendektomi denilen ameliyatla enfekte olmuş appendiksin çıkarılması ve oluşan absenin temizlenmesi hedeflenir. Sözkonusu ameliyatın açık ve laparoskopi olmak üzere iki yöntemi vardır. Açık apandisitte, sağ alt karından yapılan bir kesiyle hastalıklı doku çıkarılır ve bölge temizlenir. Laparoskopik yöntemde ise, göbekten yerleştirilen kamera ile sağ ve soldan yerleştirilen iki alet yardımıyla apendektomi yapılır.
  • Apandisit teşhisi konduktan sonra, gelişen teknoloji ve etkin antibiyotikler sayesinde uygun ameliyat koşulları sağlanana kadar hasta hazırlanır. Kusması ve enfeksiyonu olan hastanın damar yolu açılarak vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı ve elektrolit yerine konur, gerekli ağrı kesici ve antibiyotiklerle daha güvenilir koşullarda ameliyata alınır.
  • Ameliyattan sonra ölüm oranı son dönemlerde, antibiyotiklerin etkinliğinin artması ve tanı yöntemlerinin gelişmesiyle minumum seviyeye inmiştir. Özellikle patlamış apandisit sonrası oluşabilen karın içi abseler de kolayca tomografi ya da ultrason altında boşaltılarak tedavi edilebilmektedir.

Apandisin alınmasıyla gerçekleştirilen apandisit ameliyatı sonrasında herhangi bir problemin yaşanması söz konusu değildir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.