İçme Suyunun Kilo Vermenize Yardımcı Olmasının 6 Nedeni

Araştırmacılar, daha fazla su içmenin neden bir insanın kilo vermesine yardımcı olduğundan emin değiller, ancak birçok çalışma, artan su tüketimi ve kilo kaybı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Suyun kilo vermede yardımcı olabileceği altı neden aşağıdadır.

1. Su Doğal Bir İştah Bastırıcıdır

1

Miden dolduğunu hissettiğinde, beynini yemeğe bırakmak için sinyaller gönderir. Su mideye yer açmaya yardımcı olabilir, dolgunluk hissine ve açlığın azalmasına neden olur.

İnsanlar aslında susadıklarında aç olduklarını düşünebilirler. Yemek için bir şey bulmadan önce bir bardak su içmek gereksiz atıştırmalıkların giderilmesine yardımcı olabilir.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, 50 kilolu kadın, ardı ardına 8 hafta boyunca, düzenli su tüketimine ek olarak kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden 30 dakika önce 500 mililitre (mL) su içti.

Katılımcılar vücut ağırlığı, vücut yağ ve vücut kitle indeksinde azalma yaşadılar. Ayrıca iştah bastırmalarını da rapor ettiler.

Bir önceki yıldan bir çalışma benzer sonuçlar vermiştir.

2. Su, Kalori Yakmayı Artırır

2

Bazı araştırmalar içme suyunun kalorilerin yakılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, 500 mL soğuk ve oda sıcaklığında su içen 12 kişi enerji harcamasında bir artış yaşadı.

Suyu içtikten sonra 90 dakika içinde normalden 2 ila 3 daha fazla kalori yaktılar.

Su ayrıca vücudun dinlenme enerjisi harcamalarını veya istirahat halinde yakılan kalori sayısını da geçici olarak artırabilir.

Soğuk su içmek, suyun kalori yakma yararlarını daha da artırabilir, çünkü vücut sindirim için suyu ısıtarak enerji veya kalori harcar.

3. Su, Vücuttan Atıkları Temizlemeye Yardımcı Olur

3

Vücut susuz kaldığında, atığı idrar veya dışkı olarak doğru şekilde çıkaramaz.

Su, organın gerekli besin maddelerini ve elektrolitleri korurken, böbreklerin toksinleri ve atıkları filtrelemesine yardımcı olur. Vücut susuz kaldığında, böbrekler sıvıyı tutar.

Dehidrasyon da sert veya topaklı dışkı ve kabızlık ile sonuçlanabilir. Su, sertleştirilmiş dışkıları yumuşatır veya gevşeterek atıkları hareket ettirir.

Su ayrıca vücudun ishal ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerinden kurtulmasına yardımcı olur.

Atık, vücutta biriktiğinde, insanlar şişkin, şişmiş ve yorgun hissedebilirler. Şişkin bir kişinin beline inç ekleyebilirsiniz.

Hidratlı kalmak, birkaç pound ilave edebilecek atıkların korunmasını önlemek için iyi bir yoldur.

4. İçme Suyu Genel Sıvı Kalori Alımını Azaltabilir

4

Soda, meyve suyu veya şekerli kahve veya çay içerek sıvı kalori biriktirmek kolaydır.

Çoğu insan, spor içeceklerinde veya alkollü içeceklerde ne kadar kalori tükettiklerini de görmezden gelir.

Her gün birkaç yüksek kalorili içeceklerin, hatta bitkisel çay gibi diğer kalorisiz içecekler için de kullanılması, uzun süreli kilo verme faydalarına sahip olabilir.

2012 çalışmasının yazarları, 6 ay boyunca her gün kalorisiz içecekler için iki veya daha fazla yüksek kalorili içeceğin yerine, obezitesi olan bir grup kadında ortalama yüzde 2 ile yüzde 2,5 arasında bir kilo kaybına yol açtığını bulmuşlardır.

2015 yılında yapılan bir araştırmada, kadın katılımcıların her gün öğle yemeğinden sonra 250 ml su içtikleri ve 24 haftalık bir kilo verme programına katıldığı bildirildi. Aynı programda, öğle yemeğinden sonra aynı miktardaki diyet içeceklerini içen kadınlardan yüzde 13,6 daha fazla kilo kaybettiler.

Büyük ölçekli bir çalışmanın sonuçları, şekerle tatlandırılmış bir içeceğin bir porsiyonunu günde 4 kez değiştiren kadın ve erkeklerin, 4 yıldır her gün düşük kalorili bir içecek aldığını ve benzer bir gruba sahip olmayan benzer bir gruba göre 0.49 daha az kilogram (kg) kazandığını göstermiştir.

Aynı çalışmada, en az bir meyve suyu porsiyonunu su veya düşük kalorili bir içecekle değiştiren yetişkinlerin, benzerlerinden 0.35 kg daha az kazandıkları bulunmuştur.

5. Yağ Yakmak İçin Su Gereklidir

5

Su olmadan, vücut depolanmış yağ veya karbonhidratları uygun bir şekilde metabolize edemez.

Yağ metabolize etme sürecine lipoliz denir. Bu işlemin ilk adımı, su molekülleri, gliserol ve yağ asitleri oluşturmak için trigliseritler (yağlar) ile etkileştiğinde ortaya çıkan hidrolizdir.

Yiyecek ve içeceklerin yanı sıra depolanmış yağların yağını yakmak için yeterli miktarda su içmek şarttır.

2016’daki bir mini inceleme, artan su alımının, hayvan çalışmalarında lipoliz ve yağ kaybının artmasına neden olduğunu bulmuştur.

6. Su Egzersizler İle Yardımcı Olur

4

Herhangi bir kilo kaybı planının en önemli bileşenlerinden biri egzersizdir.
Su, kasların, bağ dokularının ve eklemlerin doğru hareket etmesine yardımcı olur. Ayrıca, akciğerlerin, kalbin ve diğer organların, egzersiz sırasında aktiviteyi arttırdıkça etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Hidratlı olmak kas krampları ve yorgunluk gibi iyi bir egzersiz yapmanın yol açabileceği riskleri azaltır.
Su kaybını önlemek için, egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında daima su için.
Özellikle sıcak, nemli veya çok güneşli koşullarda egzersiz yaparken, suyun el altında tutulması esastır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.