Vitamin Nedir? Vitamin Türleri Nelerdir?

Vitaminler yaşamı sürdürmek ihtiyaç duyulan organik bileşiklerdir. Çoğu vitaminleri yediğimiz yiyeceklerden almaktayız. Bunun nedeni ise, insan vücudunun vitamin üretememesidir. Her organizmanın farklı vitamin gereksinimleri vardır. Örneğin, insanların C vitamini veya askorbik asit tüketmeleri gerekir, ancak köpekler tüketmez. Köpekler kendi ihtiyaçları için yeterli C vitamini üretebilir veya sentezleyebilir. Fakat insanlar üretemezler.

İnsanların D vitaminini güneş ışığından alırar. Çünkü gıdalarda yeteri kadar bulunmamaktadır.

Vitamin Nedir?

Vitamin, doğal gıda maddelerinde çok az miktarda bulunan bir organik maddeler grubundan biridir. Vitaminle metabolizmanın çalışması için gereklidir. Herhangi bir vitamin eksikliğimiz var ise, tıbbi durumlar ortaya çıkabilir. Bilinen 13 adet vitamin çeşidi vardır. Vitaminler suda veya yağda çözünebilir. Yağda çözünen vitaminler vücudumuzda daha fazla depolanmaktadır.

Vitamin Türleri

A Vitamini

A vitamini yağda çözünür. Eksikliği gece körlüğüne ve kuru kornea ile sonuçlanan bir göz bozukluğu olan keratomalaziye neden olabilir. Karaciğer, karaciğeri yağı, havuç, brokoli, tatlı patates, tereyağı, lahana , ıspanak, kabak , yeşil lahana , bazı peynirler, yumurta, kayısı, kavun, kavun ve süt gibi besinlerden alırız.

B Vitamini

B vitamini suda çözünür. Eksikliği beriberi ve Wernicke-Korsakoff sendromuna neden olabilir. Maya, domuz eti, tahıl taneleri, ayçiçeği tohumu, kahverengi pirinç, tam tahıl çavdar, kuşkonmaz, lahana, karnabahar, patates, portakal, karaciğer ve yumurta gibi besinlerden alırız.

B2 Vitamini

B2 vitamini suda çözünür. Eksikliği ariboflavinoza neden olabilir. Muz , hurma, bamya, pazı, süzme peynir, süt, yoğurt, et, yumurta, balık ve yeşil fasulye gibi besinlerden alırız.

B3 Vitamini

B3 vitamini suda çözünür. Eksikliği ishal, dermatit ve zihinsel rahatsızlık belirtileri ile pellagraya neden olabilir. Karaciğer, kalp, böbrek, tavuk, sığır eti, balık (ton balığı, somon), süt, yumurta, avokado, hurma, domates, yapraklı sebzeler, brokoli, havuç, tatlı patates, kuşkonmaz, fındık, kepekli tahıllar, baklagiller , mantar ve bira mayası gibi besinlerden alırız.

B5 Vitamini

B5 vitamini suda çözünür. Eksikliği paresteziye neden olabilir. Et, kepekli tahıllar, brokoli, avokado, arı sütü ve balık yumurtalıklarından alırız.

B6 Vitamini

B6 vitamini suda çözünür. Eksikliği kansızlığa, beyin ve omurilik haricinde sinir sisteminin parçalarında hasara neden olabilir. Et, muz, tam tahıllar, sebzeler, fındık ve soğuk sütten alırız. Süt kaynatıldığında B6 vitamininin yarısından fazlasını kaybeder.

B7 Vitamini

B7 vitamini suda çözünür. Eksikliği dermatite, enterite veya bağırsakta iltihaplanmaya neden olabilir . Yumurta sarısı, karaciğer ve bazı sebzelerden alırız.

B9 Vitamini

B9 vitamini suda çözünür. Hamilelikteki eksiklik doğum kusurları ile bağlantılıdır. Hamile kadınların gebe kalmadan önce tüm yıl boyunca folik asidi takviye etmesi önerilir. Yapraklı sebzeler, baklagiller, karaciğer, fırın mayası, bazı takviye edilmiş tahıl ürünleri ve ayçiçeği tohumu gibi besinlerden alırız.

B12 Vitamini

B12 vitamini suda çözünür. Eksikliği, kansızlığa ve göz kararmasına neden olabilir. Balık, kabuklu deniz ürünleri, et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, bazı müstahkem tahıllar ve soya ürünleri ile takviye edilmiş besin mayalarından alırız.

C Vitamini

C vitamini suda çözünür. Eksikliği megaloblastik anemiye neden olabilir. Meyve ve sebzeler en yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.

D Vitamini

D vitamini yağda çözünür. Eksikliği kemiklerin yumuşamasına neden olabilir. Güneş ışığına maruz kalmak ciltte D vitamini oluşumuna neden olur. Ayrıca yağlı balıklarda, yumurtalarda, ve karaciğerde bulunur.

E Vitamini

E vitamini yağda çözünür. Eksikliği nadirdir. Ancak yeni doğan bebeklerde hemolitik anemiye neden olabilir. Kivi, badem, avokado, yumurta, süt, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, ısıtılmamış bitkisel yağlar, buğday tohumu ve kepekli tahıllardan alırız.

K vitamini

K vitamini yağda çözünür.Eksikliği , kanama ve diyatezine neden olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, avokado, kivi ve maydanozda bol miktarda K vitamini bulunur.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.