Sağlıklı Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir diyet, birçok renk, tam tahıl ve nişasta, iyi yağ ve yağsız protein içeren çeşitli meyve ve sebzeleri içerir.
Sağlıklı bir şekilde yemek yemek de, yüksek miktarda eklenmiş tuz ve şeker içeren gıdalardan kaçınmak anlamına gelir.
Bu yazıda, sağlıklı bir diyetin yanı sıra bunların ardındaki kanıtların en iyi 10 faydasına bakıyoruz.

1.Kilo Kaybı

Kilo vermek, kronik rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir kişi aşırı kilolu veya obez ise, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli durumlar geliştirme riski daha yüksektir:

 

 • insüline bağımlı olmayan diyabet mellitus
 • zayıf kemik yoğunluğu
 • bazı kanserler

Tüm sebze ve meyveler, işlenmiş gıdaların çoğundan daha az kaloridir. Kilo vermek isteyen bir kişi, kalori alımını her gün ihtiyaç duyduklarından daha fazla azaltmamalıdır.

2. Azaltılmış Kanser Riski

2

Sağlıksız beslenme, kişinin kanser geliştirme riskini artırabilecek obeziteye yol açabilir. Sağlıklı bir aralıkta tartmak bu riski azaltabilir.
Ayrıca, 2014 yılında Amerikan Klinik Onkoloji Derneği, obezitenin kanserli kişiler için daha kötü bir görünüme katkıda bulunduğunu bildirdi.
Bununla birlikte, meyve ve sebzeler açısından zengin diyetler kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, 2014’ten farklı bir çalışmada, meyveler açısından zengin bir diyetin, üst gastrointestinal kanal kanserlerini azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca, sebzeler, meyveler ve lif bakımından zengin bir diyetin kolorektal kanser riskini azalttığını ve lif bakımından zengin bir diyetin karaciğer kanseri riskini azalttığını da bulmuşlardır.

3. Diyabet Yönetimi

3

Sağlıklı bir diyet yapmak, diyabetli bir kişiye aşağıdaki konularda yardımcı olabilir:

 • kan glikoz seviyelerini yönetir,
 • kan basıncı ve kolesterolü hedef aralıklar içinde tutar,
 • diyabet komplikasyonlarını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olur,/li>

  Diyabetli bireylerin, eklenmiş şeker ve tuz ile gıda alımını sınırlamaları şarttır. Aynı zamanda, doymuş ve trans yağlarda kızartılmış yiyeceklerden uzak durmak en iyisidir.

4. Kalp Sağlığı ve İnme Önleme

4

2017 yılında yayınlanan rakamlara göre, ABD’de 92,1 milyon insanın en az bir türü kardiyovasküler hastalığa sahiptir. Bu koşullar öncelikle kalp veya kan damarlarını içerir.
Kanada Kalp ve İnme Vakfı’na göre, erken kalp hastalığı ve inme vakalarının yüzde 80’ine kadar, fiziksel aktivite düzeylerinin artması ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak önlenebilir.

E vitamininin kalp krizlerine yol açabilecek kan pıhtılarını önleyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Aşağıdaki gıdalar yüksek E vitamini içerir:

 • Badem
 • yer fıstığı
 • fındıklar
 • ay çekirdeği
 • yeşil sebzeler

5. Gelecek Nesillerin Sağlığı

5

Çocuklar çevredeki yetişkinlerin sağlıkla ilgili davranışlarını öğrenir ve sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını modelleyen ebeveynler bunları geçme eğilimindedir.
Evde yemek de yardımcı olabilir. 2018’de araştırmacılar, düzenli olarak aileleriyle yemek yiyen çocukların evde daha az sebze yedikleri ve daha az şekerli yiyecek aldıklarını gördüler.
Buna ek olarak, evde bahçe yapma ve evde yemek yapan çocuklara, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleri yapma olasılığı daha yüksektir.

6. Güçlü Kemikler ve Dişler

6

Güçlü kemikler ve dişler için yeterli kalsiyum ve magnezyum içeren bir diyet gereklidir. Kemikleri sağlıklı tutmak, daha sonraki yaşamda osteoporoz ve osteoartritin önlenmesinde hayati öneme sahiptir.

Aşağıdaki gıdalar kalsiyum açısından zengindir:

 • az yağlı süt ürünleri
 • Brokoli
 • Karnıbahar
 • lahana
 • kemikli konserve balık
 • soya peyniri
 • bakliyat

Ayrıca, birçok hububat ve bitki bazlı sütler kalsiyumla takviye edilir.
Magnezyum birçok gıdada bol miktarda bulunur ve en iyi kaynaklar yapraklı yeşil sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve tam tahıllardır.

7. Daha İyi Bir Ruh Hali

7

Ortaya çıkan kanıtlar, diyet ve ruh hali arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir.
2016 yılında, araştırmacılar yüksek glisemik yüke sahip bir diyetin depresyon ve yorgunluk belirtilerinin artmasına neden olabileceğini bulmuşlardır.
Yüksek glisemik yüke sahip bir diyet, meşrubat, kek, beyaz ekmek ve bisküvilerde bulunanlar gibi birçok rafine karbonhidrat içerir. Sebzeler, bütün meyve ve tam tahıllar daha düşük bir glisemik yüke sahiptir.
Sağlıklı bir diyet genel ruh halini iyileştirirken, depresyonu olan kişilerin tıbbi bakım istemeleri önemlidir.

8. Geliştirilmiş Hafıza

8

Sağlıklı bir diyet, bunama ve bilişsel gerilemenin önlenmesine yardımcı olabilir.
2015’ten bir çalışma, bu olumsuz etkilere karşı koruma sağlayan besinler ve gıdaları tanımladı. Faydalı olmak için aşağıdakileri bulmuşlardır:

 • D vitamini, C ve E
 • Omega-3 yağlı asitler
 • flavonoidler ve polifenoller
 • balık/li>

9. Geliştirilmiş Bağırsak Sağlığı

9

Kolon, metabolizma ve sindirimde önemli rol oynayan doğal olarak oluşan bakterilerle doludur.
Bazı bakteri suşları da kolondan faydalanan K ve B vitaminleri üretir. Bu suşlar ayrıca zararlı bakteriler ve virüslerle savaşmaya yardımcı olur.
Lifte düşük ve şeker ve yağda yüksek bir diyet, bağırsak mikrobiyomunu değiştirerek bölgedeki inflamasyonu artırır.

Bununla birlikte, sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllar açısından zengin bir diyet, iyi bakterilerin kolonda gelişmesine yardımcı olan prebiyotikler ve probiyotiklerin bir kombinasyonunu sağlar.
Yoğurt, kimchi, lahana turşusu, miso ve kefir gibi fermente gıdalar, probiyotikler açısından zengindir.
Elyaf kolay erişilebilir bir prebiyotiktir ve baklagiller, tahıllar, meyveler ve sebzelerde bol miktarda bulunur.

10.İyi Bir Gece Uykusu Almak

10

Uyku apnesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler uyku düzenini bozabilir.
Uyku apnesi, solunum yolları uyku sırasında tekrar tekrar bloke olduğunda ortaya çıkar. Risk faktörleri arasında obezite, alkol kullanımı ve sağlıksız beslenme yer alır.
Alkol ve kafein tüketiminin azaltılması, bir kişinin uyku apnesine sahip olup olmadığına bakılmaksızın, huzurlu bir uyku sağlamaya yardımcı olabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.