Daha Hızlı, Daha Erişilebilir Şizofreni Teşhisi Vaadi

Daha Hızlı Şizofreni Teşhisi

Araştırmacılar, Anormal Psikoloji Dergisi’nin Mayıs 2018 sayısında yayınlanan çalışmada, şizofreni hastalarının anormal elektriksel aktiviteye sahip olduklarını gösteren önceki çalışmaların çoğaltılması ve uzatılması için retinadan elektriksel aktiviteyi kaydetmek için geliştirilen bir el cihazı olan RETeval’i kullandı.Bu testler için ilk kez taşınabilir bir cihaz kullanıldı.

Sonuçlar, şizofreni hastalarında, bu bozuklukta daha önce çalışılmamış hücre tipleri de dahil olmak üzere, çoklu hücre katmanlarında retinada azalmış elektriksel aktivitenin doğru bir şekilde gösterildiğini göstermektedir.

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Okulu’nda psikiyatri profesörü ve araştırma direktörü olan Steven Silverstein, “Şizofreni muhtemelen en rahatsız edici bozukluk uzun vadede yıkıcı bir hastalıktır. Her ne kadar bu konuda biraz bilgi sahibi olsak da, bu hala iyi anlaşılmamıştır” dedi.

Çalışmayı tasarlayan Rutgers Üniversitesi Davranışsal Sağlık (UBHC).”Çalışmamız, psikologlar, psikiyatristler veya hemşireler gibi klinisyenlerin şizofreni hastalarının durumunu teşhis etmek, tedavi etmek ve izlemek için ofislerinde kullanabilecekleri bir test geliştirmeye yönelik daha fazla araştırma yapılmasına yardımcı olmalıdır.”

Gözdeki biyobelirteçlere bakıldığında psikiyatrik bozuklukların anlaşılmasının bir yolu olarak yeni bir çalışma alanıdır.

Silverstein, “Retina sinir sisteminin bir parçası olduğu için, retinada olan şey muhtemelen beyinde meydana gelen şeylerin yansımasını yansıtıyor.” Dedi.Örneğin, retinanın (hücre kaybına bağlı olarak) veya elektrik aktivitesini zayıflatması gibi retinadaki bazı değişikliklerin, multipl skleroz ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozukluklar olan hastalarda beyin dokusunun kaybı ve beyin aktivitesinin azalması ile birlikte meydana geldiğini biliyoruz.ve diğer araştırmacılar şimdi retinal değişikliklerin şizofrenide beyin yapısına ve işlev değişikliklerine bağlı olup olmadığını araştırıyorlar. “

1

Yeni yayınlanan çalışmada, araştırmacılar 50 katılımcıyı değerlendirmişlerdir: 25’i şizofreni ve 25’i psikiyatrik bozukluk tanısı koymamıştır.Testte katılımcılar bir gözünü kapattılar ve diğerini beyaz veya renkli bir arka plana karşı 10 ila 20 adet beyaz veya renkli çeşitli ışık yoğunluğunu gösteren RETeval cihazına yerleştirdiler.

Retina’nın elektrik aktivitesini kaydetmek için göz altındaki deri üzerine küçük bir deri elektrot yerleştirildi.Katılımcılar, normal ışıkta ve farklı retinal hücrelerde aktiviteyi değerlendirmek için karanlıkta 10 dakika bekletildikten sonra test edildi.Çoğu bireysel test iki dakika içinde tamamlandı.

Silverstein, “Katılımcılarımızın birçoğu halüsinasyonlar ve sanrılar gibi şiddetli psikiyatrik semptomlar yaşadıklarından, mümkün olduğunca noninvazif ve hızlı bir test kullanmak istedik” dedi.

UBHC’nin Şizofreni Araştırma Bölümü’nde lisansüstü asistanı ve Rutgers Departmanında doktora öğrencisi olan baş yazarı Docia Demmin, “Taşınabilir cihaz, şizofreni hastalarını psikiyatrik tanısı olmayanlardan açıkça ayırsa da, bunu bir tanı aracı olarak adlandırmak için çok erken” dedi.Psikolojinin “Ancak, daha önce yapılan her çalışma şizofreni hastalarının retinal dalga formlarını azalttığını ve retina yanıtlarını yavaşlattığını keşfettiğimizden, araştırmalarımız daha hızlı, daha az invaziv, ucuz ve hastalara daha kolay erişilebilen doğru bir test yaptıklarını gösteriyor.”

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.