edoktorTV

Otoimmün Hepatit Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nedir
0

Otoimmün Hepatit Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

Virüsler birçok tipte hepatite neden olur. Otoimmün hepatit (AIH) bir istisnadır. Bu tip karaciğer hastalığı, bağışıklık sisteminiz karaciğer hücrelerine saldırdığında ortaya çıkar. AIH, karaciğerde siroz (skarlaşma) ile sonuçlanabilen kronik bir durumdur Sonuçta, karaciğer yetmezliğine yol açabilir
Wilson Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir
0

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ayrıca hepatolentiküler dejenerasyon ve ilerleyici lentiküler dejenerasyon olarak bilinen Wilson hastalığı, vücutta bakır zehirlenmesine neden olan nadir bir genetik bozukluktur. Dünya çapında yaklaşık 30.000 kişiyi etkiler. Sağlıklı bir vücutta, karaciğer fazla bakır filtreler ve idrar yoluyla serbest bırakır. Wilson hastalığı ile karaciğer fazladan bakırı düzgün bir şekilde çıkaramaz. Ekstra bakır daha sonra beyin, karaciğer ve göz gibi organlarda oluşur.
Egzama Nedir Nasıl Tedavi Edilir
0

Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, cilt lekelerinin iltihaplı, kaşıntılı, kırmızı, çatlamış ve pürüzlü olduğu bir durumdur. Kabarcıklar bazen oluşabilir. Farklı aşamalar ve egzama türleri , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanların yüzde 31,6'sını etkiler . "Egzama" kelimesi özellikle en yaygın ekzema türü olan atopik dermatit hakkında konuşmak için kullanılır. "Atopik", atopik dermatit, astım ve saman nezlesi dahil olmak üzere bağışıklık sistemini içeren hastalıkların bir koleksiyonunu ifade eder . Dermatit cildin iltihaplanmasıdır . Bazı insanlar durumu iyileştirir, diğerleri ise yetişkinliğe devam eder.
Kurdeşen (Ürtiker ve Angioedema) Nedir Belirtileri Nelerdir
0

Kurdeşen (Ürtiker ve Angioedema) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen (tıbbi olarak ürtiker olarak bilinir ) kırmızı, kaşıntılı , farklı şekillerde ve boyutlarda görünen deri üzerinde yükseltilmiş kaynaklar; Her biri karakteristik olarak altı ila 12 saatten fazla sürmez. Kurdeşen çok yaygın olmasına rağmen ve nedenleri genellikle zor değildir. Kurdeşenleri hızla değiştirebilir ve bir yerde kaybolabilir ve bir çok yerde, genellikle birkaç saat içinde yeniden ortaya çıkabilir.
HIV ve AIDS Nedir Belirtileri Nelerdir
0

HIV ve AIDS Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS (edinsel immün yetmezlik sendromu), HIV (insan immün yetmezlik virüsü) adı verilen bir virüsün neden olduğu bir sendromdur. Hastalık bağışıklık sistemini değiştirir, insanları enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Bu duyarlılık sendrom ilerlerse kötüleşir
Kronik Pankreatit Nedir Belirtileri Nelerdir
0

Kronik Pankreatit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kronik pankreatit, zamanla iyileşmeyen pankreasınızın iltihaplanmasıdır. Pankreas, midenizin arkasında bulunan bir organdır. Gıdalarınızı sindirmeye yardımcı olan özel proteinler olan enzimler yapar. Ayrıca kan dolaşımınızdaki şeker seviyesini kontrol eden hormonları da üretir. Pankreas iltihaplandığında, pankreatit oluşur. Enflamasyon aniden ortaya çıktığında ve sadece kısa bir zaman sürdüğünde pankreatit akut olarak kabul edilir. Geri geldiğinde ya da iltihaplanma aylar ya da yıllar boyunca iyileşmediğinde kronik kabul edilir.
Anksiyete Bozukluk Nedir Belirtileri Nelerdir
0

Anksiyete Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete, vücudunuzun strese karşı doğal tepkisi. Gelecek olan şey hakkında korku ve endişe duygusu. Okulun ilk günü, bir iş görüşmesine gitmek veya bir konuşma yapmak, çoğu insanın korkulu ve gergin hissetmesine neden olabilir. Fakat endişe duygularınız aşırı, altı aydan uzun sürerse ve hayatınıza karışıyorsa, bir kaygı bozukluğunuz olabilir.
Seboreik Egzema Nedir
0

Seboreik Egzema Nedir?

Seboreik dermatit başlıca saç derisini etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Pullu lekelere, kırmızı deriye ve inatçı kepeklere neden olur. Seboreik dermatit ayrıca yüz, burun, kaş, kulak, göz kapağı ve göğüs gibi vücudun yağlı bölgelerini de etkileyebilir