Anksiyete Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete, sinirlilik, korku, endişe ve endişeye neden olan çeşitli bozukluklar için genel bir terimdir.

Bu bozukluklar, nasıl hissettiğimizi ve nasıl davrandığımızı etkiler ve fiziksel belirtilere neden olabilir. Hafif kaygı belirsiz ve huzursuzdur, şiddetli anksiyete günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir.

Anksiyete bozuklukları , Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 40 milyon insanı etkilemektedir . Ülkedeki en yaygın akıl hastalıkları grubudur. Bununla birlikte, durumu olan kişilerin sadece yüzde 36,9’u tedavi almaktadır.

Kaygı nedir?

Kaygı nedir

Potansiyel olarak zararlı veya endişe verici tetikleyiciler ile karşılaşıldığında, endişe duygular sadece normal olmakla kalmaz, aynı zamanda hayatta kalmak için gereklidir.

İnsanlığın en erken günlerinden beri, yırtıcıların ve gelen tehlikelerin yaklaşımı, vücuttaki alarmları durdurdu ve bireyin kaçamak eylemine izin verdi. Bu alarmlar yükseltilmiş bir kalp atışı, terleme ve çevreye daha fazla duyarlılık şeklinde fark edilir.

Tehlikeye tepki olarak adrenalinin acele edilmesi bu reaksiyonlara neden olur. Bu adrenalin artışı ‘savaş ya da uçuş’ cevabı olarak bilinir. İnsanları, güvenlikle ilgili her türlü tehdide fiziksel olarak karşı çıkmak veya kaçmak için hazırlar.

Çoğu modern birey için, daha büyük hayvanlardan ve yakın tehlikeden kaçmak daha az acil bir endişe kaynağıdır. Artık endişeler, işin, paranın, aile hayatının, sağlığın ve bir kişinin dikkatini “savaş ya da uçuş” reaksiyonunu gerektirmeksizin talep eden diğer önemli konular etrafında dönmektedir.

Önemli bir yaşam olayından önce ya da zor bir durumdan önce duyulan bu sinir hissi, orijinal ‘savaş ya da uçuş’ tepkisinin doğal yankısıdır. Hayatta kalmak için hala önemli olabilir – örneğin, caddeyi geçerken bir otomobilin çarpmasıyla ilgili endişe, bir kişinin içgüdüsel olarak tehlikeden kaçınmanın her iki yoluna da bakacağı anlamına gelir.

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

Endişeli bir hisin süresi veya ciddiyeti bazen orijinal tetikleyici veya stres etkeni ile orantısız olabilir. Artmış kan basıncı ve mide bulantısı gibi fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu yanıtlar kaygının ötesine kaygı bozukluğuna girmektedir.

Anksiyete bozuklukları, bir reaksiyon normalde bir durumda beklenebilecek oranla orantısız olduğunda ortaya çıkar. APA , anksiyete bozukluğu olan bir kişiyi “tekrarlayan düşüncelere veya endişelere sahip olmak” olarak tanımlamaktadır.

Türleri

Türleri

Anksiyete bozuklukları altı ana tipe ayrılabilir. Bunlar şunları içerir:

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) : Bu, spesifik olmayan yaşam olayları, nesneler ve durumlar hakkında aşırı, uzun süreli kaygı ve endişeleri içeren kronik bir bozukluktur. En yaygın anksiyete bozukluğudur. YAB olan insanlar, endişelerinin sebebini her zaman tespit edemezler.

Panik bozukluğu : Yoğun ter ve ani saldırıların kısa veya ani saldırıları panik bozukluğunu karakterize eder. Bu saldırılar sallanma, kafa karışıklığı, baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes alma zorluklarına yol açabilir. Panik ataklar meydana gelme eğilimindedir ve hızla yükselir ve 10 dakika sonra doruğa ulaşır. Ancak, saatlerce sürebilir.

Panik bozukluklar genellikle korkutucu deneyimler veya uzun süreli stres sonrasında ortaya çıkar, ancak tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir. Panik atak geçiren bir kişi hayatı tehdit edici bir hastalık olarak yorumlayabilir. Panik ataklar ayrıca, gelecekteki saldırılardan kaçınmak için davranışlarda büyük değişikliklere yol açabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.