Anksiyete Bozukluğu – Anksiyete Bozukluğu Nedir ?

Anksiyete bozukluğu, bir kişi düzenli olarak duyguarı yüzünden orantısız derecede sıkıntı, endişe veya korku hissettiğinde ortaya çıkar. Anksiyete bozukluğunun ardındaki sebebin belirlenmesi başarılı tedavinin anahtarı olabilir.

Anksiyete normal ve genellikle sağlıklı bir duygudur. Bununla birlikte, bir kişi düzenli olarak orantısız derecede endişe duyduğunda, tıbbi bir hastalık olabilir.

Anksiyete Nedir?

Amerikan Psikologlar Derneği (APA), kaygıyı söyle açıklıyor: Anksiyete, gerginlik duyguları, endişeli düşünceler ve artan kan basıncı gibi fiziksel değişikliklerleri etki eden karakterizdeki bir duygudur. Normal anksiyete duyguları ile tıbbi müdahale gerektiren anksiyete bozukluğu arasındaki farkı bilmek bir kişinin durumu tanımlamasına ve tedavi etmesine yardımcı olabilir.

Aksiyete Neden Olur ?

Kişinin psikolojisni bozabilecek olan anksiyete neden olur? Aşşağıdaki sebepler bu soruya cevap olabilir:
Çevresel faktörler: Bir bireyin etrafındaki çevre unsurları kaygıyı artırabilir. Kişi, bir ilişkiden, işten, okuldan veya maddi sıkıntıdan kaynaklanan stres , anksiyete bozukluklarına büyük katkı sağlayabilir. Yüksek rakımlı bölgelerde bile düşük oksijen seviyeleri kaygı semptomlarına neden olabilir.
Genetik: Aile fertlerinde aksiyete bozukluğu olan kişilerin kendilerinde de olma olasılığı çok yüksektir.
Tıbbi faktörler: Diğer tıbbi durumlar, ilacın yan etkileri, bir hastalığın semptomları veya anksiyete bozukluğunda görülen değişiklikleri doğrudan tetiklemeyen, ancak önemli bir neden olabilecek , stres bir anksiyete bozukluğuna yol açabilir.
Beyin kimyası: Stresli veya travmatik deneyimler ve genetik faktörler beyin yapısını değiştirebilir ve daha önce kaygı vermeyecek olan tetikleyicilere daha sert tepki verebilir. Psikologlar ve nörologlar birçok anksiyete ve duygudurum bozukluğunu beyindeki hormonlara ve elektriksel sinyallere zarar verecek şekilde tanımlarlar.
Yasadışı bir maddenin kullanılması: Yukarıdakilerin herhangi biriyle birlikte günlük yaşamın stresi, anksiyete bozukluğuna önemli katkılarda bulunabilir.
Orantısız kaygı, yukarıdaki nedenlerin bir veya daha fazlasının bir kombinasyonundan kaynaklanabilir. Herhangi bir dış uyarı olmadan da bir anksiyete bozukluğu gerçekleşebilir.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Bir akıl sağlığı uzmanı kaygınızı teşhis edebilir ve daha sonra olası nedenleri belirleyebilir.
Hekiminiz ayrıntılı bir şekilde hayat hikayenizi dinleyecektir. Muayene yapacak ve gerekirse laboratuvar testleri isteyecek.Anksiyete  tanısı almak için, kişi:
Altı aydan kısa bir süre içerisinde aşırı endişe ve korku yaşaması
Endişeyi kontrol etmekte güçlük çekmesi
Altı aydan daha uzun süre içerisinde en az üç anksiyete belirtisi olması
Durumu belirlemek için, bir doktor aşağıdaki endişe semptomlarından birini arayacaktır:
Huzursuzluk
Yorgunluk
Sinir
Uyumakta zorluk

Bir doktor, belirtilerin günlük yaşama müdahale ettiğini, belki de işte veya okulda devamsızlığa neden olduğunu not etmelidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.