Fobi Nedir?

Bir fobi aşırı ve irrasyonel bir korku tepkisidir. Eğer bir fobiniz varsa, korkunuzun kaynağıyla karşılaştığınızda derin bir korku veya panik duygusu yaşayabilirsiniz. Korku belirli bir yer, durum veya nesne olabilir.

Genel anksiyete bozukluklarının aksine, fobi genellikle belirli bir şeye bağlıdır.

Bir fobinin etkisi, sinir bozucudan ciddi biçimde devre dışı bırakmaya kadar değişebilir.

Fobileri olan insanlar genellikle korkularının irrasyonel olduğunu fark ederler, ancak bu konuda hiçbir şey yapamazlar.

Bu tür korkular iş, okul ve kişisel ilişkilere müdahale edebilir.

Nedenler

Nedenler

Genetik ve çevresel faktörler fobilere neden olabilir. Anksiyete bozukluğuyla yakın akrabası olan çocuklar fobi geliştirme riski altındadır. Neredeyse boğulma gibi sıkıcı olaylar bir fobi yaratabilir.

Kapalı alanlara, aşırı yüksekliklere ve hayvan ya da böcek ısırıklarına maruz kalmak , hepsi fobilerin kaynağı olabilir.

Devam eden sağlık sorunları veya sağlık sorunları olan kişiler genellikle fobilere sahiptir. Travmatik beyin yaralanmaları sonrası fobiler geliştiren insanların yüksek bir insidansı var . Madde bağımlılığı ve depresyon da fobilere bağlıdır.

Fobiler şizofreni gibi ciddi akıl hastalıklarından farklı semptomlara sahiptir . Şizofrenide insanlar görsel ve işitsel varsanılar, sanrılar, paranoya, anhedoni gibi negatif belirtiler ve düzensiz semptomlar gösterirler.

 Fobiler irrasyonel olabilir, ancak fobileri olan insanlar gerçeklik testi yapmazlar.

Fobilerin türleri

fobilerin türleri

Birçok insan belirli durumları ya da nesneleri sevmez, ama gerçek bir fobi olmak için, korku günlük yaşamı etkilemelidir. İşte en yaygın olanlardan birkaçı:

Glossophobia: Bu performans kaygısı ya da bir seyirci önünde konuşma korkusu olarak bilinir. Bu fobisi olan insanlar, bir grup insanın önünde olduklarını düşündüklerinde ciddi fiziksel semptomlara sahiptir. < Glossophobia tedavileri ya terapi ya da ilaç içerebilir .

Akropobi: Bu, yükseklik korkusudur. Bu fobisi olan insanlar dağlar, köprüler veya daha yüksek bina katlarından kaçınırlar. Belirtileri şunlardır vertigo , baş dönmesi , terleme onlar edeceğiz sanki ve duygu geçmek veya bilinç kaybı.

Klostrofobi: Bu kapalı veya dar alanların korkusudur. Ciddi klostrofobi özellikle araba ya da asansörler sürmenizi engelliyorsa devre dışı bırakılabilir. < Tedavi seçeneklerine ek semptomlar, klostrofobi hakkında daha fazla bilgi.

Aviofobi: Bu aynı zamanda uçuş korkusu olarak bilinir .

Dentophobia: Dentophobia, diş hekimi veya diş prosedürlerinden korkudur. Bu fobi genellikle dişhekiminin ofisinde hoş olmayan bir deneyimden sonra gelişir. Gerekli diş bakımını almanızı önlerse zararlı olabilir .

Hemofobi: Bu bir kan veya yaralanma fobisidir . Hemofobili bir kişi kendi kanıyla veya başka bir kişinin kanıyla temas ettiğinde bayılabilir.

Arachnophobia: Bu örümceklerin korkusu anlamına gelir.

Sinofobi: Bu bir köpek korkusu.

Ophidiophobia: Bu fobisi olan insanlar yılanlardan korkarlar.

Nyctophobia : Bu fobi , gece veya karanlığın korkusudur. Neredeyse her zaman tipik bir çocukluk korkusu olarak başlar. Ergenlik dönemine ilerlediğinde, bir fobi olarak kabul edilir.

Risk Faktörleri

Risk faktörleri

Genetik yatkınlığı olan kişiler anksiyete fobisi yakalanma riski yüksek olabilir. Yaş, sosyoekonomik durum ve cinsiyet sadece belirli fobiler için risk faktörleri gibi görünmektedir.

Örneğin, kadınların hayvan fobilerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Düşük sosyoekonomik statüye sahip çocukların veya bireylerin sosyal fobilere sahip olma olasılığı daha yüksektir. Erkekler diş hekimi ve doktor fobisi olanların çoğunu oluşturur.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.