Blog

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ayrıca hepatolentiküler dejenerasyon ve ilerleyici lentiküler dejenerasyon olarak bilinen Wilson hastalığı, vücutta bakır zehirlenmesine neden olan nadir bir genetik bozukluktur. Dünya çapında yaklaşık 30.000 kişiyi etkiler. Sağlıklı bir vücutta, karaciğer fazla bakır filtreler ve idrar yoluyla serbest bırakır. Wilson hastalığı ile karaciğer fazladan bakırı düzgün bir şekilde çıkaramaz. Ekstra bakır daha sonra beyin, karaciğer ve göz gibi organlarda oluşur.

Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, cilt lekelerinin iltihaplı, kaşıntılı, kırmızı, çatlamış ve pürüzlü olduğu bir durumdur. Kabarcıklar bazen oluşabilir. Farklı aşamalar ve egzama türleri , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanların yüzde 31,6'sını etkiler . "Egzama" kelimesi özellikle en yaygın ekzema türü olan atopik dermatit hakkında konuşmak için kullanılır. "Atopik", atopik dermatit, astım ve saman nezlesi dahil olmak üzere bağışıklık sistemini içeren hastalıkların bir koleksiyonunu ifade eder . Dermatit cildin iltihaplanmasıdır . Bazı insanlar durumu iyileştirir, diğerleri ise yetişkinliğe devam eder.

Kurdeşen (Ürtiker ve Angioedema) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen (tıbbi olarak ürtiker olarak bilinir ) kırmızı, kaşıntılı , farklı şekillerde ve boyutlarda görünen deri üzerinde yükseltilmiş kaynaklar; Her biri karakteristik olarak altı ila 12 saatten fazla sürmez. Kurdeşen çok yaygın olmasına rağmen ve nedenleri genellikle zor değildir. Kurdeşenleri hızla değiştirebilir ve bir yerde kaybolabilir ve bir çok yerde, genellikle birkaç saat içinde yeniden ortaya çıkabilir.

HIV ve AIDS Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS (edinsel immün yetmezlik sendromu), HIV (insan immün yetmezlik virüsü) adı verilen bir virüsün neden olduğu bir sendromdur. Hastalık bağışıklık sistemini değiştirir, insanları enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Bu duyarlılık sendrom ilerlerse kötüleşir

Kronik Pankreatit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kronik pankreatit, zamanla iyileşmeyen pankreasınızın iltihaplanmasıdır. Pankreas, midenizin arkasında bulunan bir organdır. Gıdalarınızı sindirmeye yardımcı olan özel proteinler olan enzimler yapar. Ayrıca kan dolaşımınızdaki şeker seviyesini kontrol eden hormonları da üretir. Pankreas iltihaplandığında, pankreatit oluşur. Enflamasyon aniden ortaya çıktığında ve sadece kısa bir zaman sürdüğünde pankreatit akut olarak kabul edilir. Geri geldiğinde ya da iltihaplanma aylar ya da yıllar boyunca iyileşmediğinde kronik kabul edilir.

Anksiyete Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete, vücudunuzun strese karşı doğal tepkisi. Gelecek olan şey hakkında korku ve endişe duygusu. Okulun ilk günü, bir iş görüşmesine gitmek veya bir konuşma yapmak, çoğu insanın korkulu ve gergin hissetmesine neden olabilir. Fakat endişe duygularınız aşırı, altı aydan uzun sürerse ve hayatınıza karışıyorsa, bir kaygı bozukluğunuz olabilir.

Seboreik Egzema Nedir?

Seboreik dermatit başlıca saç derisini etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Pullu lekelere, kırmızı deriye ve inatçı kepeklere neden olur. Seboreik dermatit ayrıca yüz, burun, kaş, kulak, göz kapağı ve göğüs gibi vücudun yağlı bölgelerini de etkileyebilir
Rozase Hastalığı Nedir Belirtileri NelerdirBelirti ve bulgularRozase Hastalığına Ne Sebeb OlurTeşhis
2

Rozase Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rosacea , yüzünü tipik olarak etkileyen uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır.Kızarıklık , sivilce , şişlik ve küçük ve yüzeysel dilate kan damarları ile sonuçlanır.Çoğu zaman burun, yanaklar, alın ve çene en çok etkilenir. Ağır hastalıkta kırmızı genişlemiş bir burun oluşabilir, bu da rinofi olarak bilinen bir durumdur.

Hipokondriyazis Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi

Hipokondriyazis, ciddi bir tıbbi hastalığa yakalanma korkusudur. Bu bozukluğu olan bir kişi, normal duygulanımları, bedensel fonksiyonları ve hafif semptomları, bir hastalık belirtisi olarak, çok kötü bir sonucu olarak yorumlama eğilimindedir. Örneğin, bir kişi sindirim, terleme veya cilt üzerindeki bir işaretin normal seslerinin ciddi bir hastalık belirtisi olabileceğinden korkabilir.

Diyetisyen Nedir? Tanımı Nedir?

Diyetisyenler, diyet ve beslenme problemlerini bireysel ve daha geniş bir halk sağlığı düzeyinde değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden tek uzman sağlık profesyonelleridir. Hem sağlıklı hem de hasta insanlarla çalışırlar. Diyetisyenler, insanların en uygun yaşam biçimlerini ve gıda seçimlerini yapabilmeleri için pratik rehberliğe dönüştürdükleri gıda, sağlık ve hastalık hakkında en güncel halk sağlığı ve bilimsel araştırmayı kullanırlar.

ERCP Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Endoskopik retrograd kolanjiyo-pankreatografi (ERCP) incelemek için bir tanı testidir: duodenum (ince bağırsağın ilk kısmı), Vater papilla ( safra kanallarına ve pankreas kanalına yol açan açıklıklara sahip küçük bir meme benzeri yapı), safra kanalları ve safra kesesi ve pankreas kanalı

Gluten Nedir? Glutensiz Beslenme Nedir? Sağlıklı mıdır?

Gluten buğday, arpa, çavdar ve hecelenmiş bulunan bir protein ailesidir. Adı, su ile karıştırıldığında un yapışkan bir kıvam kazandırdığından, Latince “tutkal” kelimesinden gelmektedir. Bu tutkal benzeri özellik, glüten ekmeği fırında pişirilebilme yeteneği veren yapışkan bir ağ oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca ekmeklere chewy ve doyurucu bir doku verir. Ne yazık ki, birçok insan glüten içeren gıdaları yedikten sonra rahatsızlık duyuyor. En şiddetli reaksiyon çölyak hastalığı olarak adlandırılır.

Sirozun Tanımı Nedir? Siroz Belirtileri Nelerdir?

Siroz, karaciğer ve kronik karaciğer hastalığının terminal aşamalarında görülen kötü karaciğer fonksiyonunun ciddi skarlanmasıdır. Yara izi çoğunlukla alkol veya viral enfeksiyonlar gibi toksinlere uzun süreli maruz kalmadan kaynaklanır. Karaciğer kaburgaların altındaki karın sağ üst tarafında bulunur. Birçok temel vücut fonksiyonlarına sahiptir

Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Lyme hastalığı olarak da bilinen, Lyme borreliosis , bir bir enfeksiyonlu hastalık neden Borrelia bakteriler tarafından yayılan keneler enfeksiyonun en sık belirtisi bir olan ciltte kızarıklık genişleyen alanı olarak bilinen, eritema migrans oluştuktan sonra yaklaşık bir hafta kene ısırması yerinde görünür. Döküntü tipik olarak kaşıntılı ve ağrılı değildir. enfekte olan kişilerin yaklaşık% 25-50'sinde kızarıklıklar görülmez.

Fobi Nedir?

Bir fobi aşırı ve irrasyonel bir korku tepkisidir. Eğer bir fobiniz varsa, korkunuzun kaynağıyla karşılaştığınızda derin bir korku veya panik duygusu yaşayabilirsiniz. Korku belirli bir yer, durum veya nesne olabilir. Genel anksiyete bozukluklarının aksine, fobi genellikle belirli bir şeye bağlıdır

Siroz Nedir? Belirtileri ve Nedenleri?

Siroz, karaciğerde hepatit ve kronik alkolizm gibi birçok karaciğer hastalığı ve durumunun neden olduğu, skarlaşmanın (fibrozisin) geç evresidir. Karaciğer vücudunuzdaki zararlı maddeleri detoksifiye etmek, kanınızı temizlemek ve hayati öneme sahip besinler yapmak gibi çeşitli gerekli işlevleri yerine getirir.