Crohn Hastalığı Nedir? Tedavi Edilebilir mi?

Crohn hastalığı bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır (IBD). Karın ağrısına, şiddetli diyare, yorgunluğa, kilo kaybına ve yetersiz beslenmeye yol açabilen sindirim sisteminize iltihaplanmaya neden olur. Crohn hastalığının neden olduğu iltihaplanma, farklı insanlarda sindirim sisteminin farklı bölgelerini içerebilir.

Crohn hastalığının neden olduğu iltihaplanma genellikle etkilenmiş bağırsak dokularının katmanlarına derinlemesine yayılır. Crohn hastalığı hem ağrılı hem de zayıflatıcı olabilir ve bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Crohn hastalığı için bilinen bir tedavi olmasa da, tedaviler belirti ve semptomlarını büyük ölçüde azaltabilir ve hatta uzun süreli remisyona neden olabilir. Tedavi ile Crohn hastalığı olan birçok insan iyi işlev görebilir

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı bulaşıcı değildir. Genellikle küçük ve kalın bağırsakları içeren, bağırsakların kronik bir inflamatuar hastalığıdır. Araştırmacılar ve doktorlar Crohn neden bilmiyorum, ama onlar orada, diyet, damarsal, mikrobiyal ve tetikleyici veya Crohn hastalığı ağırlaştırıcı rol oynar hatta psiko-sosyal faktörler, çevresel, immünolojik, genetik olduğunu sanıyorum.

Crohn hastalığı (bazen Crohn hastalığı olarak adlandırılır) bağırsakların kronik inflamatuar bir hastalığıdır . Öncelikle küçük ve kalın bağırsağın ülserasyonlar (mukozal dokuda sonları) neden olur, ancak etkileyebilir sindirim sistemi ağızdan anüse kadar her yerde. Hastalığı 1932’de tarif eden doktordan almıştır. Ayrıca granülomatöz enterit veya kolit , bölgesel enteritis, ileitis veya terminal ileitis denir .

Crohn hastalığı sadece ülseratif kolit adı verilen kolonun yer aldığı başka bir kronik enflamatuar duruma yakındır . Birlikte Crohn hastalığı ve ülseratif kolit , enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olarak adlandırılır.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı hiçbir tıbbi tedaviye sahip değildir. Hastalıklar başladıktan sonra, inaktivite (remisyon) ve aktivite (relaps) dönemleri arasında dalgalanma eğilimi gösterirler.

Erkekler ve kadınlar inflamatuar bağırsak hastalığı tarafından eşit olarak etkilenir . Yahudi Avrupalı ​​kökenli Amerikalıların, genel nüfusa göre IBD geliştirmeleri daha olasıdır. IBD, tarihsel olarak Kafkasyalıların bir hastalığı olarak görülmüştür, ancak Afrikalı Amerikalılarda bildirilen vakalarda bir artış olmuştur. Prevalans, Hispanik ve Asya popülasyonları arasında daha düşük görünmektedir. IBD en sık ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde başlar (genellikle 15 ve 35 yaşları arasında). 50 yaşından sonra yeni tanı konmuş vakaların küçük bir ikinci tepe noktası vardır. Bunun nedeni tam olarak anlaşılamamasına rağmen, ABD’deki Crohn hastalığının yeni vaka sayısı (vaka sayısı) ve vaka sayısı (prevalansı) artmaktadır.

Crohn hastalığı, Crohn hastalığı olan hastaların akrabalarında daha sık görülür. Kişinin hastalıkla ilgili bir akrabası varsa, hastalığı geliştirme riski genel popülasyonun en az 10 katı ve Crohn hastalığı ile ilgili bir kardeş ise 30 kat daha fazladır. Ülseratif kolitli hastaların yakınları arasında da daha yaygındır.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığının belirtileri nelerdir
Crohn hastalığının belirtileri nelerdir

Crohn hastalığının yaygın semptomları arasında karın ağrısı , ishal ve kilo kaybı bulunur . Daha az görülen semptomlar arasında iştahsızlık, ateş , gece terlemeleri , rektal ağrı ve bazen rektal kanama sayılabilir . Crohn hastalığının belirtileri, iltihabın yeri, derecesi ve şiddetine bağlıdır. Crohn hastalığının farklı alt tipleri ve semptomları şunlardır:

  1. Crohn’un koliti , kolon ile sınırlı olan iltihaptır. Karın ağrısı ve kanlı ishal sık görülen semptomlardır. Anal fistül ve peri-rektal apseler de oluşabilir.
  2. Crohn’s enteritis , ince bağırsakla sınırlı olan inflamasyona işaret eder (ikinci kısım, jejunum veya üçüncü kısım olan ileum denir). Ileumun tek başına tutulumu Crohn’s ileitis olarak adlandırılır. Karın ağrısı ve ishal sık görülen semptomlardır. İnce bağırsağın tıkanması da oluşabilir.
  3. Crohn’s terminal ileitis , kalın bağırsağa en yakın ince bağırsağın bir kısmı olan ince bağırsağın (terminal ileum) sadece ucunu etkileyen iltihaptır. Karın ağrısıve ishal sık görülen semptomlardır. İnce bağırsak tıkanıklığı da oluşabilir.
  4. Crohn’un entero-koliti ve ileo-kolit hem ince bağırsağı hem de kolonları içeren inflamasyonu tarif eder. Kanlı ishal ve karın ağrısı sık görülen semptomlardır. İnce bağırsak tıkanıklığı da oluşabilir.

Crohn’s terminal ileitis ve ileo-colitis Crohn hastalığının en sık görülen tipleridir. (Ülseratif kolit sıklıkla kolonun distal ucunda sadece rektum veya rektum ve sigmoid kolon içerir. Bunlar sırasıyla ülseratif proktit ve prokto-sigmoidit olarak adlandırılır.)

Crohn hastalığı olan hastaların yaklaşık üçte biri, anal alanı içeren aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasına sahip olabilir:

  1. Anal sfinkter dokusunun şişmesi, kolonun ucundaki kasları defekasyonu kontrol eder.
  2. Anal sfinkter içindeki ülser ve fissürlerin (uzun ülser) gelişimi. Bu ülserler ve çatlaklar dışkılama ile kanama ve ağrıya neden olabilir.
  3. Anüs veya rektum ile anüs çevresindeki deri arasındaki anal fistüllerin (anormal tünellerin) gelişimi. Mukus ve irin, derideki fistül açıklıklarından boşalabilir.
  4. Peri-rektal apsenin gelişimi (anal ve rektal bölgede irin toplanması). Peri-rektal apseler anüs çevresinde ateş, ağrı ve hassasiyete neden olabilir.

Crohn Hastalığına Ne Sebep Olur?

Crohn hastalığının nedeni bilinmemektedir. Bazı bilim adamları , mikobakterinin suşları gibi bazı bakterilerin enfeksiyonu Crohn hastalığının nedeni olabileceğinden şüphelenirler . Crohn hastalığı bulaşıcı değildir. Diyet Crohn hastalığının semptomlarını etkileyebilir; Bununla birlikte, hastalığa neden olmaktan diyetin sorumlu olması olası değildir.

Bağırsak sisteminde bağışıklık sisteminin aktivasyonu IBD’de önemli gibi görünmektedir. Bağışıklık sistemi, bağışıklık hücreleri ve bu bağışıklık hücrelerinin ürettiği proteinlerden oluşur. Normal olarak, bu hücreler ve proteinler vücudu zararlı bakterilere, virüslere , mantarlara ve diğer yabancı istilacılara karşı savunur . Bağışıklık sisteminin aktivasyonu, aktivasyonun meydana geldiği dokularda iltihaplanmaya neden olur. (İltihaplanma, bağışıklık sistemi tarafından kullanılan önemli bir savunma mekanizmasıdır.)

Normalde, bağışıklık sistemi sadece vücut zararlı istilacılara maruz kaldığında aktif hale gelir. IBD’li bireylerde bağışıklık sistemi, bilinen herhangi bir istilacının yokluğunda anormal ve kronik olarak aktive edilir. Bu, kronik iltihaplanma ve ülserleşme ile sonuçlanır. Bağışıklık sisteminin anormal aktivasyonuna yatkınlık genetik olarak kalıtsaldır . Böylece, IBD’li kişilerin birinci derece akrabalarının (kardeşler, kız kardeşler, çocuklar ve ebeveynler) bu hastalıkları geliştirmesi daha olasıdır. Son zamanlarda NOD2 olarak adlandırılan bir genin Crohn hastalığı ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu gen, vücudun bazı bakteriyel ürünlere nasıl tepki verdiğini belirlemede önemlidir. Bu gendeki mutasyona sahip bireyler, Crohn hastalığının gelişmesine daha duyarlıdırlar.

Hem makrofaj defektlerine katkıda bulunan hem de Genome-Wide Association çalışmasıyla özdeşleşmiş otofaji ile ilişkili 16-like 1 gen (ATG 16L1) ve IRGM dahil olmak üzere Crohn hastalığının patogenezini anlamada önemli olan diğer genler keşfedilmekte ve araştırılmaktadır. . Ayrıca, Crohn hastalığı olan bireylerin bağırsaklarında, hastalıkta rol oynayabilecek bir tür bakterinin, E. coli’nin daha yüksek düzeylerinin olduğunu gösteren çalışmalar da vardır. Bunun meydana gelebileceği tek bir ileri mekanizma , bağırsak mukozası makrofajları tarafından E. coli’nin ortadan kaldırılmasında genetik olarak belirlenmiş bir kusurdur . Bu hastalığın gelişiminde bu çeşitli faktörlerin oynadığı kesin roller açık değildir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.