Burun estetiği ile nefes alma problemleri de düzelir mi?

Doktor Kanalı

Burun estetiği ameliyatları günümüzde en sık yapılan plastik cerrahi ameliyatlarının başında gelmektedir. Burun estetiği ameliyatlarıyla birlikte burnun içinde nefes almayı engelleyen septum deviasyonu veya konka hipertrofisi dediğimiz burnun iç kemiğinin eğriliği veya burnun içindeki etlerin büyümesi de aynı seansta düzeltilebilmektedir. Plastik cerrahi ameliyatlarında özellikle fonksiyon çok önem arz etmektedir.

Burun ameliyatları da bunların en önemlilerinden bir tanesidir.

Burun estetiği ameliyatları fonksiyon ile birlikte bir terazinin kefeleri gibi düşünülebilir. Fonksiyonun geri olduğu burun estetiği ameliyatı hastanın ameliyat sonrası dönemde burnunun nefes almasında rahatlama meydana gelmez ise çok büyük sıkıntı çekebilmektedir. Biz yapmış olduğumuz ameliyatlarda özellikle burnun iç kısmına yaptığımız müdahelelerde burnun eğriliklerinin düzeltilmesiyle hastanın iç kısmındaki burnun temelini oluşturan septum dediğimiz yapıyı da düzeltmek zorundayız.

Eğer bu septumda iyi bir düzeltme sağlanmazsa burnun aksı dediğimiz burnun dış görüntüsündeki sağa sola kaymalar da düzelme göstermemektedir.

Bundan dolayı burnun içi ve dışı birbirinden ayırt edilmeden tam orta hatta olacak şekilde düzeltilmelidir. Bu düzeltme sağlandığı takdirde ve burun etlerine yapılacak fonksiyonel müdahalelerle birlikte hastalarımızın nefes fonksiyonlarının da tamamiyle düzeldiğini izlemekteyiz. Alerjik hastalar farklı bir konsepte sahip olduğunda dolayı ameliyat sonrası dönemde alerjiye maruz kalacakları dönemlerde çeşitli medikal tedavilerle rahatlatılabilirler.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.