Sivilcelerinizi Neden Patlatmamalısınız

Büyük bir sivilceyi sıkmak için cazip gelebilir, ancak doktorlar bunu yapmanın cildi daha da kötüleştirebileceğini söylüyor.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, 50 milyona kadar Amerikalılar akne, özellikle de derinin içinde gelişen kırmızı, şiş ve ağrılı şişlikler gibi çeşitli sivilcelerle mücadele ediyor.

Yönetim kurulu sertifikalı dermatolog Dr. Meghan Feely, sivilceyi daha iyi ve daha etkili bir şekilde kontrol ediyor.

“Akne için gecede ya da hemen hemen hiç tedavi olmamakla birlikte, ayakta durmak ve acı çekmek zorunda değilsiniz,” dedi. New York’ta Sina Dağı Sağlık Sisteminde çalışan bir doktordur.

“Noncomedogenic ve yağsız kozmetikler, temizleyiciler ve güneş koruyucuları kullandığınızdan emin olun ve bir sivilceyi asla temizlemeyi deneyin, çünkü bu daha fazla tahriş edebilir ve daha da kötüleştirebilir” dedi. Noncomedogenic ürünlerinin gözenekleri tıkama ihtimali daha azdır.

Sivilcenin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilecek başka stratejiler vardır. Aşağıdakileri tavsiye ederim:

  • Hafif bir temizleyici kullanın. Cildi temizlemek için akne tedavisi uygulamak önemlidir. Kokusuz bir temizleyici tercih edin ve cildi nazikçe yıkayın.
  • Buz uygulayın, ardından ısıtın. Soğuk kompres, ağrıyı ve sivilce şişmesini kolaylaştırabilir. Bir buz kabını kağıt havluya sarın ve etkilenen alana beş ila 10 dakika süreyle uygulayın. Uygulamalar arasında 10 dakikalık molalar alarak bu işlemi iki kez tekrarlayın. Bir beyaz kafa oluşmaya başladığında, sıcak bir kompres cilt altında biriken irin serbest kalmasına yardımcı olabilir. Sıcak suda temiz bir bez alın. Sıcak bezi etkilenen bölgeye 10 ila 15 dakika boyunca uygulayın. Sivilce iyileşmeye başlayana kadar bu adımı günde üç ila dört kez tekrarlayın.
  • Hedef bakteri. Cilt temizlendikten sonra sivilce için az miktarda akne tedavisi uygulayın. Yüzde 2 benzoil peroksit içeren bir ürün seçin. Bu sivilce neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Cildi tahriş etmemek için sadece ince bir tabaka uygulayın. Benzoil peroksidin kumaşları ağarttığını unutmayın, bu nedenle giyim, renkli çarşaf ve havlu ile temastan kaçının.
  • Sivilcelere boğulmaya veya sivilce almaya karşı koymaya karşı koy. Sivilcelerinizi daha dikkat çekici hale getirir ve enfeksiyon ve yara izi riskini artırırsınız.
  • “Doğal” sivilce ilaçlarına karşı dikkatli olun. Doğal olarak reklamı yapılan ürünler iyi olmaktan daha fazla zarar verebilir. Doğal maddeler bile zararlı olabilecek ürünlerle birleştirilebilir.
  • Bir doktorla görüşün. Kurul sertifikalı dermatologlar akne tedavisi ve gelecekteki kesintileri önlemek için eğitilmiştir. Ağrılı, şişmiş sivilceleri kortizon enjeksiyonu ile tedavi edebilirler. Bir dermatolog, açık bir cildin korunmasına yardımcı olmak için tedavileri de reçete edebilir.
  • “Bugün, neredeyse her akne vakası başarıyla tedavi edilebilir, hatta şiddetli akne,” dedi Feely. “Ancak, herkesin akne de aynı şekilde tedavi edilemez. Eğer bir sürü sivilce varsa ya da akneniz dört ila altı hafta sonra reçetesiz akne ilaçlarına yanıt vermiyorsa, bir kurul görmek için randevu alın. sertifikalı dermatolog. “

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.