Kanser Genleri Taşıyor Musunuz ?

Yeni araştırmalara göre, kanser riski taşıyan genlere sahip çoğu insan bunu fark etmiyor.

50.000’den fazla insanın genetik taraması sonucunda, göğüs, yumurtalık, prostat veya pankreas kanseri için bilinen bir gen varyantını taşıyanların yüzde 80’inden fazlası risklerinin farkında olmadığını bulmuştur.

Araştırmacılar, BRCA1 veya BRCA2 genlerindeki kansere bağlı varyantları taşıyan çoğu kişinin, bir arkadaşının ya da akrabasının teşhisinin onları taramaya tabi tutması istendiğinde sadece kanser riskinin arttığını fark ettiklerini belirtmiştir.

Yale School of Medicine’de genetik profesörü olan kıdemli araştırmacı Michael Murray, “İnsanların test yaptırması genellikle trajedidir” dedi.

Tarama, çalışma katılımcılarının yaklaşık 270’inin bir BRCA gen varyantı taşıdığını buldu. Araştırmacılar, araştırmadan önce sadece yüzde 18’inin bunu bildiğini keşfetti.

Yaşayan BRCA pozitif hastaların yaklaşık yüzde 17’si ilgili bir kansere sahipti. Araştırmacılar, çalışmaya başlamadan önce ölen BRCA pozitif hastaların küçük bir grubunun yaklaşık yüzde 48’inin BRCA ile ilişkili bir kansere sahip olduğunu buldu.

Bulgular JAMA Network Open dergisinde 21 Eylül’de yayınlandı.

“Risk belirlendikten sonra, erken teşhis ve önleme için kanıtlanmış araçlar uygulayabiliriz ve bu iki grupta kanser insidansındaki yüzde 31’lik farkın, kanser ve kanser ölümlerini genomik tarama yaklaşımları yoluyla azaltma fırsatına açılan bir pencere olduğuna inanıyoruz,” dedi Murray.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.