Rozase Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rozase , yüzünü tipik olarak etkileyen uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır. Kızarıklık , sivilce , şişlik ve küçük ve yüzeysel dilate kan damarları ile sonuçlanır. Çoğu zaman burun, yanaklar, alın ve çene en çok etkilenir. Ağır hastalıkta kırmızı genişlemiş bir burun oluşabilir, bu da rinofi olarak bilinen bir durumdur .

Rosacea’nın nedeni bilinmemektedir. Risk faktörlerinin, durumun bir aile öyküsünü içerdiğine inanılmaktadır. Durumu daha da kötüleştirebilecek faktörler arasında ısı, egzersiz, güneş ışığı, soğuk, baharatlı yiyecekler, alkol, menopoz , psikolojik stres veya yüzdeki steroid krem yer alır. Tanı semptomlara dayanır.

Tedavi edilemezken, tedavi genellikle semptomları iyileştirir.Tedavi tipik olarak metronidazol , doksisiklin veya tetrasiklin ile yapılır.Gözler etkilendiğinde azitromisin göz damlası yardımcı olabilir.Geçici yararı olan diğer tedaviler arasında brimonidin kremi, ivermektin kremi ve izotretinoin bulunur. Dermabrazyon veya lazer cerrahisi de kullanılabilir. Kullanımı güneş tipik olarak tavsiye edilir.

Rosacea insanların yüzde biri ile yüzde on arasında bir yeri etkiler.Etkilenenler çoğunlukla 30 ila 50 yaşında ve kadındır.Kafkasyalılar daha çok etkilenir.

Belirti ve Bulgular

Belirti ve bulgular

İşaretler arasında yüzdeki kızarıklıklar , yüzdeki ciltte küçük ve yüzeysel dilate kan damarları , papüller , püstüller ve şişlikler bulunur .

Erythrotelangiectatic Rosacea (aynı zamanda “eritematotelenjiektatik rosacea” olarak bilinen ve “vasküler Rosacea” belirgin şekilde uzatmıştır (on dakika) tarihinin ile karakterize edilir yıkama çeşitli tepki uyaranlara gibi duygusal stres , sıcak içecekler, alkol , baharatlı yiyecekler, egzersiz , soğuk veya sıcak hava veya sıcak banyolar ve duşlar.

Glandüler rosaceada, kalın sebase deriye sahip erkekler baskındır, papüllerin ödemli olduğu bir hastalıktır, genellikle 0.5 ila 1.0 cm arasında olan püstüller, nodülokistik lezyonlar sıklıkla mevcuttur.

Rozase Hastalığına Ne Sebeb Olur?

Rozase Hastalığına Ne Sebeb Olur

Rosacea’nın kesin nedeni bilinmemektedir.Kızarma ve kızarma olaylarına neden olan tetikleyiciler gelişiminin bir parçası. Aşırı sıcaklığa maruz kalmak, yorucu egzersiz, güneş ışığından gelen ısı, şiddetli güneş yanığı , stres, anksiyete, soğuk rüzgâr ve kış aylarında ısıtılan dükkanlar ve ofisler gibi soğuk bir yerden sıcak veya sıcak bir ortama geçiş, her birinin yüzüne neden olabilir kızarmak için. Bazı yiyecekler ve içecekler de alkol , yiyecek ve kafeiniçeren içecekler (özellikle sıcak çay ve kahve), histaminlerde yüksek gıdalar ve baharatlı yiyecekler gibi kızarmaları tetikleyebilir.

İlaçların ve topikal irritanların rosacea işaret fişeklerini tetiklediği de bilinmektedir. Rosacea’ya neden olduğu bildirilen bazı akne ve buruşma tedavileri mikrodermabrazyon ve kimyasal peelinglerin yanı sıra yüksek dozda izotretinoin , benzoil peroksit ve tretinoindir .

Teşhis

Rosacea’lı insanların çoğu sadece hafif kızarıklığa sahiptir ve asla resmi olarak teşhis edilmez veya tedavi edilmez. Rosacea için bir test bilinmemektedir.

Çoğu durumda, eğitimli bir sağlık hizmetleri uzmanının basit görsel muayenesi teşhis için yeterlidir. Diğer durumlarda, özellikle yüzün daha az görülen kısımlarında sivilce veya kızarıklık olduğunda, yaygın tedavilerin denenmesi şüpheli bir tanının doğrulanması için faydalıdır.

Bu bozukluk akne vulgaris veya seboreik dermatit ile karıştırılabilir veya birlikte olabilir . Kafa derisinde veya kulaklarda döküntü varlığı, farklı veya birlikte varolan bir tanıya işaret eder, çünkü rosacea esas olarak yüz tanısıdır, ancak bu diğer alanlarda bazen görülebilir.

Tedaviler

Rosacea tedavisi şiddet ve alt tiplere bağlı olarak değişir. Rosacea hastalarını tedavi etmek için subtip-yönlendirmeli bir yaklaşım dermatologlar için tavsiye edilir. Hafif vakalar genellikle hiç tedavi edilmez veya normal kozmetiklerle örtülür .

Rosacea tedavisi için tedavi küratif değildir ve en iyi yüz kızarıklık ve iltihaplı lezyonların miktarında azalma, alevlenmelerin sayısı, süresi ve yoğunluğunun azalması ve aynı zamanda kaşınma, yanma semptomlarının yoğunluğu ve hassasiyet. Rosacea tedavisinin iki ana yöntemi topikal ve oral antibiyotik ajanlardır.Lazer tedavisi de bir tedavi şekli olarak sınıflandırılmıştır. İlaçlar genellikle birkaç hafta içinde geçici olarak kızarıklık hissi verirken, kızarıklık genellikle tedavi askıya alındıktan kısa bir süre sonra geri döner. Uzun süreli tedavi, genellikle bir ila iki yıl, bazı hastalar için durumun sürekli kontrolüne neden olabilir. Bazı vakalar bir süre sonra çözülmesine ve kalıcı bir remisyona girmesine rağmen yaşam boyu tedavi genellikle gereklidir.  Diğer vakalar tedavi edilmezse zamanla kötüleşir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.