Nezle (Soğuk Algınlığı) Nedir ve Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı, mevsimsel grip olmak üzere virüslerden kaynaklanır. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkanıklık ve öksürük gibi belirtileri gidermek için reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçlarını kullanın. Grip belirtilerine benzer ancak ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarını yapabilir.

Soğuk algınlığı, çeşitli virüslerin yol açtığı üst solunum yollarının hafif seyirli bir hastalığıdır. En sık kış mevsiminde görülür.”

Nezle Nedir?

Nezle, virüs denilen küçücük bulaşıcı bir şeyin neden olduğu hastalıktır. 200’den fazla tip sefalete yol açar, ancak en yaygın olanı soğuk algınlığının en az % 50’sinden sorumlu olduğu düşünülen rinovirüsdür. Soğuk algınlığı geçirmenize yol açabilecek diğer virüsler arasında koronavirüs, solunum sinsityal virüsü, grip ve parainfluenza bulunur. Soğuk algınlığı birçok insanın evde kalmasına neden olur.

Nezle Nasıl Olur?

Nezle başka bir kişiden virüs yolu ile bulaşmış olabilir. Nezle olan biri ile doğrudan fiziksel temasla gerçekleşebilir. Ayrıca bir hapşırma veya öksürükten salınan mikroplar yüzünden size de geçebilir. Bir virüs, burun veya boğazınızın iç kısmına yapışınca soğuk algınlığı başlar. Bağışıklık sisteminiz, vücudun mikroplara karşı savunması için hücrelere kan gönderir. “Nezle nasıl olur?” sorusunun cevabı budur fakat, daha önce virüsün bu tür bir zorlamasıyla karşılaşmadıysanız, vücudunuz fazladan direnmeye başlar. Burnunuz ve boğazınız iltihaplanır ve sümük akmaya başlar. Enerjinizle, soğuk virüsle savaşmaya yöneldiğiniz için, kendinizi yorgun ve mutsuz hissedeceksiniz.

Soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla virüs olduğundan, insan vücudu bunlara hiçbir zaman direnç gösteremez.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığı belirtileri vücudun soğuk virüse verdiği tepkidir. Kimyasal salınımını tetikleyerek kan damarlarının sızmasına ve mukoza bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olur.

Soğuk algınlığının en yaygın belirtileri:

  • Boğazınızın kuru olması
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Ateş
  • Hapşırmak
  • Burnunuzun tıkalı olması
  • Baş ağrısı

Bazı insanlar herhangi bir belirti yaşamazlar, belki de bağışıklık sistemleri virüse farklı tepki gösterirler. Bazen, bakteriler bu enfeksiyon sırasında kulaklara veya sinüslere enfekte olabilir. Bu ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olarak bilinir ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Hem antibiyotiklerin hem de antiviral ilaçların, soğuk algınlığına neden olan çoğu virüse karşı etkisiz olduğunu anlamak önemlidir. Soğuk algınlığı normalde 10 güne kadar sürer; Ancak, bazı belirtiler 3 hafta kadar kalabilir. Soğuk algınlığı tedavisi veya iyileştirilmesinin gerçek bir yolu olmamasına rağmen, aşağıdakiler semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir:

  • Bol bol dinlenin; Bağışıklık sistemi virüsle savaşırken mümkün olduğu kadar dilenmek önemlidir.
  • Baş ağrısı veya ateşi gidermek için aspirin alın . 16 yaşından küçük çocuklara aspirin vermeyin.


Nezle tedavisi genellikle antiviral ilaçlar ile yapılır. Bağışıklığı önlenmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. 

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.