Skolyoz Nedir? Skolyoz Egzersizleri ve Tedavisi

Skolyoz, omurgada anormal bir eğriye neden olan bir hastalıktır. Yana bakarken normal bir spinal eğri vardır, ancak önden bakarken omurga düz görünmektedir. Kyphosis , omurganın öne doğru eğildiği yandan görülen bir eğridir. Orta (torasik) omurgada normal bir kifoz vardır. Lordosis, omurganın geriye doğru büküldüğü taraftan görülen bir eğridir. Üst (servikal) omurga ve alt omurga veya bel omurgasında normal bir lordoz vardır.

Skolyoz Nedir?” sorusunun cevabı, omurganın kemikleri üzerinde bükülmesidir. Omurgada C veya S şeklinde skolyoz eğrisi oluşturur. Skolyoz 10-20 derece (hafif), 20-50 derece (orta) ve ağır (50 dereceden büyük) arasında değişmektedir.

Skolyoz Neden Olur?

Skolyoz, kadınların yaklaşık% 2’sini ve erkeklerin% 0,5’ini etkiler. Çoğu durumda, skolyoz nedeni bilinmemektedir. Eğer kişi 3 yaşından küçükse, infantil idiyopatik skolyoz (buna göğüs duvarı deformasyonları) denir .
3-10 yaş arasında gelişen skolyoza jüvenil idiyopatik skolyoz denir.
10 yaşından büyük (10-18 yaş) kişilerde ergen idiyopatik skolyozu vardır.
Skolyozlu kişilerin% 80’inden fazlasında en yaygın skolyoz tipi olan idiyopatik skolyoz vardır ve bunların çoğu ergen kızlardır; Skolyozun en sık görüldüğü yer torasik omurgadadır.
Tıp literatüründe genellikle skolyoz için daha spesifik isimler veya terimler vardır:

Kyphoscoliosis: Dış ve yanal omurga eğriliğinin bir kombinasyonu
Dextroscoliosis: Omurganın sağa eğriliği
Rotoscoliosis (rotatif): Vertebral kolonun eğriliği kendi ekseni üzerinde döndüğü
Levoconvex: omurganın sola eğriliği
Torakolomber: Omurganın hem torasik hem de lomber bölgelerine bağlı eğrilik

Skolyoz Egzersizleri

Üst Gövde Egzersizi: Skolyozu olan hasta karın bölgesinin altına öncelikle yastık koymalıdır. Daha sonra elleriını arkadan bağlmalı ve vucudun üst bölgesini yerde kaldırmaya çalışmalıdır. Bu egzersiz ısınma hareketi olarakta düşünülebilir.

Orta Sırt Germe Egzersizi: Ellerinizi hem sağa hemde sola uzatabildiğiniz kadar uzatın. Hareketi yaparken göğsünüzü yere yakın tutmanız çok önemlidir.

Sırttan Yana Eğilme Egzersizi: Skolyoz egzersizleri arasından en önemli egzersiz olarak bilinir. Bu egzersizde ise başınızın üzerine sağ kolunuzu koyup sola uzunmanız veya gerilmeniz gerekmektedir. Gerginlik hissedene kadar uzanmalısınız.

Esnetme Hareketi: Eliniz ile başınızın sağ kısmından tutun, diğer elinizi ise belinize doğru uzattıktan sonra hafif bir gerginlik hissedeceksiniz.

Rotasyon Hareketi: Omurga eğriliğinde yani skolyozda kullanılan en iyi skolyoz egzersizleri arasından biridir. Dizlerinizi sol tarafa döndürün, bu sırada başınızı gerginlik hissedene kadar diğer ters tarafa çevirin. Sonrasında serbest bırakıp gevşeyin.

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz tedavisi, eğrinin ciddiyetine ve eğrinin kötüleşme ihtimaline dayanır. Bazı skolyoz türleri daha kötüye gitme şansını arttırır, bu nedenle skolyoz tipleri de uygun tedaviyi belirlemeye yardımcı olur. Üç ana tedavi kategorisi vardır: gözlem, destekleme ve cerrahi. Sonuç olarak, ameliyat içermeyen tedaviler vardır, ancak bazı kişilerde skolyoz ameliyatı en iyi seçenek olabilir.

Fonksiyonel skolyoz, vücudun herhangi bir yerinde görülen bir anormallikten kaynaklanır. Bu skolyoz türü, bacak uzunluğundaki bir fark gibi, bu anormallik tedavisi ile skolyoz tedavisi edilir. Bacak uzunluğunu düzleştirmek ve omurganın kıvrılmasını önlemek için ayakkabının içine küçük bir kama yerleştirilebilir. Omurgada doğrudan tedavi yoktur, çünkü bu kişilerde omurga normaldir.
Nöromüsküler skolyoz, omurganın kemiklerinin anormal bir şekilde gelişmesinden kaynaklanır. Bu skolyoz türleri daha kötüye gitme şansını arttırıyor. Gözlem ve destekleme normalde bu insanlar için iyi çalışmaz. Bu insanların çoğunun nihayetinde eğrinin daha da kötüleşmesini önlemek için ameliyat gerekir.
İdiyopatik skolyoz tedavisi genellikle geliştiği zamana dayanır.

Birçok durumda, idiyopatik skolyoz, skolyoz tedavisi olmadan iyileşir. X-ışınları elde edilebilir ve eğrinin daha kötüye gidip gitmediğini belirlemek için ölçümler yapılabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.