Kas Yırtılması Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Kas yırtılması, kas aşırı gerildiğinde veya çok çalıştığında ortaya çıkar. İnsanlar genellikle evde kas kaslarını tedavi edebilir ve iyileşmelerini hızlandırmak için özel egzersizler uygulayabilirler. Kas yırtılmaları, kas liflerinin ne kadar hasar verdiğine bağlı olarak şiddeti değişir.

Çoğu durumda, evde bakım ve egzersizler kas yorgunluğunu iyileştirebilir, ancak ciddi yırtıkların tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir.

Kas Yırtılması Belirtileri

Kas yırtılmaları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli rahatsız edici belirtilere neden olabilir:

  • Morarma
  • Kas krampları
  • Kas hareketinde zorluk
  • Kas spazmları
  • Kas Güçsüzlüğü
  • Bölgede şişiklik

Kas Yırtılması Nedenleri

Bir insan kaslarını aşırı gerdiğinde, kası aşırı kullandığında veya düşme gibi bir kaza geçirdiğinde meydana gelir. Sıkı, esnek olmayan kasları olan ve egzersiz öncesi düzgün ısınmayan kişilerde kas yırtılması riski daha yüksek olabilir. İşi ağır kaldırma veya spor gibi tekrarlayan hareketler yapmalarını gerektiren bazı insanlar kronik kas yaralanmalarına neden olabilir. Kas yırtılması meydana geldiği bölgeyi hareket ettirmenizde herhangi bir engel meydana  gelmez. Ancak bölgede şiddetli kas ağrısı ile birlikte şişiklik meydana gelir. Kas yırtılması zorlama nedeniyle liflerde kopma yaşanır ve bu durum kasların zedelenmesine sebep olur. Ancak kaslar çok kanlanan bir dokuya sahip olduğundan oldukça hızlı bir şekilde iyileşme gösterirler.

Kas Yırtılması Tedavisi

Bir kişinin kas gerginliği tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymasa bile, kasın iyileşmesi için dinlendirmek önemlidir. Gergin bir kas, yeniden yaralanmaya karşı daha hassas olabilir. Bunun dışında OTC ilaçları ile ağrıları azaltabilirsiniz. OTC ilaçları ağrıyı hafifletmek için yeterli değilse, doktor daha güçlü anti-enflamatuar ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar veya ağrı kesici ilaçlar yazabilir. Masaj terapisi ayrıca yaralı kasları gevşetmeye ve bir kişinin hareket açıklığını arttırmaya yardımcı olabilir. Kas yırtılması tedavisi için yaralanan kasın dinlendirilmesi, vücuda onarım için zaman kazandırır. Hasar görmüş kaslara bezle kaplanmış bir buz torbasının bir seferde 10 ila 15 dakika boyunca uygulanması şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kas ağrısı kötüleşirse veya günlük aktivitelerin önüne geçerse doktora görünmeniz gerekmektedir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.