Adet Düzensizliği Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Adet döneminiz, adetin ilk gününden bir sonraki dönemin ilk gününe kadar sayılır. 38 günden uzunsa veya bu süre sürekli değişiyorsa, adet düzensizliği olarak kabul edilir.

Düzensizliğin hormonal dengesizliklerden diğer altta yatan koşullara kadar birçok nedeni olabilir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Hamilelik: Hamilelik döneminiz, altınıza kaçırmanıza veya lekelenme yaşamanıza neden olabilir . Aynı zamanda adet düzensizliği yapar.
Hormonal doğum kontrolü: Hormonal doğum kontrol hapları ve hormon içeren intrauterin cihazlar, kadınlarda düzensiz kanama yapabilmektedir.
Emzirme: Prolactin, anne sütü üretiminden sorumlu olan bir hormondur. Prolactin, üreme hormonlarınızı bastırırken emzirme döneminde çok hafif kanamalara neden olur. Buda adet düzensizliği olarak adlandırılır.
Perimenopoz: Perimenopoz , menopoza girmeden önceki geçiş aşamasıdır . Genellikle 40’lı yaşlarında başlar, ancak daha erken ortaya çıkabilir.
Fazla kilolu olmak: Obezitenin adet düzensizliği için yeterli bir sebeptir. Araştırmalar , fazla kilonun menstrüel siklusunuza müdahale edebilecek hormon ve insülin seviyelerini etkilediğini göstermektedir .
Aşırı egzersiz: Yoğun veya aşırı egzersizin menstrüasyondan sorumlu hormonları engellediği gösterilmiştir .
Stres: Stres, beyninizin döngüsünü düzenleyen hormonları kontrol eden kısmına geçici olarak müdahale ederek, adet döngüsüne müdahale edebileceğini göstermektedir .
Rahim ağzı kanseri: Rahim ağzı ve endometriyal kanserler adet dönemlerinde veya dönemler arasında kanamanın yanı sıra adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği tedavisi, düzensiz dönemlerinizin neyin sebep olduğuna bağlıdır. Düzensizliğin altında yatan tıbbi durumun tedavisi gerekebilir. Doktorunuz tedavi için Oral kontraseptifleri, hormonal RİA’ları, tiroid ilaçları, metformin, kilo alımı, egzersiz ve D vitamini takviyeleri önerebilir. Eğer daha ciddi bir hastalığınız var ise doktorunuz buna göre bir tedavi yöntemi önerecektir. Bu yüzden böyle bir hastalığınız var ise doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Dengeli bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmak ve stresten kaçınmak, adet düzensizliği tedavisi için yardımcı olabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.