Hipokondriyazis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Herkes zaman zaman sağlıkları hakkında endişe duyuyor, ancak bazı insanlar için, hasta olma korkuları, sağlıkları iyi olsa bile, günlük yaşamlarıyla başa çıkmayı zor buluyorlar.

Ciddi bir hastalığa yakalanma korkusu yaşayan, tıbbi testler hiçbir zaman yanlış bir şey bulmadığı halde, hastalık anksiyetesi bozukluğu olarak da bilinen somatik semptom bozukluğuna sahip olabilir . Bu durum ayrıca hipokondriya veya hipokondriyazis gibi diğer isimler tarafından da bilinmektedir.

Hipokondriyazis Nedir?

Hipokondriyazis Nedir

JAMA‘da yayınlanan bir çalışma , somatik semptom bozukluğunu “kişinin ciddi, teşhis edilmemiş bir tıbbi hastalığa sahip olduğuna dair sürekli bir korku veya inanç” olarak tanımlamaktadır.

Yazarlar, tıbbi ayaktan hastaların yüzde 5’ini etkilediğini belirtiyor. Kısacası, rahatsızlık, bir kişinin kaygılarının kendisinin zayıfladığını düşündüğü noktaya, hasta olduklarından çok fazla endişe duyduğu bir zihinsel sağlıkdurumudur. Sağlık hakkında endişelenmek bir hastalık haline gelir.

Somatik semptom bozukluğu kronik bir durumdur.

Ne kadar şiddetli yaşlara, kişinin endişe etme eğilimine ve ne kadar strese maruz kaldıklarına bağlı olabilir.

Hipokondriyazis Belirtileri

Hipokondriyazis Belirtileri

Normal fonksiyonlardan korkmak : hipokondriye sahip bir kişi için, kalp atışları, terleme ve bağırsak hareketleri gibi normal bedensel işlevler, ciddi bir hastalık veya durumun belirtileri gibi görünebilir.

Küçük anormalliklerden korkma : burun akıntısı, hafif şişmiş lenf bezleri veya küçük bir yara, ciddi sorunlar gibi hissedebilir.

Kontrol : düzenli olarak hastalık belirtileri için bedeni kontrol edin.

Hipochondria’nın odak noktası kişiye bağlıdır:

  • Bazı insanların dikkati akciğerler gibi belirli bir organa odaklanabilir.
  • Kanser gibi sadece bir hastalığa odaklanabilirler .
  • Ya da, birbiri ardına bir hastalıktan korkabilirler.

Hastalık hakkında düzenli olarak konuşmak : somatik semptom bozukluğu insanların sağlıkları hakkında aşırı konuşmalarına neden olabilir.

Doktor ziyaretleri : hekimlerine sık ziyaretler yapabilir.

Infatuation : olası hastalıkların belirtileri için internette çok fazla zaman harcayabilirler.

Test sonuçlarından hiçbir faydası yok : testler olumsuz sonuçlanırsa , kişi herhangi bir rahatlama bulamayabilir. Aslında, işleri daha da kötüleştirebilir – hastanın korkuları kimsenin onlara inanmadığı şekilde büyür ve sorun asla teşhis ve tedavi edilemez.

Doktordan kaçınmak : bazı bozukluğu olan bireyler, ciddi bir hastalığa yakalanma korkusuyla tıbbi dikkatlerden kaçınırlar.

Kaçınma : insanlara, yerlere ve sağlık riski taşıyabileceğine inandıkları faaliyetlerden kaçınabilirler.

6 aydan fazla süren aşırı bir hastalık korkusu, somatik semptom bozukluğunun bir belirtisi olabilir.

Hipokondriyazis Nedenleri

Hipokondriyazis Nedenleri

Kesin nedenler bilinmemektedir, ancak bazı faktörler muhtemelen söz konusu olabilir:

İnanç : bedenin nasıl çalıştığına dair bir yanlış anlaşılma ile bağlantılı fiziksel duyumların yanlış anlaşılması.

Aile : hipokondriya ile yakın akrabası olan kişilerin kendilerini geliştirmeleri daha olasıdır.

Kişisel tarih : geçmişte kötü sağlık deneyimleri yaşayan insanlar, daha fazla hastalanma konusunda orantısız bir korku geliştirmeye daha yatkın olabilirler.

Diğer koşullara bağlantılar : diğer psikiyatrik bozukluklar somatik belirti bozukluğu ile bağlantılı olmuştur. Hipokondriya olan hastaların büyük bir yüzdesi de majör depresyon , panik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk veya yaygın anksiyete bozukluğuna sahiptir.

Yazarlar, bu “güvenlik davranışları”, “refah duygusunu ve geleceğe dair bir kesinlik duygusunu düzeltmeyi” amaçladıklarını söylüyor. Ancak, azaltmaları gereken sorunları daha da kötüleştirebilirler.

Kaygı seviyelerini yüksek tutarak ve korkuların çözülmesini engelleyerek, bu davranışlar kişinin dikkatini potansiyel bir felakete sürüklüyor.

Çoğu hasta, bir akıl sağlığı uzmanı görmek yerine, aile hekimlerine korktukları sağlık koşulları hakkında yaklaşma eğiliminde olduklarından, somatik semptom bozukluğu tanısı asla alamazlar.

Hipokondriyazis Tedavi

Hipokondriyazis Tedavi 

JAMA’da yayınlanan araştırmalar , bilişsel davranışçı terapinin  ve fluoksetin ve paroksetin gibi seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin  kullanımının, hipokondri tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir.

CBT, hastanın korkularını rasyonelleştirmesine yardımcı olabilir ve SSRI’lar ilaçla kaygı düzeyini azaltabilir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi bunlar henüz araştırma tarafından desteklenmemektedir yönünde uyardılar semptomları hafifletmek olabilir alternatif terapiler bir dizi önerir.

Kahve , alkol ve tütün gibi uyarıcılardan kaçınmayı , dikkat çekici meditasyon yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi içerir.

Anksiyeteyi azaltmak için kullanılan otlar arasında St. John’s Wort, Kava Kava ve Bacopa bulunur. Ancak UMM, hastaları bitkileri kullanmadan önce bir hekimle konuşmalıdır, çünkü bazı bitkisel ilaçlar ilaçlarla reaksiyona girebilir veya başka yan etkilere sahip olabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.