Guatr Nedir? Guatr Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Guatr hastalığı, tiroid bezinizin anormal bir şekilde genişlemesnden meydana gelmektedir. Tiroidiniz, boynunuzun dibinde, adem elmasının hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Guatrlar genellikle ağrısız olmasına rağmen, büyük guatr öksürüğe neden olabilir ve yutmanızı veya nefes almanızı zorlaştırabilir. Dünyada guatrların en sık görülen nedeni diyetteki iyot eksikliğidir.

Tedavi guatrın büyüklüğüne ve semptomların altında yatan nedenlere bağlıdır. Dikkat çekmeyen ve sorun yaratmayan küçük guatrlar, genellikle tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Guatr Belirtileri

Bazı durumlarda guatr belirtileri olmadan da bu hastalık görülebilmektedir. Fakat normal belirtiler ve septomlar ortaya çıktığında nedenleri şunlardır:

  • Tıraş olurken veya makyaj yaparken boynunuzda belirgin olan, gözle görülür bir şişme
  • Normalden fazla bir şekilde öksürme
  • Sesinizde kısılma
  • Yutmada zorluk çekme
  • Nefes almakta zorlanma

Guatr Nedenleri

Tiroid beziniz iki ana hormon üretir (tiroksin ve triiyodotironin). Bu hormonlar kan damarlarınız da dolaşır ve metabolizmanızı düzenler. Vücudunuzun yağ ve karbonhidrat kullanma oranını korur, vücut sıcaklığınızı kontrol etmenize, kalp atış hızınızı etkilemenize ve protein üretimini düzenlemenize yardımcı olur. Tiroid beziniz aynı zamanda kalsitonin üretir ve kanınızdaki kalsiyum miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Hipofiz beziniz ve hipotalamus bu hormonların üretilmesinde yardımcı olur.

Guatr hastalığı rahatsızlığınız varsa, bu durum tiroid bezinizin normal şekilde çalışmadığı anlamına gelmez. Guatr büyüdüğünde bile, tiroidiniz normal miktarda hormon üretebilir. Bununla birlikte, çok fazla veya çok az tiroksin ve T-3 de üretebilir. Bazı durumlar guart nedenleri arasında yer almaktadır. Bunların arasından en yaygın olanlar arasında, iyot eksikliği, graves hastalığı, hashimoto hastalığı, multinodüler guatr, soliter tiroid nodülleri, tiroid kanseri ve Gebeliktir.

Guatr'ın Risk Faktörleri

Guatr hastalığı herkesi etkileyebilir. Guatrlar için bazı yaygın risk faktörleri şunlardır:
Kadınlar troid bozukluklarına daha yatkın oldukları için guatr geliştirmeye daha meyillidirler. Bu yüzden erkeklere oranlara kadınlarda daha fazla görülmektedir.
Guatr, 40 yaşından sonra daha sık görülür.
Tamamen belirtili olmayan nedenlerden dolayı, troid problemlerinin hamilelik ve menopoz sırasında ortaya çıkması daha olasıdır.
Geçmişte kullandığınız ilaçlar veya gördüğünüz tıbbi tedaviler guatr olma riskinizi artırır.
Radyasyona maruz kalmak, boynunuza veya göğsü etkilediği için guatr riski yaratabilir.

Fiziksel veya kozmetik sorunlara neden olmayan küçük guatrlar kaygı verici değildir. Ancak büyük guatrlar nefes almayı veya yutmayı zorlaştırabilir ve öksürük ve ses kısıklığına neden olabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.