Sarkopeni Nedir? Yaşlılıkta Sarkopeni Tedavisi

Sarkopeni, yaşlanma süreci ile ilişkili bir hastalıktır. Dengeyi, yürüyüşü ve günlük yaşamın görevlerini yerine getirme kabiliyetini etkileyen kas kütlesi kaybı, bu hastalığın en belirgin belirtilerindendir. Sarkopeni’nin tıbbi önemi, kas kütlesi kaybına eşlik eden belirgin kas kuvvetlerinin azalması ile meydana gelir. Güç kaybı, yaşlılarda görülen hareketlilik ve işlevsellikte ki azalmalar ile ilişkilendirildi ve güç kaybı kaybının ölüm için bir risk faktörü olabileceği öne sürüldü.

Sarkopeni, iskelet kası kütlesinin ve gücünün yıllardır artması nedeniyle meydana gelir ve yaşlılarda iskelet kası kaybı yaratır.

Sarkopeni Nedenleri

Kas kütlesi kaybı, kişinin 60’lı yaşlara ulaştığında daha çabuk ilerler ve yaklaşık 40 yaşında kayıplar başlayabilir. Kesin bir oran olmamakla birlikte bir kişi, on yılda kas kütlesinin yüzde 3 ile 8’ini kaybedebilir. Kas kütlesi kaybı, hem kas lifi sayısındaki bir azalmayı hem de boyutlarındaki bir azalmayı içerir. Daha az ve daha küçük kas liflerinin kombinasyonu, kasların atrofiye veya büzülmesine neden olur. Bir insan yaşlandıkça vücutta sarkopeni gelişiminde rol oynayan bazı değişiklikler meydana gelir. Örneğin, bir insan yaşlandıkça, vücut kasların büyümesi için ihtiyaç duyduğu proteinleri üretme yetenekleri azalır. Protein üretimi düştüğünde, bireysel kas hücreleri küçülür. Yaşa bağlı hormonal değişiklikler de kas kütlesinde azalmaya yol açabilir. Tipik olarak, testosteronları azalan bir kişide kas kaybı daha fazla görülmektedir.

Hormon seviyelerindeki düşüş, kas kütlesi kaybına katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Sarkopeni Belirtileri

Sarkopeni belirtileri, bir kişinin ne kadar kas kütlesini kaybettiğine bağlı olarak değişebilir. Belirtiler şunları içerir:

  • Kas boyutunun küçülmesi
  • Zayıflık
  • Dayanıklılık kaybı
  • Denge bozukluğu
  • Merdiven çıkma zorluğu

Kas kütlesindeki bir düşüş çoğu insan için büyük bir endişe gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte, kas kaybı, zayıflığa neden olacaktır ve düşme riskini artıracaktır.Bir kişinin bağımsızlığını sınırlayacak kadar önemli olabilir. Ayrıca sarkopeni bir kişinin fiziksel aktivitelere katılımını azaltmasına da neden olabilir. Aktivitedeki bu azalma, bir insanın yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyebilecek ve daha fazla kas kaybına neden olacaktır.

Sarkopeni Tedavisi

Sarkopeni tedavisi için onaylanan herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Bazı araştırmacılar, kas kütlesini arttırmak için hormon tedavisi kullanımını araştırıyor. Araştırmacılar, insanların yaşlandıkça kas kütlesini korumalarına yardımcı olmak için testosteron ve büyüme hormonlarının kullanımını inceliyorlar. Ancak sarkopeni tedavisi için hormon tedavisi önerilmeden önce başka çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sarkopeni’ye iyi gelebilecek en iyi şey egzersizlerdir. Spor yaparak kaybettiğiniz kas kütlesini tekrar kazanmaya çalışabilirsiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.