Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Belirtileri Nelerdir? 2018

Enfeksiyon hastalıklar bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitler gibi organizmaların neden olduğu bozukluklardır. Birçok organizma vücudumuzda ve içinde yaşar. Normalde zararsız veya hatta yararlıdırlar, ancak belirli koşullar altında bazı organizmalar hastalığa neden olabilir.

Bazı bulaşıcı hastalıklar kişiden kişiye geçebilir. Bazıları böcek veya hayvan ısırmasıyla bulaşır. Ve diğerleri, kontamine yiyecek veya suyun içilmesi veya ortamdaki organizmalara maruz bırakılarak edinilir.

 Belirtiler ve semptomlar, enfeksiyona neden olan organizmaya bağlı olarak değişir, ancak sıklıkla ateş ve yorgunluğu içerir. Hafif enfeksiyonlar, dinlenme ve ev ilaçlarına cevap verebilirken, bazı yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar hastaneye yatış gerektirebilir.

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri Nelerdir
Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri Nelerdir

Kızamık ve suçiçeği gibi birçok bulaşıcı hastalıklar aşılarla önlenebilir. Sık ve kapsamlı el yıkama aynı zamanda sizi birçok bulaşıcı hastalıktan korumanıza yardımcı olur.

Her bulaşıcı hastalığın kendine özgü belirtileri ve semptomları vardır.

Bazı bulaşıcı hastalıkların ortak genel belirtileri ve semptomları şunlardır:

  • Ateş
  • İshal
  • yorgunluk
  • Kas ağrıları
  • Öksürme

Klinik Mikrobiyoloji Nedir?

Klinik Mikrobiyoloji
Klinik Mikrobiyoloji

dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılarına, insan ve hayvan enfeksiyonlarının ve enfestasyonlarının mikrobiyolojik yönleri ve özellikle de etiyolojik ajanları, tanı ve epidemiyolojisi ile ilgili son bilgileri aktarmaya ve yaymaya adanmıştır.

Klinik Mikrobiyoloji, klinik mikrobiyologlar için güvenilir bilgiler ve orijinal makaleler, inceleme makaleleri, vaka raporları, kısa iletişim vb. Konularda güvenilir bilgiler sunan ve mikrobiyolojideki yüksek etkili makaleler yoluyla bilgi dağıtmak isteyebilen açık bir giriş dergisidir.

Klinik Mikrobiyoloji Dergisi, klinik mikrobiyoloji alanındaki son gelişmeleri ve araştırmaları analiz eder. Başlıca konular arasında, patojenik mekanizmalar, bireysel ve mikrobiyal patojen grupları, yeni tanınan ve yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların klinik ve laboratuar özellikleri , antimikrobiyal ajanlar ve bunların uygulamaları ve teşhis laboratuar teknolojileri yer almaktadır.

Klinik ve medikal mikrobiyologlar, immünologlar, epidemiyologlar, patologlar, halk sağlığı çalışanları ve bulaşıcı hastalık uzmanları, derginin sadece alandaki bilginin sadece güncel durumunu değil, aynı zamanda tartışmalı konular hakkındaki tartışmalı sorunlara karşı dengeli, düşündürücü bakış açılarını da keşfetmesini sağlar. gün.

Enfeksiyon Hastalıkları Nedenleri?

Enfeksiyon Hastalıkları Nedenleri
Enfeksiyon Hastalıkları Nedenleri

Bulaşıcı hastalıklar neden olabilir:

  • Bakteriler. Bu tek hücreli organizmalar, strep boğaz, idrar yolu enfeksiyonları ve tüberküloz gibi hastalıklardan sorumludur.
  • Virüsler. Bakterilerden bile daha küçük virüsler, soğuk algınlığından AIDS’e kadar çok sayıda hastalığa neden olur.
  • Mantarlar. Saçkıran ve atlet ayağı gibi birçok cilt hastalığına mantarlar neden olur. Diğer mantar türleri akciğerlerinize veya sinir sisteminize bulaşabilir.
  • Parazitler. Sıtma, bir sivrisinek ısırığı ile bulaşan küçük bir parazitten kaynaklanır. Diğer parazitler insanlara hayvan dışkısından bulaşabilir.

Mikrobiyoloji Nedenleri

Mikrobiyoloji, tek hücreli (tek hücreli), çok hücreli (hücre koloni) veya hücresel olmayan hücreler olan mikroskobik organizmaların çalışmasıdır . Mikrobiyoloji viroloji , mikoloji, parazitoloji ve bakteriyoloji dahil olmak üzere birçok alt disiplini kapsar .

Mikrobiyoloji nispeten genç bir bilim olmasına rağmen, sağlığımız ve refahımız üzerinde büyük bir etkisi olmuştur. Aşılar ve antibiyotikler olmadan insanlar hala bulaşıcı hastalık salgınlarıyla mücadele etmek için mücadele ediyor ve nispeten küçük enfeksiyonlara karşı savunmasız olacaktı.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.