Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış kulak iltihabı, kulağın dış kısmını kulak zarına bağlayan, kulağın dış açıklığının ve kulak kanalının bir enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon türü tıbbi olarak otitis externa olarak bilinir. Yaygın olarak görülen bir otitis eksterna tipi “yüzücü kulağı” olarak adlandırılır.

Dış kulak iltihabı genellikle nemli ortamlara maruz kalmasından kaynaklanır.

Dış Kulak İltihabı Neden Olur?

Yüzme veya uzun süre duşta kalmak , dış kulak enfeksiyonu için yeterli bir nedendir. Kulak kanalının içinde kalan su, bakteriler için üreme alanı haline gelebilir. Kulak kanalını kaplayan ince deri tabakası yaralanırsa, enfeksiyon oluşabilir. Kulağınızı sıkça kaşımak veya kulaklık kullanmak, kulağınıza ciddi zararlar verebilir. Bu cilt tabakası zarar gördüğünde ve iltihaplandığı zaman, bakteriler için bir dayanak sağlayabilir. Cerumen (earwax) kulağın enfeksiyona karşı doğal savunmasıdır. Ancak neme ve çizilmeye sürekli maruz kalmak cerumen kulağını tüketerek enfeksiyonları daha muhtemel hale getirebilir.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri

  • Kızarıklık
  • Sıcaklık
  • Kulakta ağrı veya rahatsızlık
  • Kaşıntı
  • İşitmede bozukluk

Yüz, baş veya boyundaki şiddetli ağrı, enfeksiyonun önemli ölçüde geliştiğini gösterebilir. Ateş veya şişmiş lenf bezlerinin eşlik ettiği semptomlar, ilerleyen enfeksiyonu gösterebilir. Bu semptomlar ile birlikte kulak ağrınız varsa, hemen doktorunuza görünün.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi

Dış kulak iltihabı tedavisi olmadan kendiliğinden iyileşebilir. Antibiyotik kulak damlaları, kendi başına iyileşmeyen bir dış kulak enfeksiyonu için, en yaygın tedavi yöntemidir. Doktorunuz tarafından reçete ile sizlere verilir. Doktorlar, kulak kanalında şişliği azaltmak için steroidlerle karıştırılmış antibiyotik damlaları da önerebilirler. Kulak damlaları tipik olarak 7 ila 10 gün boyunca günde birkaç kez kullanılır. Bir dış kulak enfeksiyonunun nedeni bir mantar ise, doktorunuz mantar önleyici kulak damlacıkları yazacaktır. Bu tip enfeksiyon diyabet veya tükenmiş bağışıklık sistemi olan kişilerde daha yaygındır.

Semptomları azaltmak için, kulağınızdan suyu uzak tutmanız gerekmektedir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.