İç Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Labirentit, kişinin dengesini ve duymasını etkileyebilecek bir iç kulak iltihabıdır. Soğuk algınlığı, grip veya orta kulak enfeksiyonu iç kulağa yayıldığında oluşabilir.

Labirentit olarak da bilinen iç kulak, hem işitme hem de dengeden sorumludur.

İç Kulak İltihabı Nedenleri

Labirent iki ana bölümden oluşur:
Koklea: ses titreşimlerini beyne giden sinir darbelerine dönüştüren küçük, salyangoz biçimli bir yapıdır.
Vestibüler Sistem: vücudun mekansal yönü hakkında bilgi sağlayarak dengeyi sağlamada önemli rol oynayan, karmaşık bir yarım daire kanalları ağından oluşur.
Hem koklea hem de vestibüler sistem, beyne vestibulokoklear sinir yoluyla bilgi gönderir.

Labirentit, iç kulak iltihabı olarak adlandırılır. Kulağın bu bölümünün yapılarını etkileyebilecek ve kulaktan beyine duyusal bilgilerin akışını bozabilecek iltihaplanmaya neden olur . Bu bozulma baş dönmesi ve hatta işitme kaybı da dahil olmak üzere çeşitli belirtilerle sonuçlanabilir . Viral enfeksiyonlar en yaygın labirentit nedenidir. Ancak durum bazen bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Her iki enfeksiyon türü de benzer semptomlara neden olabilirken, bakteriyel labirentit genellikle viral labirentten daha şiddetlidir. İkisi için yapılan tedaviler çok farklı olduğundan, kişiye doğru tanı konması önemlidir.

İç Kulak İltihabı Belirtileri

Labirentit belirtileri aniden ve uyarı vermeden ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonu olan bazı kişiler birkaç hafta süren ancak kendi başlarına kaybolan semptomlar yaşayabilir.

  • Baş dönmesi,
  • Kulak çınlaması,
  • Mide bulantısı,
  • Denge kaybı,
  • İşitme veya görme sorunları iç kulak iltihabı belirtisi olabilir.

İç Kulak İltihabı Tedavisi

İç kulak iltihabı tedavisi için asıl amaç belirtileri hafifletmektir. Kişi, mide bulantısı veya baş dönmesi gibi viral semptomları hafifletmek için reçetesiz ilaçlar kullanabilir. Ayrıca bir doktor daha ciddi semptomları olan insanlar için kortikosteroid veya sedatif de verebilir. Bakteriyel enfeksiyonun labirentitten sorumlu olduğu durumlarda antibiyotik verebilirler. Belirtiler birkaç ay devam ederse, doktorun kalıcı işitme hasarı belirtileri olup olmadığını kontrol etmesi gerekebilir. Bunu takiben bir işitme cihazının yardımcı olup olmayacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Labiritit kronik veya uzun süreli olduğunda, kişi vestibüler rehabilitasyon adı verilen bir tür fizik tedaviden fayda görebilir . Bu tedavi, dengeyi iyileştirmeyi ve baş dönmesini azaltmayı amaçlayan egzersizler içerir.

İç kulak iltihabı bulantıya neden olan ve kişinin dengesini ve işitme duyusunu etkileyebilecek bir enfeksiyondur.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.