Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Burun kanaması yaygındır. Korkutucu olabilir çünkü, çoğu zaman tıbbı tedavi gerektirebilir. İnsan burnunda birçok kan damarı bulunmaktadır. Bu damarlar çok kırılgandır ve kolayca kanayabilirler. Burun kanamaları 3 ile 10 yaşındaki çocuklarda oldukça yaygındır.

Posterior (arka) burun kanamaları tehlikeli olabilir. Bu yüzden doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanaması birçok nedenden kaynaklanabilir. Ani veya seyrek bir burun kanamaları ciddi olabilirler. Eğer sık ​​sık burun kanamalarınız varsa, daha ciddi bir probleminiz olabilir. Kuru havalar, burun kanamalarının en yaygın nedenidir. Ayrıca burun kanamasına da neden olabilir. Burnunuzdan hızlıca hava vermeniz burun kanaması için yeterli bir sebeptir. Burun kanamasının diğer yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Burunda sıkışmış yabancı cisim
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Burun yaralanması
  • Tekrarlanan hapşırma
  • Soğuk havalar
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu

Birçok burun kanamasına tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak, burun kanamanız 20 dakikadan uzun sürerse ya da bir yaralanma sonrası ortaya çıkarsa, tıbbi yardım almalısınız. Bu, daha ciddi olan arka burun kanaması belirtisi olabilir.

Burun Kanaması Tedavisi

Burun kanaması tedavisi, burun kanamasının tipine ve nedenine bağlı olarak değişecektir. Birçok burun kanaması tıbbi yardıma ihtiyaç duymadan durdurulabilir. Ancak zaman zaman daha fazla tedavi gerekebilir.Kanamanın durmadığı ön burun kanamalarında sınırlı bir tampon yapılarak veya küçük bir müdahale ile damar pıhtılaştırılarak kanama durdurulabilir. Fakat arka burun kanamaları dediğimiz posteriorlerin tedavisi daha zordur. Çünkü burada burun arkasına kadar ulaşıp kanama alanına bası uygulayan özel tamponlar yerleştirilir.

Burun kanamanız sürekli olarak tekrarlarsa, kulak burun boğaz doktorunuza başvurmalısınız.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.