Diş Ağrısı Nedir? Diş Ağrısını Önlemek Mümkünmü? Diş Ağrısı Sebebleri Nelerdir 8 Nedeni?

Diş ağrısı dişte veya etrafında meydana gelen acıdır . Ağrı , bir diş ya da çevredeki sakızı ve kemik yapılarının içinden kaynaklanır. Diş ağrısı ağrısı genellikle gitmeyen sürekli veya aralıklı bir ağrı olarak hissedilir. Bir diş ağrısı, soğuk içeceklere maruz kalma veya çiğneme sırasında diş üzerinde basınç gibi sıcaklık değişiklikleri ile uyarılabilir . Diğer durumlarda, herhangi bir uyarım olmaksızın bir diş kendiliğinden ortaya çıkabilir.

Yerken ya da bir gününü geçirirken ağrıyan bir dişi görmezden gelmek zordur. Kalıcı ağrı, diş ağrısından nasıl kurtulacağını öğrenmemizi gerektirir. Her ne kadar rahatsız edici olsa da, rahatsız edici diş veya alanın, işler kötüye gitmeden önce dikkat ve özene ihtiyaç duyulduğunu işaret etmesinin bir yolu vardır.

Diş ağrısına ne sebep olur?

Diş ağrısı

Diş ağrılarına genellikle yaralanma veya travma neden olurdişe veya alana. Yaralanma genellikle diş çürümesinin (veya “kavite”) bir sonucudur. Diş yapısının katmanlarına daha büyük ve daha derine girdiğinde, bir boşluk genellikle hissedilir. Sert dış dış tabakası mine olarak adlandırılır ve emaye altındaki yumuşak tabaka dentin olarak adlandırılır. Dentin, dişin merkezindeki küçük mikroskobik tüplerle dişin hassas tabakasıdır. Dişin merkezi, hamur odası olarak adlandırılır ve hamurunu içerir. Pulpa, kan damarlarından ve sinirlerden oluşur. Çürümenin emayeyi dentin içine alması durumunda, boşluk bazen rahatsızlığa neden olabilir. Dişin merkezine yaklaşan daha derin bir boşluk, dişe daha fazla zarar vereceğinden ve pulpu korumak ve korumak için daha az diş yapısına sahip olduğundan ağrıya neden olacaktır. Diş eti ile diş arasındaki lokal enfeksiyon (periodontal apse) diş ağrısına neden olabilir. Bir dişe travmatik bir fiziksel darbe, diş ağrısını da tetikleyebilir.

Diş ağrısı diğer nedenleri şunlardır:

 1. Dişsiz diş : Bu dişin içinden gelen ve kök ve çevresindeki kemiğe yayılan bir enfeksiyondur.
 2. Hasarlı veya kırık diş : Bir dişin kırılması hassas dentin ve hatta pulpu açığa çıkarabilir. K ›r› k k ›r› k hatt ›n› n dişe do¤ru girmesine ra¤men k ›r› klar aç ›k de¤ildir ve her seferinde ısırma ya da çiğneme ile bast› r ›ld› ¤ ›her dara¤a neden olmaktad› r. Buna “kırık diş sendromu” denir.
 3. Diş çalışmaları : Bir dolgu veya taç yapıldıktan sonra diş daha hassas hissedebilir. Bu özellikle çürümenin giderilmesinin büyük veya derin olması durumunda geçerlidir. Diş işi gerekli olsa da bazen sinirleri tahriş edebilir. Zamanla, eğer diş yeterince sağlıklıysa duyarlılık düzelebilir.
 4. Dişlerin kenetlenmesi ya da öğütülmesi : Bu alışkanlığa bruksizm denir ve çoğu zaman bilinçsizce ve geceleri yapılır. Ne yazık ki, bruksizm dişlere zarar verir ve bazen sinirleri dişlerin hassaslaştığı noktaya kadar tahriş eder.
 5. Sakız iltihabı veya sakız hastalığı : Dişleri çevreleyen ve demirleyen sakız, diş eti bağı ve kemiği topluca “periodontiyum” olarak adlandırılır. Ağrı genellikle dişlerin etrafında ileri kemik kaybı olduğu dişeti hastalığının (veya “periodontitis”) sonraki aşamalarında hissedilir . Kemik kaybı nedeniyle diş ve sakız arasında gelişen alanda ağrıya neden olan bir sakız apsesi (enfeksiyon) oluşabilir.
 6. Maruz kalan kök yüzeyler : Dişlerin kökleri artık koruyucu kemik ve sakız ile kaplanmadığında, bu yüzeyler diş fırçalamak veya sıcaklık değişimleri gibi uyaranlara karşı hassas olabilir.
 7. Sinüzit : Üst azı dişlerinin kökleri, maksiller sinüs boşluklarına çok yakın olduğundan, sinüs boşluklarından kaynaklanan iltihaplanma, bu azı dişlerinin hassas olmasına ve diş ağrısı gibi hissetmesine neden olabilir.
 8. Üçüncü azı dişleri (“akıl dişleri”) : Üçüncü azı dişleri ağızda ortaya çıkan son kalıcı dişlerdir. Daha sık olmamakla birlikte, ağızdaki bu azı dişleri için yeterli alan yoktur. Sonuç olarak, üçüncü azı dişleri çene kemiği içinde ve sakızın altında tamamen veya kısmen tutulur (etkilenir). Kötü erişilebilirlik nedeniyle, kısmen maruz kalan üçüncü azı dişlerini düzgün şekilde temizlemek zordur; Bu nedenle, bu alanlar problemlere karşı hassastır. Üçüncü azı dişleriyle ilgili problemler, erüpsiyon, diş eti iltihabı veya diş çürümesi baskısından donuk ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

Diş ağrısı belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Diş problemini gösterebilecek belirtiler ve belirtiler

 • ısırma veya çiğneme ile ağrı,
 • sıcaklıktaki değişikliklere diş aşırı duyarlılığı,
 • dişin yanında yanak veya diş etleri şişmesi,
 • diş etlerinin boşaltılması veya kanaması,
 • diş içinde sürekli zonklama.

Bir diş ağrısı, kendiliğinden veya uyarımla kendiliğinden ortaya çıkabilecek donuk veya keskin bir ağrı olarak ortaya çıkabilir.

Ek belirtiler içerebilir

 • baş ağrısı ,
 • boyun ağrısı ,
 • kulak ağrısı ,
 • ateş ,
 • ağızda kötü tat veya koku.

Diş ağrısı nasıl teşhis edilir?

Diş hekimi diş ağrısı başlangıcını belirlemek için diş röntgenleri ile birlikte bir dizi tanı testi gerçekleştirir . Bu testler, soğuk uyaran, ısırma veya çiğneme basıncı gibi ağrıya neden olan şeyleri ve diş etleri üzerindeki parmak basıncını taklit etmeye çalışır. Bir soğuk uyaran testine cevap, bir dişin hayati olup olmadığını (sinir dişte sağlamdır) veya pulpitis (posa iltihabı) çekip çekmediğini belirlemede yardımcı olabilir. Soğuk uyaranlardan kaynaklanan ağrı süresi ve keskinliği tanıda yardımcı bilgilerdir.

Bazen diş ağrısı nedeni, ağrının gerçekte hissedildiği yerlerden farklı bir yerden gelebilir. Buna “sevk edilen ağrı” denir. Bu durumlar için, tanısal diş testleri, sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesinde özellikle önemlidir.

Diş ağrısı tedavisi nedir ?

diş ağrısı tedavisi
diş ağrısı tedavisi

Diş ağrısı tedavisi ağrının nedenine ve ne kadar hasarın olduğuna bağlıdır. Genel olarak diş ağrısını durdurmanın en iyi yolu, mevcut herhangi bir enfeksiyonu veya çürümeyi ortadan kaldırmak ve maruz kalan, hassas alanları korumak için hasarı onarmaktır.

Diş üzerinde sığ bir boşluk için çürük çıkarılır ve dişi kapatmak için bir dolgu yerleştirilir. Boşluk çok derinse ve pulpaya girerse, ” kök kanal tedavisi” yapılır, çünkü kağıt hamuru bakterilere maruz bırakılır ve enfekte edilir. 

Bu prosedür esas olarak dişin (sinir ve kan damarları) tüm önemli içeriğini ortadan kaldırır ve inert dolgu malzemesiyle dişin (kök kanal sistemi) iç yönlerini kapatır. Abse edilen dişler için genellikle antibiyotik tedavisi ile birlikte kök kanal tedavisi gereklidir.

Çok lokalize enfeksiyon var. Enfeksiyon yaygınlaşırsa, enfeksiyonu doğru bir şekilde tahliye etmek için antibiyotik tedavisi ve ek adımlar gerekebilir. Bazen dişin çekilmesi, diş veya etrafındaki diş eti ve kemik çok hasarlı ise tedavi için tek seçenek olabilir.

Periodontal apse için lokal anestezi altında basit bir drenaj prosedürü uygulanır. Ek olarak, etkilenen sakız cebi, tartar birikimini ve kalıntıları temizlemek için iyice temizlenir. Alan temizlendikten sonra, cep antimikrobiyal bir durulama ile sulanır. Bazen, iyileşmeye yardımcı olmak için antibiyotikler cebinize lokal olarak uygulanır. Apsenin derecesine bağlı olarak oral antibiyotikler de reçete edilebilir. Enfeksiyonun tamamen çözüldüğünden emin olmak ve alanı düzgün bir şekilde sürdürmek için bir plan geliştirmek için bir takip ziyareti tavsiye edilir.

Diş kırıkları veya çatlak diş sendromu durumlarında, diş tacı yerleştirme olağan tedavidir. Bir taç eksik diş yapısının yerini alacak ve / veya zayıflamış dişin daha fazla bozulma ve hassasiyetten korunmasına yardımcı olacaktır.

Diş ağrısını önlemek mümkün mü?

İyi ağız hijyeni uygulama konusunda bilinçli çabalar, diş problemlerinin önlenmesinde uzun bir yol kat eder. Ayrıca, bir diş hekimi ile düzenli bakım ziyaretleri işleri kontrol altında tutabilir. Küçük oyuklar, daha büyük oyuklara veya apikal bir dişe dönüşmeden önce bulunabilir. Periodontal apse dahil olmak üzere sakatlık sorunları , daha hastalıklı bir duruma ilerlemeden önce ele alınabilir.

Dişleri güçlü tutmak için, buzda çiğneme alışkanlığından veya diş kırıklarına neden olabilecek çok sert yiyeceklerden kaçının. Dişlerimizi bir torba patates cipsi açmak için bir alet olarak kullanmak ya da çatlak açmak çatlak açmak için diş kırılma olasılığını arttırmaktadır. Diş çürümesi riskini azaltmak için yüksek şeker içeriği olan yiyecekleri veya içecekleri en aza indirin . Dişlerde hassasiyet ve boşluklar olabileceğinden, içeceklerde asitliği göz önünde bulundurun.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.