Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Tedavileri ve Egzersizleri

Boyun fıtığı, omurilik zayıfladığında meydana gelir. Bazı durumlarda, boyun, omuz, kol ve sırtta ağrıya neden olabilir. Bölgedeki akut, boyunda şişkin bir fıtığa neden olabilir. Omurgadaki yapılar zamanla zayıflama eğilimindedir, bu nedenle yaşlanma boyun fıtığı riskini artırabilir.

Belli egzersizler veya gerginlikler yapmak, omurga üzerindeki baskıyı hafifletebilir ve semptomları azaltabilir. İnsanlar bunu fizyoterapist veya evde rehberliğinde yapabilir.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Omurga, birbirine bağlı birkaç kemikten oluşur. Bunlar yumuşak dokular, omuriliği ve omurganın içinden geçen sinirleri koruyan omurlardır. Esnekliklerini korumak için, bağlayıcı bir disk her omuru ayırır. Bu omurga diskleri güçlü elastik dokulardan oluşur. Omurga diskleri hareketi desteklemek ve kemikler arasındaki sürtünmeyi önlemek için bölgeye özel boyutlandırılmıştır. Spinal disklerin yerinden çıkması mümkündür. Bu alt omurgada en yaygın olanıdır. Bununla birlikte, omurganın üst kısmında da oluşabilir ve omurilik kanalında şişkinliğe neden olabilir. Daha ciddi vakalarda, fıtıklaşmış bir diske neden olabilir. Boyun fıtığı nedenleri arasında fıtıklaşmış ve şişkin diski tanımlayan terimler vardır. Her disk, diskin yapısını koruyan, çevre dış katmana sahip yumuşak bir iç madde içerir. Şişkin veya fıtıklaşmış disklerin nedenleri ani veya uzun süreli travmadır.

Diğer nedenler şunlardır:

  • Aşırı kilolu olmak
  • Yaşlılık
  • Sedanter yaşam tarzı
  • İntervertebral Disk Hastalığı

Omurga diskleri zamanla zayıflar ve yaralanmalara daha açık hale gelir. Bu, yaşlanmanın fıtıklaşmış disk riskini arttırdığı anlamına gelir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Herhangi bir belirti olmadan boyun fıtığı belirtileri ortaya çıkması mümkündür. Bununla birlikte bazı durumlarda disk, boyundaki bir sinire basar. Aşşağıdakiler boyundaki fıtığın belirtisi olabilir:

  • Sırt, omuz ve boyun ağrısı
  • Yük taşırken boyundaki ağrı
  • Omuzlarda, kollarda veya parmaklarda uyuşma veya karıncalanma
  • Boynu hareket ederken zorlanma

Semptomların ciddiyeti, sinir üzerinde ne kadar baskı olduğuna bağlı olacaktır. Belirtiler genellikle aktivite sırasında kötüleşir ve istirahat ederken iyileşir.

Boyun Fıtığı Egzersizleri

Boyunda şişkin bir disk için yapılan boyun fıtığı egzersizleri, hafif esneme ve kas güçlendirme egzersizlerinin bir karışımını içerir. Boynun gerilmesi, bölgedeki ağrı ve baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Egzersizler genellikle başın yavaşça geriye, ileri veya yana doğru hareket etmesini içerir. Boyun kaslarını kuvvetlendiren egzersizler uygulamak, boyundaki baskıyı hafifletmek içinde yapılabilir. Ayrıca karın kasları gibi omurqgyı destekleyen diğer kasları güçlendirmeye de yardımcı olabilir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Ağrı kesici ilacı kullanmak , boyundaki, omuzlardaki, kollardaki ve sırtınızdaki rahatsızlığı azaltmaya iyi gelecektir. Bunlar tipik olarak steroid olmayan ilaçlardır ve reçetesiz satılır. Daha ciddi vakalarda tedavi, ağrıyı ve iltihabı azaltmak için steroidal enjeksiyonları içerebilir . En ciddi vakalarda ise servikal omurga cerrahisine görünmeniz gerekebilir . Bu cerrah, diskin bir kısmını veya tamamını çıkarmayı hedefler. Ameliyattan sonra omurgayı stabilize etmek için servikal bir plaka yerleştirmesi gerekebilir.

Fizik tedavi ve egzersizler, boyun fıtığı tedavisi olabilirler. Boyun kaslarını güçlendirmek için, boyun germe egzersizleri yapılabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.