AIDS Tedavisi Nasıl Edilir? AIDS İlaçları Nelerdir? 2018

Şu anda, AIDS tedavi yoktur, ancak ilaçlar HIV ve komplikasyonları ile mücadelede etkilidir. Tedaviler vücudunuzdaki HIV’i azaltmak, bağışıklık sisteminizi olabildiğince sağlıklı tutmak ve geliştirebileceğiniz komplikasyonları azaltmak için tasarlanmıştır.

Siz ve doktorunuz, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak bir tedavi planı geliştirmek için birlikte çalışacaksınız. Tedavi planınızı tasarlarken üç ana faktör göz önünde bulundurulacaktır:

  • Terapiye başlamak için istekli ve hazır olmanız
  • Hastalığın evresi
  • Diğer sağlık sorunları

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), HIV ve AIDS’i tedavi etmek için bir dizi ilacı onayladı. İlaçlarınızı reçete edildiği gibi almanız önemlidir. Bu, tedavi başarınızın önemli bir parçasıdır. Programımız, ilaç rejiminizi sürdürmenize ve sahip olabileceğiniz soruları yanıtlamanıza yardımcı olacak eczane hizmetleri sunmaktadır.

Çoğu ilacın yan etkisi vardır, doktorunuz sizinle tartışacaktır. Bireyler ilaçlara farklı yanıt verirler ve yan etkiler değişebilir. Doktorlarımız, hemşirelerimiz ve eczacılarımız bu yan etkileri yönetmenize yardımcı olabilir.

AIDS İlaçları Nelerdir?

AIDS İlaçları Nelerdir
AIDS İlaçları Nelerdir

Kazanılmış immün yetmezlik sendromu (AIDS) için bir tedavi olmamasına rağmen, ilaçlar HIV ve komplikasyonları ile mücadelede oldukça etkili olmuştur.

AIDS ilaç tedavileri, vücudunuzdaki HIV virüsünün azaltılmasına yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi olabildiğince sağlıklı tutar ve geliştirebileceğiniz komplikasyonları azaltır.

HIV ve AIDS’in tedavisi için FDA tarafından onaylanan ilaçların bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Diğer AIDS İlaçları

Diğer AIDS İlaçları
Diğer AIDS İlaçları

Füzyon İnhibitörleri

Füzyon inhibitörleri, virüsün bir hücrenin iç kısmıyla kaynaşmasını önleyerek ve çoğalmasını önleyerek, HIV’e karşı etkili olan yeni bir ilaç sınıfıdır. İlaç grubu, Fuzeon veya T-20 olarak da bilinen Enfuvirtide içerir.

Son Derece Aktif Antiretroviral Terapi (HAART)

1996 yılında HIV ve AIDS hastaları için yüksek düzeyde aktif antiretroviral tedavi (HAART) tanıtıldı. HAART – genellikle anti-HIV “kokteyl” olarak anılır – proteaz inhibitörleri ve diğer anti-retroviral ilaçlar gibi üç veya daha fazla ilacın bir kombinasyonudur.

Tedavi, HIV virüsünün kendisini çoğalttığı hızı yavaşlatmada oldukça etkilidir, bu da HIV’in vücutta yayılmasını yavaşlatabilir. HAART’ın amacı, vücudunuzdaki virüs miktarını veya viral yükü, artık kan testleri ile tespit edilemeyecek bir seviyeye indirmektir.

Nükleoside Ters Transkriptaz İnhibitörleri (NNRTI)

Nükleosid olmayan revers transkriptaz inhibitörleri (NNRTIs), HIV tarafından yeni hücrelerin enfeksiyonunu bloke eder. Bu ilaçlar diğer anti retroviral ilaçlarla birlikte reçete edilebilir. NNRT’ler şunları içerir:

  • Delvaridin (Rescriptor, DLV)
  • Efravirenz (Sustiva, EFV)
  • Nevirapin (Viramune, NVP)

UCSF Tıp Merkezi’nde sağlık uzmanları tarafından yapılmıştı

AIDS Aşıları

AIDS Aşıları
AIDS Aşıları

Ayrıca, HIV aşılarına yönelik birçok araştırma yapılmıştır ve bazı cesaret verici sonuçlar gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bununla birlikte, bir aşı sadece kısmi koruma sağlar ve diğer tedavilerle kombinasyon halinde kullanılmalıdır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.